Do 2026 r. wnioski o wizę Schengen będą składane całkowicie online.
W dniu 13 listopada 2023 r. Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła nową cyfryzację procesu ubiegania się o wizę Schengen.
Strefa Schengen obejmuje 23 z 27 państw członkowskich UE oraz kraje sąsiadujące: Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein, które zniosły kontrole na granicach wewnętrznych.
Wiza Schengen to zezwolenie na pobyt krótkoterminowy umożliwiające podróżowanie po krajach strefy Schengen przez okres do 90 dni w ciągu 180 dni.
Upraszcza podróżowanie do różnych krajów europejskich w celach turystycznych, biznesowych lub tranzytowych, eliminując potrzebę posiadania wielu wiz.
Fernando Grande-Marlaska Gómez, pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Hiszpanii, powiedział w komunikacie prasowym, że ubieganie się o wizę Schengen online znacznie poprawi komfort zarówno podróżnych, jak i władz.
„Uprości to proces składania wniosków przez podróżnych, a jednocześnie odciąży administracje krajowe, które będą mogły reagować szybciej i skuteczniej” – powiedział Grande-Marlaska Gómez.
Przejście na internetowe wnioski wizowe Schengen zostało po raz pierwszy zaproponowane w kwietniu 2022 roku.
13 czerwca 2023 r. negocjatorzy Rady i Parlament Europejski wstępnie uzgodnili zasady cyfryzacji procedury wizowej.
Zmiany, których należy się spodziewać w cyfrowym wniosku o wizę Schengen
Przejście na składanie wniosków o wizę Schengen przez Internet zajmie jeszcze trochę czasu.
Witryna internetowa lub platforma nie została jeszcze opracowana, ale ma zostać uruchomiona i udostępniona w 2026 roku.
Państwa członkowskie będą miały jednak jeszcze dwa lata na poczynienie niezbędnych inwestycji w celu stopniowego zaprzestania korzystania z krajowych portali i przejścia na ujednoliconą unijną platformę składania wniosków wizowych online.
Oto, co podróżni powinni wiedzieć do tej pory:
Jedna platforma dla wszystkich aplikacji
Wszyscy wnioskodawcy, którzy chcą ubiegać się o wizę do UE, niezależnie od liczby krajów, które planują odwiedzić lub celu podróży (np. turystyka, odwiedziny rodziny lub biznes), będą musieli korzystać z jednej platformy internetowej, z wyjątkiem kilku wyjątków.
Na platformie kandydaci będą mogli wykonać następujące wymagane kroki:
- Wypełnij wniosek, wprowadzając odpowiednie informacje, takie jak imię i nazwisko, dane paszportowe, zawód i historia podróży.
- Odpowiadaj na pytania dotyczące podróży, takie jak finansowanie, zakwaterowanie i loty.
- Prześlij kopie cyfrowe jako dowód dla każdego wymogu, takie jak skany paszportów, cyfrowe zdjęcia biometryczne, bilety lotnicze i dowód zakwaterowania.
- Uiszczaj opłaty na tej samej platformie.
Platforma automatycznie zdecyduje, w którym kraju Schengen należy rozpatrzyć wniosek wizowy i przekazać go władzom.
Wizyty osobiste będą wymagane tylko w przypadku niektórych aplikacji.
Większość wnioskodawców nie będzie już musiała stawiać się osobiście w konsulatach i centrach wizowych.
Będzie to obowiązkowe tylko dla niektórych, takich jak osoby ubiegające się o wizę po raz pierwszy, osoby z nieważnymi danymi biometrycznymi i podróżni z nowymi dokumentami podróży.
Rada oczekuje, że wnioskodawcy, którzy nadal muszą odwiedzać konsulaty i centra wizowe, aby złożyć wniosek, nie będą musieli czekać na spotkania lub długie kolejki, ponieważ wiele wniosków zostanie złożonych online.
Cyfrowe kody kreskowe zastąpią naklejki wizowe.
Podróżni, którzy otrzymają ważną wizę Schengen, nie będą musieli naklejać naklejek wizowych na paszporty.
Zezwolenie będzie miało postać podpisanego kryptograficznie kodu kreskowego. W niektórych krajach wizy są już cyfrowo powiązane z paszportami i nie wymagają naklejki.
Zalety prostszego i szybszego procesu ubiegania się o wizę
Podczas gdy podstawy do zatwierdzenia wizy na podróż w strefie Schengen pozostają takie same, internetowy wniosek wizowy Schengen wprowadza znaczące ulepszenia.
Cyfrowy proces usprawnia aplikację i obniża koszty dla podróżnych i krajów przyjmujących, zmniejszając potrzebę fizycznej papierkowej roboty i osobistych spotkań.
Jest to przyjazna dla środowiska i energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych aplikacji papierowych i osobistych.
Ułatwienie i przyspieszenie procesu ubiegania się o wizę może wyeliminować praktykę „visa shopping”, czyli składania wniosków w kilku krajach strefy Schengen.
Cyfrowe kody kreskowe pomogą również zapobiegać fałszowaniu, oszustwom i kradzieży fizycznych naklejek wizowych oraz poprawią ogólne bezpieczeństwo strefy Schengen.
Wiza Schengen, ETIAS i brytyjski ETA
Podczas gdy wiza Schengen jest powszechnie używanym dokumentem do podróżowania w strefie Schengen, obywatele ponad 60 krajów na całym świecie, w tym Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych, nie muszą ubiegać się o wizy Schengen na krótkie wizyty.
Obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego muszą złożyć wniosek online do europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż ( ETIAS), nowego cyfrowego systemu zezwoleń mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa granic europejskich, który ma zostać uruchomiony w 2025 roku.
Odwiedzając Wielką Brytanię (UK), która nie jest już częścią Unii Europejskiej, podróżni muszą ubiegać się o wizę brytyjską lub elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA), aby móc wjechać do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.
ETA to podobnie nowy cyfrowy system zezwoleń na podróż, o który obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego muszą ubiegać się przed przyjazdem do kraju.
Obecnie aplikacje online ETA są dostępne dla obywateli Kataru, a wkrótce zostaną otwarte dla wszystkich obywateli innych krajów zwolnionych z obowiązku wizowego.
Dodaj komentarz