Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleca MAC przegląd ścieżki wizowej dla absolwentów

| 14 marca, 2024
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleca MAC przegląd ścieżki wizowej dla absolwentów

Migracji (MAC) oceni, czy brytyjska wiza dla absolwentów spełnia swoje zadanie i nie jest nadużywana.

Wiza dla absolwentów pozwala studentom, którzy ukończyli kurs, pozostać i pracować w Wielkiej Brytanii przez dwa lata bez sponsora.

W przypadku studentów z tytułem doktora lub doktora, wiza dla absolwentów pozwala im pozostać w Wielkiej Brytanii przez trzy lata.

W liście do profesora Briana Bella z MAC, brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly wyraził obawy dotyczące wykorzystywania wizy dla absolwentów jako drogi na skróty do uzyskania pozwolenia na pracę.

Poprosił MAC o ustalenie, czy wiza dla absolwentów „podważa integralność i jakość brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego”.

Minister spraw wewnętrznych po raz pierwszy ujawnił, że rząd zamierza dokonać przeglądu ścieżki wizowej dla absolwentów w grudniu 2023 roku.

Zapowiedział przegląd wiz dla absolwentów wraz z innymi znaczącymi zmianami w polityce legalnej migracji w celu zmniejszenia migracji netto.

Zaangażowanie Wielkiej Brytanii w szkolnictwo wyższe

Cleverly podkreślił, że rząd pozostaje „zaangażowany w przyciąganie utalentowanych studentów z całego świata do studiowania w Wielkiej Brytanii”.

Dodał, że rząd docenia doskonałość brytyjskiego sektora szkolnictwa wyższego i wkład międzynarodowych studentów.

Cleverly powiedział jednak, że kluczowe jest również zajęcie się nadużyciami imigracyjnymi, aby utrzymać jakość edukacji i reputację brytyjskich uniwersytetów.

Rząd musi upewnić się, że popyt na wizy dla absolwentów nie jest „napędzany bardziej chęcią imigracji niż edukacji”.

MAC zbada dowody nadużyć i ich wpływ na przyciąganie i zatrzymywanie najlepszych talentów.

Obejmuje to analizę tego, kto ubiega się o wizę dla absolwentów i jakie uczelnie ukończył.

Sprawdzi również, jakie prace wykonują w trakcie i po zakończeniu pobytu na wizie dla absolwentów.

Komitet doradczy zbada również, czy posiadacze wiz dla absolwentów przyczyniają się do rozwoju brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego i wzrostu gospodarczego.

Jak ubiegać się o wizę dla absolwentów

Wielka Brytania wprowadziła wizę dla absolwentów w lipcu 2021 roku. Jego celem było umożliwienie kwalifikującym się studentom pracy lub poszukiwania pracy po ukończeniu kwalifikującego się kursu.

Rząd uruchomił go, aby przyciągnąć i zatrzymać międzynarodowych studentów, którzy wnoszą wkład w społeczeństwo i gospodarkę.

Ma również na celu pomóc firmom w rekrutacji wysoko wykwalifikowanych talentów z całego świata, aby napędzać gospodarkę.

Aby ubiegać się o wizę studencką w Wielkiej Brytanii, studenci muszą najpierw posiadać ważną wizę studencką.

Muszą również pomyślnie ukończyć studia licencjackie, podyplomowe lub doktoranckie. Kurs musi być prowadzony przez instytucję szkolnictwa wyższego posiadającą certyfikat zgodności.

Osoby ubiegające się o wizę dla absolwentów nie są zobowiązane do przedstawienia dowodu zdolności finansowej do utrzymania się w Wielkiej Brytanii.

Nie są oni również zobowiązani do posiadania oferty pracy lub zarabiania minimalnej pensji, tak jak w przypadku ścieżki pracownika wykwalifikowanego.

Rodziny osób ubiegających się o wizę studencką mogą ubiegać się o wizę studencką jako osoby pozostające na utrzymaniu tylko wtedy, gdy pozostawały na utrzymaniu osoby ubiegającej się o wizę studencką.

Dlaczego warto zapoznać się z brytyjską wizą dla absolwentów

Według brytyjskich statystyk migracyjnych, wiza dla absolwentów jest jednym ze znaczących czynników wpływających na przyznawanie wiz przedłużających zatrudnienie.

W roku kończącym się w grudniu 2023 r. liczba przedłużeń wiz wydanych w ramach ścieżek pracy wzrosła o 48 procent do 310 056.

Studenci przedłużający swój pobyt w celu podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii na podstawie wizy dla absolwentów stanowili 114 409 osób.

Jest on o 57 procent wyższy niż w 2022 roku. Stanowi to ponad jedną trzecią, czyli 37% wszystkich przedłużeń wiz pracowniczych.

Wstępne dane z rocznego raportu MAC wykazały również, że liczba studentów zagranicznych w instytucjach o niższych taryfach wzrosła do 32% w 2022 roku.

Ponadto międzynarodowa rekrutacja na studia podyplomowe w instytucjach z najniższymi kwartylami taryfowymi Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) wzrosła o ponad 250 procent w latach 2018-2022.

„Zależy nam na zrozumieniu czynników stojących za tym zjawiskiem, w tym tego, czy dzieje się tak dlatego, że ludzie korzystają z tych kursów jako długoterminowej drogi do pracy w Wielkiej Brytanii” – powiedział Cleverly.

Dane pokazały, że studenci zagraniczni mogą płacić niższe czesne za roczny kurs, a następnie pozostać na wizie absolwenckiej przez dwa lata bez konieczności podejmowania pracy.

Następnie posiadacze wiz dla absolwentów mogą uzyskać dostęp do czteroletniego obniżonego minimalnego progu wynagrodzenia w ramach ścieżki wykwalifikowanego pracownika.

Pozwala to międzynarodowym absolwentom wejść na brytyjski rynek pracy z pensjami niższymi niż te wymagane od większości wykwalifikowanych pracowników migrujących.

Nowa analiza przeprowadzona przez Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie Oksfordzkim ujawniła, że praca w opiece jest najczęstszym zajęciem dla studentów zagranicznych, którzy zmieniają wizę z absolwenta na pracownika wykwalifikowanego.

W roku kończącym się w czerwcu 2023 r. około 60 procent posiadaczy wiz dla absolwentów, którzy przeszli na wizy dla pracowników wykwalifikowanych, zostało pracownikami opieki lub opieki nad osobami starszymi.

Więcej zmian zasad, aby zapewnić, że wiza dla absolwentów nie będzie nadużywana

Brytyjski rząd podjął już kroki w celu zapewnienia, że wizy studenckie nie są wykorzystywane.

Począwszy od stycznia 2024 r. większość posiadaczy wiz studenckich nie będzie już mogła przywozić do Wielkiej Brytanii osób pozostających na ich utrzymaniu.

Tylko studenci studiów podyplomowych i osoby zapisane na kursy stypendialne finansowane przez rząd mogą sprowadzać swoje rodziny do kraju.

Co więcej, posiadacze wiz studenckich nie mogą przejść na wizy pracownicze przed ukończeniem kursu.

W kwietniu 2024 r. rząd podniesie próg minimalnego wynagrodzenia dla osób ubiegających się o wizę dla wykwalifikowanych pracowników z 26 200 GBP do 38 700 GBP.

Zwiększy to minimalne wynagrodzenie wymagane do zmiany wizy dla absolwentów na wizę dla wykwalifikowanych pracowników. Podwyżka obejmie również stanowiska z obniżką progu wynagrodzenia.

Studenci zagraniczni nadal mogą skorzystać ze zniżki dla nowych imigrantów, aby uzyskać wizę dla wykwalifikowanych pracowników. Znacząco wzrośnie jednak próg minimalnego wynagrodzenia.

20-procentowa zniżka na stanowiska z listy zawodów deficytowych (SOL) zostanie zniesiona i zastąpiona nową listą wynagrodzeń imigrantów (ISL).

MAC opublikował niedawno rekomendacje dla 21 zawodów, które mają zostać dodane do listy ISL.

Stanowi to zaledwie osiem procent obecnej listy SOL, co oznacza znaczny spadek w porównaniu z 30 procentami ról uwzględnionych w SOL.

Minimalne wynagrodzenie wymagane dla wiz rodzinnych również wzrośnie z 18 600 GBP do 29 000 GBP.

Na początku 2025 r. wzrośnie on do 38 700 funtów i będzie równy minimalnemu progowi wynagrodzenia dla wykwalifikowanych pracowników.

Ponadto rząd Wielkiej Brytanii podniósł dopłatę zdrowotną dla imigrantów w lutym 2024 roku.