Brytyjski rząd rozpoczął wdrażanie ograniczeń dotyczących wiz studenckich w celu ograniczenia migracji i zapobiegania nadużyciom systemu imigracyjnego.
Począwszy od stycznia 2024 r., większość studentów zagranicznych zapisujących się na uniwersytety w Wielkiej Brytanii (UK) nie będzie mogła sprowadzać osób pozostających na ich utrzymaniu.
Tylko studenci zapisani na podyplomowe kursy badawcze i kursy ze stypendiami finansowanymi przez rząd będą mogli sprowadzić członków swoich rodzin do Wielkiej Brytanii.
„Rząd realizuje swoje zobowiązanie wobec brytyjskiego społeczeństwa do ograniczenia migracji. Przedstawiliśmy twardy plan szybkiego zmniejszenia liczby imigrantów, kontrolowania naszych granic i uniemożliwienia ludziom manipulowania naszym systemem imigracyjnym, który wejdzie w życie w tym roku” – powiedział minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii James Cleverly w komunikacie. oświadczenie.
Powiedział on, że nowa polityka zakończyła „nierozsądną praktykę sprowadzania przez zagranicznych studentów członków ich rodzin do Wielkiej Brytanii”.
Bardziej rygorystyczne zasady dotyczące osób pozostających na utrzymaniu studentów zostały ogłoszone w maju 2023 roku.
Celem było uniemożliwienie osobom wykorzystywania wiz studenckich jako sposobu na pracę w kraju.
Oczekuje się, że spowoduje to zmniejszenie liczby osób przybywających do Wielkiej Brytanii o około 140 000.
„Dzięki temu migracja gwałtownie spadnie o dziesiątki tysięcy i przyczyni się do realizacji naszej ogólnej strategii zapobiegania przyjazdowi 300 000 osób do Wielkiej Brytanii” – dodał Cleverly.
Wiodące na świecie brytyjskie szkolnictwo wyższe
Rząd Wielkiej Brytanii pozostaje oddany Strategii Edukacji Międzynarodowej. Podkreśla pozytywny wpływ studentów zagranicznych na gospodarkę kraju.
Nowa polityka wizowa dla studentów ma na celu utrzymanie równowagi między utrzymaniem w Wielkiej Brytanii najwyższej klasy edukacji atrakcyjnej dla studentów a uniemożliwieniem instytucjom przedkładania imigracji nad edukację.
Po pierwsze, wiąże się to z zarządzaniem poziomami migracji. Jednocześnie zapewnia również, że osoby przybywające do Wielkiej Brytanii są wysoko wykwalifikowane i wnoszą znaczący wkład w gospodarkę.
Uniwersytety i rząd znajdą również alternatywne sposoby na przyciągnięcie najlepszych talentów do wiodących brytyjskich uniwersytetów.
Może to utorować drogę studentom do dalszego sprowadzania osób pozostających na ich utrzymaniu, jednocześnie zmniejszając migrację netto.
Więcej zmian w polityce imigracyjnej w 2024 roku
W grudniu 2023 r. brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło bardziej znaczące zmiany w polityce imigracyjnej, aby zmniejszyć legalną migrację do zrównoważonego poziomu.
Środki te obejmują zakazanie zagranicznym pracownikom służby zdrowia i opieki sprowadzania osób pozostających na ich utrzymaniu oraz nakazanie, aby firmy opiekuńcze w Anglii podlegały regulacjom w zakresie sponsorowania wiz.
Ścieżka dla wykwalifikowanych pracowników będzie miała prawie 50-procentowy wzrost progu wynagrodzenia do 38 700 funtów.
Kwota ta będzie miała również zastosowanie do wymogu minimalnego dochodu dla osób ubiegających się o wizę rodzinną lub mieszkańców Wielkiej Brytanii sponsorujących członków rodziny.
Podwyższenie progu dochodowego dla wiz rodzinnych będzie jednak następować etapami. Wejdzie ona w pełni w życie dopiero wiosną 2025 roku.
Rząd eliminuje również 20-procentową zniżkę płacową dla zawodów deficytowych i zmienia listę zawodów deficytowych.
Zmiany ogłoszone przez Home Office obejmują również ocenę ścieżki wizowej dla absolwentów.
Wszystkie te środki będą stopniowo wprowadzane na początku 2024 roku.
Wraz ze zmianą dotyczącą osób pozostających na utrzymaniu studentów, oczekuje się, że te zmiany polityki doprowadzą do najbardziej znaczącego, ale sprawiedliwego podejścia do zmniejszenia migracji netto.
Statystyki migracji netto w Wielkiej Brytanii
Oficjalne dane ujawniają alarmujący wzrost o 930% liczby wiz dla osób pozostających na utrzymaniu przyznanych od 2019 roku.
Dane zebrane przez Office for National Statistics (ONS) pokazują, że do września 2023 r. wydano łącznie 152 980 wiz dla osób pozostających na utrzymaniu studentów.
Oznacza to znaczny wzrost z zaledwie 14 839 wiz przyznanych we wrześniu 2019 roku.
ONS oszacował również, że migracja netto wyniosła 672 000 od czerwca 2022 r. do czerwca 2023 r.
Duża liczba osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii pochodzi obecnie z krajów spoza Unii Europejskiej (UE).
Wśród 968 000 migrantów z krajów spoza UE najczęściej występują osoby z Indii, Nigerii i Chin.
Wielu migrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celu zdobycia wyższego wykształcenia, co stanowi 39 procent. Osoby przyjeżdżające do pracy w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej stanowią 33 procent kraju.
Z drugiej strony, liczba osób przybywających szlakami humanitarnymi z Ukrainy i Hongkongu spadła z 19% do 9%.
Dane dotyczące migracji netto w Wielkiej Brytanii od czerwca 2022 r. do czerwca 2023 r. ujawniły również znaczny wzrost liczby wiz dla osób pozostających na utrzymaniu pracowników służby zdrowia i opieki społecznej.
Dodaj komentarz