UK ETA FAQ

Ogólne FAQ dotyczące ETA

Jaki jest przewidywany czas przybycia do Wielkiej Brytanii?

United Kingdom Electronic Travel Authorization (UK ETA) to nowy cyfrowy system zezwoleń na podróż, który umożliwia rządowi Wielkiej Brytanii większą kontrolę i nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju, ułatwiając identyfikację potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. ETA jest częścią szerszej rządowej inicjatywy cyfryzacji granic, która zastępuje brytyjski system zniesienia wiz.

ETA nie jest rodzajem wizy. Jest to elektroniczny dokument dla obcokrajowców, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii na krótkoterminowe pobyty, takie jak turystyka, odwiedzanie rodziny i przyjaciół, biznes i krótkie studia. Obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego przejeżdżający tranzytem przez Wielką Brytanię również muszą uzyskać ETA, niezależnie od tego, czy przechodzą przez brytyjską kontrolę graniczną.

Dlaczego rząd wprowadza brytyjski system elektronicznej autoryzacji podróży?

ETA jest główną inicjatywą w ramach brytyjskiej ustawy o obywatelstwie i granicach z 2022 roku. Przepisy stanowią, że osoby, które obecnie korzystają z bezwizowego dostępu do Wielkiej Brytanii, muszą uzyskać zezwolenie na podróż przed przyjazdem do kraju. Poniżej znajdują się zalety posiadania tego systemu:

 • Aby dokładnie rejestrować i śledzić podróżnych, którzy wjeżdżają i wyjeżdżają z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej w dowolnym porcie morskim lub lotniczym.
 • Wstępna kontrola podróżnych uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego przed ich przybyciem do Wielkiej Brytanii.
 • Zbieranie i przechowywanie informacji i zachowań podróżnych odwiedzających z Wielkiej Brytanii
 • Zapewnienie dodatkowego źródła przychodów dla rządu poprzez pobieranie od podróżnych opłaty za złożenie wniosku.

Kiedy zostanie uruchomiona brytyjska ETA?

System ETA jest już dostępny dla obywateli Kataru. Muszą ubiegać się o ETA na podróże do Wielkiej Brytanii w dniu 15 listopada 2023 r. lub później.

Od 1 lutego 2024 r. obywatele Jordanii, Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) mogą ubiegać się o brytyjski ETA. ETA będzie obowiązkowa w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii w dniu 22 lutego 2024 r. i po tej dacie.

Kiedy obywatele UE będą musieli składać wnioski za pośrednictwem systemu ETA?

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wkrótce ogłosi, które narodowości, w tym obywatele UE, w następnej kolejności skorzystają z programu ETA. Będzie wystarczająco dużo czasu, aby upewnić się, że wszyscy, którzy potrzebują ETA, zostaną poinformowani o zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kiedy powinniśmy spodziewać się pełnego wdrożenia ETA?

System ETA będzie nadal wdrażany stopniowo, na podstawie narodowości, w 2024 roku. Home Office przedstawi aktualne informacje na temat tego, która narodowość będzie mogła ubiegać się o ETA i kiedy będzie to egzekwowane.

Brytyjski rząd oczekuje, że wszyscy podróżni, którzy nie potrzebują wizy na krótkie wizyty w Wielkiej Brytanii, będą mogli złożyć wniosek i otrzymać brytyjski ETA do końca 2024 roku.

Ilu podróżnych będzie korzystać z brytyjskiego systemu ETA?

Brytyjski rząd spodziewa się, że z brytyjskiego systemu ETA będzie korzystać ponad 30 milionów podróżnych rocznie. Odwiedzający ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Holandii stanowią największą liczbę osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii.

Kto będzie musiał ubiegać się o brytyjski ETA?

Brytyjski ETA jest przeznaczony dla podróżnych, którzy nie potrzebują wizy na krótkie pobyty lub krótsze niż sześć miesięcy, w celach takich jak turystyka, odwiedzanie rodziny i przyjaciół, biznes, nauka lub tranzyt.

Posiadacze jakich paszportów mogą podróżować do Wielkiej Brytanii bez wizy?

Obcokrajowcy zwolnieni z obowiązku wizowego lub podróżni, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię, to obywatele krajów UE (z wyłączeniem Irlandii), Stanów Zjednoczonych (USA), Kanady, Australii, Nowej Zelandii i innych. Obywatele następujących krajów będą musieli ubiegać się o brytyjski ETA:

Kto nie musi ubiegać się o brytyjski ETA?

Dana osoba nie potrzebuje ETA, jeśli spełnione są którekolwiek z poniższych warunków:

 • Jesteś obywatelem lub obywatelką Wielkiej Brytanii i posiadasz brytyjski paszport lub paszport obywatela Brytyjskiego Terytorium Zamorskiego.
 • Jesteś obywatelem Irlandii i posiadasz irlandzki paszport.
 • Jesteś legalnym rezydentem w Irlandii, nie musisz posiadać wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii i wjeżdżasz do Wielkiej Brytanii z Irlandii, Guernsey, Jersey lub Wyspy Man. Musisz spełnić wszystkie trzy warunki, aby nie potrzebować ETA.
 • Posiadasz status imigracyjny do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadasz wizę brytyjską ważną do celów odwiedzin, pracy, nauki lub innych.

Czy niemowlęta, dzieci lub nastolatki potrzebują ETA?

Tak. Wszyscy podróżni, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię, muszą posiadać oddzielny i zatwierdzony ETA, aby wjechać do kraju, niezależnie od wieku.

Osoby posiadające status osoby osiedlonej lub osiedlonej w UE nie będą potrzebowały ETA, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Czy to prawda?

Tak. Podróżni posiadający ważny brytyjski status imigracyjny, w tym osoby posiadające status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej w ramach Programu Osiedleńczego Unii Europejskiej (EUSS), nie będą musieli przedstawiać ETA podczas podróży do Wielkiej Brytanii.

Które lokalizacje w Wielkiej Brytanii wymagają ETA do odwiedzenia?

ETA jest ważny na podróż do Wielkiej Brytanii. Po przybyciu do dowolnego punktu wjazdu i przejściu przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii, posiadacz może swobodnie przemieszczać się między krajami wchodzącymi w jej skład: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

Jednak brytyjski ETA nie uprawnia podróżnego do wjazdu do Irlandii, odrębnego i niezależnego kraju. Nie obowiązuje również w żadnym innym kraju europejskim.

Czy będę potrzebować nowego ETA za każdym razem, gdy odwiedzę Wielką Brytanię?

Nie. ETA jest ważny przez dwa lata od daty wydania lub do momentu wygaśnięcia ważności paszportu, z którym jest powiązany, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Podróżni muszą ubiegać się o nowy ETA, jeśli ich paszport traci ważność przed upływem dwóch lat.

W ciągu dwuletniego okresu ważności ETA można wielokrotnie wjeżdżać do Wielkiej Brytanii, o ile jednorazowa wizyta nie trwa dłużej niż sześć miesięcy.

Czy otrzymam odmowę wjazdu do Wielkiej Brytanii bez zatwierdzonego ETA?

Bez wymaganego ETA nie można wsiąść na pokład przewoźnika (np. samolotu, statku lub pociągu) i odbyć podróży do Wielkiej Brytanii. Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii, które wciąż czekają na decyzję w sprawie wniosku o ETA, również zostaną zawrócone.

Rząd Wielkiej Brytanii korzysta z systemu Advance Passenger Information (API) w celu sprawdzania i powiadamiania przewoźników o zezwoleniach na podróż poszczególnych osób. Przewoźnicy mogą sprawdzić, czy dana osoba posiada odpowiednie zezwolenie na podróż przed przywiezieniem jej do Wielkiej Brytanii.

Linie lotnicze, firmy morskie i operatorzy kolejowi mogą zezwolić na wejście na pokład tylko podróżnym posiadającym ETA, w przeciwnym razie mogą zostać obciążeni karą. Podobnie, podróżny, który świadomie podróżuje do Wielkiej Brytanii bez wymaganego ETA, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Czy mogę studiować w Wielkiej Brytanii, jeśli mam brytyjski ETA?

Tak. Obywatele zwolnieni z obowiązku wizowego posiadający ETA mogą uczestniczyć w krótkich kursach przez 180 dni lub sześć miesięcy. W przypadku dłuższych programów studiów należy uzyskać wizę studencką.

Czy mogę pracować w Wielkiej Brytanii, jeśli mam brytyjski ETA?

Nie. Musisz ubiegać się o wizę pracowniczą, aby pracować w którymkolwiek z czterech krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Możesz jednak korzystać z ETA, aby uczestniczyć w konferencjach biznesowych lub spotkaniach i wykonywać inne dozwolone czynności w ramach wizy biznesowej.

Czy potrzebuję również ETA, jeśli mam wizę brytyjską?

Nie. Nie potrzebujesz ETA, jeśli posiadasz już wizę brytyjską lub status imigracyjny.

Czy brytyjski ETA jest podobny do wizy lub pozwolenia na pobyt?

Nie. Wiza brytyjska pozwala obcokrajowcom na wjazd i pobyt w kraju w celach tranzytowych, turystycznych, nauki, pracy i innych w określonym okresie ważności, zwykle sześciu miesięcy lub dłużej. Zezwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii pozwala obywatelom innych krajów mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony.

ETA umożliwia osobom podróż do Wielkiej Brytanii. Zezwala ona osobom fizycznym na wjazd do kraju. Osoby posiadające ETA nadal będą podlegać kontroli imigracyjnej i tożsamości na granicy. Nadal będą musieli przejść przez elektroniczną bramkę paszportową (eGate), jeśli jest dostępna, lub spotkać się z funkcjonariuszem Border Force.

Jaka jest różnica między ETA a wizą turystyczną do Wielkiej Brytanii?

ETA zezwala jedynie na podróż do Wielkiej Brytanii. Nie daje ona posiadaczowi prawa do wjazdu do kraju. Nie gwarantuje wjazdu do Anglii, Walii, Szkocji ani Irlandii Północnej.

Podróżni z ETA nadal muszą ubiegać się o pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii na granicy. Odbywa się to poprzez przejście przez elektroniczną bramkę paszportową (eGate), jeśli jest dostępna, lub spotkanie z funkcjonariuszem UK Border Force.

ETA jest wymagany od obywateli, którzy nie posiadają wizy lub innego statusu imigracyjnego w Wielkiej Brytanii, w tym pasażerów tranzytowych.

Z drugiej strony, wiza UK Standard Visitor pozwala osobom fizycznym na wjazd i pobyt w Wielkiej Brytanii przez sześć miesięcy lub krócej w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, krótkoterminowych studiów, dozwolonej działalności gospodarczej i tranzytu.

Czy brytyjski ETA to to samo co Electronic Visa Waiver (EVW)?

UK ETA to nowy cyfrowy system zezwoleń na podróż, który jest przeznaczony dla wszystkich podróżnych, którzy nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. Zastąpi on Electronic Visa Waiver (EVW), który obywatele niektórych krajów arabskich muszą uzyskać przed podróżą do Wielkiej Brytanii. ETA jest tańszy niż EVW.

Obywatele Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej wymagają EVW w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii przed 22 lutego 2024 r.

Od 1 lutego 2024 r. obywatele Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej mogą ubiegać się o ETA na podróże w dniu 22 lutego 2024 r. i po tej dacie.

Jak długo ważny jest ETA?

Zatwierdzony brytyjski ETA będzie ważny przez dwa lata od daty wydania lub do daty wygaśnięcia ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jeśli paszport, z którym powiązany jest brytyjski ETA, wygaśnie przed upływem dwóch lat, należy ponownie złożyć wniosek o nowy ETA.

Jaka jest różnica między ETA a ETIAS?

Brytyjska ETA jest niezależna od unijnego ETIAS.

ETA to nowy brytyjski system cyfrowych zezwoleń na podróż dla obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego odwiedzających kraj na okres krótszy niż sześć miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych, naukowych lub tranzytowych.

Europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) jest dokumentem elektronicznym podobnym do brytyjskiego ETA. Do połowy 2025 r. cudzoziemcy, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do strefy Schengen, muszą uzyskać ETIAS. Dotyczy to również obywateli Wielkiej Brytanii.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przetwarzania aplikacji ETA

Jak ubiegać się o ETIAS?

Wniosek o brytyjski ETA można złożyć wyłącznie online. Nie ma alternatywnych metod papierowych. Wnioskodawcy nie muszą stawiać się osobiście w biurach wizowych.

Czy mogę ubiegać się o brytyjski ETA dla kogoś innego?

Tak. Możesz ubiegać się o ETA dla kogoś innego. Rodzice lub opiekunowie mogą ubiegać się o cyfrowe zezwolenie na podróż w imieniu swoich dzieci. Przyjaciel lub osoba trzecia może również złożyć wniosek o brytyjski ETA w imieniu innej osoby.

Jak przebiega proces składania wniosku o ETA?

Proces ten jest całkowicie cyfrowy. Podróżni muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa i opłacić wniosek online. Otrzymają oni wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że ich wniosek został złożony.

System zweryfikuje następnie dane przesłane w formularzu wniosku o ETA w brytyjskich i międzynarodowych bazach danych dotyczących bezpieczeństwa i imigracji, aby ustalić, czy dana osoba kwalifikuje się do ETA i podróży do kraju.

Rozpatrzenie wniosku i otrzymanie decyzji, czy ETA została zatwierdzona czy odrzucona, zajmuje zazwyczaj 72 godziny lub trzy dni. Wiele osób może otrzymać zatwierdzony ETA w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Mimo to, w niektórych przypadkach czas oczekiwania na decyzję może przekroczyć 72 godziny.

Jakie są wymagania, aby ubiegać się o brytyjski ETA?

Aby ubiegać się o brytyjski ETA, podróżny potrzebuje ważnego, biometrycznego paszportu krajowego z kwalifikującego się kraju zwolnionego z obowiązku wizowego, aktualnego cyfrowego zdjęcia paszportowego wysokiej jakości, aktywnego adresu e-mail oraz elektronicznej metody płatności, takiej jak karta kredytowa lub debetowa.

Jakie informacje będę musiał podać we wniosku o brytyjski ETA?

Należy podać dane osobowe i służbowe, adres zamieszkania, adres e-mail, dane kontaktowe i informacje dotyczące płatności online. Musisz również odpowiedzieć zgodnie z prawdą na pytania związane z bezpieczeństwem dotyczące wcześniejszej historii kryminalnej i imigracyjnej oraz wszelkich powiązań z nielegalnymi grupami.

Aplikacja ETA nie wymaga podania szczegółów podróży ani dowodu zdolności finansowej do utrzymania się podczas wizyty w Wielkiej Brytanii. Podróżni muszą być jednak przygotowani na udzielenie odpowiedzi na pytania lub okazanie dowodu ich posiadania podczas przechodzenia przez kontrolę graniczną.

Kiedy należy złożyć wniosek o ETA?

Podróżnym zaleca się złożenie wniosku o ETA przed zakupem biletów lub rezerwacją zakwaterowania w Wielkiej Brytanii. Rozpatrzenie wniosku o ETA i wydanie decyzji zajmuje zazwyczaj trzy dni. Przetworzenie wielu wniosków zajmuje kilka minut, ale niektóre mogą trwać dłużej.

Czy mogę złożyć wniosek o ETA teraz, ale podróżować za miesiąc lub dwa?

Podróżni powinni ubiegać się o ETA przed dokonaniem rezerwacji podróży. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie będzie ograniczać, z jakim wyprzedzeniem podróżni mogą ubiegać się o ETA. Podróżni mogą ubiegać się o ETA w dowolnym momencie, o ile zrobią to co najmniej trzy dni przed datą podróży.

ETA będzie ważny przez dwa lata lub tak długo, jak ważny będzie paszport, z którym jest powiązany.

Czy mogę ubiegać się o brytyjski ETA, jeśli moje plany podróży nie zostały potwierdzone?

Tak. Możesz ubiegać się o brytyjski ETA, nawet jeśli Twoje plany podróży nie zostały potwierdzone. Należy jednak upewnić się, że paszport użyty we wniosku o ETA jest nadal ważny na czas podróży do Wielkiej Brytanii.

Jeśli złożę wniosek o ETA dzisiaj, a będzie on egzekwowany dopiero od czerwca 2024 r., czy dwuletni okres ważności rozpoczyna się od momentu jego otrzymania, czy od momentu jego wdrożenia?

Ważność ETA rozpoczyna się od daty jej przyznania lub daty otrzymania zatwierdzonego ETA.

Co stanie się z moim ETA, jeśli do wygaśnięcia ważności mojego paszportu pozostało mniej niż dwa lata?

Twój brytyjski ETA wygaśnie w tym samym dniu, w którym wygaśnie ważność Twojego paszportu.

Brytyjski ETA jest ważny przez dwa lata od daty wydania lub do momentu wygaśnięcia ważności paszportu, z którym jest powiązany, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Musisz ubiegać się o nowy ETA, jeśli Twój paszport wygaśnie przed upływem dwuletniego okresu ważności ETA.

Jak długo trwa ubieganie się o brytyjski ETA?

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego online zajmie tylko kilka minut. Po opłaceniu wniosku online i przesłaniu go otrzymasz potwierdzenie na podany adres e-mail.

Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku o brytyjski ETA?

Rozpatrzenie wniosku o brytyjski ETA zajmuje zazwyczaj trzy dni, a wielu wnioskodawców otrzymuje decyzję w ciągu kilku minut. W przypadku niektórych wniosków czas oczekiwania na decyzję może przekroczyć trzy dni.

Czy aplikacja ETA posiada funkcję „zapisz”?

Nie. Strona internetowa aplikacji UK ETA nie zapisuje żadnych wcześniej wprowadzonych lub przesłanych danych podczas anulowanej lub wygasłej sesji.

Po kliknięciu łącza należy jak najszybciej wypełnić wniosek. Twoja sesja wygaśnie, jeśli pozostaniesz nieaktywny na stronie przez 20 minut i będziesz musiał ponownie uruchomić proces i ponownie wypełnić wymagane informacje.

Czy istnieje sposób na przyspieszenie zatwierdzenia ETA w nagłych okolicznościach?

Większość wniosków o ETA będzie rozpatrywana szybko. Oznacza to, że podróżni powinni szybko otrzymać ETA, nawet w nagłych przypadkach.

Czy mogę użyć jednego formularza zgłoszeniowego dla więcej niż jednej osoby?

Nie. Każdy wniosek o brytyjski ETA dotyczy jednej osoby, ponieważ zatwierdzone zezwolenie na podróż jest powiązane z paszportem danej osoby. Wszystkie inne kwalifikujące się osoby, które planują podróż do Wielkiej Brytanii, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, niezależnie od wieku i tego, czy podróżują razem. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA dla swoich dzieci za pomocą osobnego formularza zgłoszeniowego.

Jak otrzymam zatwierdzony brytyjski ETA?

Decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku o ETA otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym. Nie trzeba drukować wiadomości e-mail. Twój ETA zostanie cyfrowo powiązany z paszportem, którego użyłeś do złożenia wniosku.

Czy muszę ubiegać się o oddzielny ETA podczas podróży między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną?

Nie. Posiadanie zatwierdzonego ETA oznacza pozwolenie na podróż do dowolnego z krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Po przejściu kontroli granicznej mogą swobodnie podróżować między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

ETA nie pozwala jednak podróżnym na wjazd do Republiki Irlandii, odrębnego i niepodległego kraju, ani do innych krajów europejskich.

Mam podwójne obywatelstwo. Czy potrzebuję brytyjskiego ETA dla obu moich paszportów?

Nie. Możesz ubiegać się o brytyjski ETA tylko dla jednego ze swoich paszportów, ale upewnij się, że jest to ten, który zabierzesz ze sobą podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Chociaż w formularzu wniosku online o ETA należy ujawnić wszelkie inne dane dotyczące obywatelstwa lub paszportu, zatwierdzone zezwolenie cyfrowe zostanie powiązane z paszportem, którego użyto do złożenia wniosku.

Mimo to możesz ubiegać się o brytyjski ETA dla obu paszportów. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online i dokonać podwójnej płatności.

Czy można podróżować do UE z paszportem UE i wrócić do Wielkiej Brytanii z paszportem brytyjskim?

Tak, to możliwe. Rząd Wielkiej Brytanii zaleca jednak obywatelom brytyjskim posiadającym podwójne obywatelstwo podróżowanie z brytyjskim paszportem. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo mogą okazać przewoźnikowi swój brytyjski paszport, aby udowodnić, że nie potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.

Mam podwójne obywatelstwo w USA i Wielkiej Brytanii. Czy mogę przyjechać do Wielkiej Brytanii z paszportem brytyjskim i wrócić do USA z paszportem amerykańskim?

Obywatelom Wielkiej Brytanii posiadającym podwójne obywatelstwo zaleca się podróżowanie z brytyjskim paszportem. Brytyjski paszport jest wystarczającym dowodem dla przewoźników, że nie potrzebują ETA, aby odwiedzić Wielką Brytanię.

Rząd Wielkiej Brytanii uznaje, że obywatele amerykańscy muszą podróżować do i z USA przy użyciu amerykańskiego paszportu. Podróżni z obywatelstwem amerykańskim i brytyjskim mogą używać swoich amerykańskich paszportów do celów odprawy, ale powinni przedstawić swoje brytyjskie paszporty przewoźnikowi przy wejściu na pokład, aby wykazać, że nie potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.

Co mogę zrobić, jeśli muszę poprawić dane we wniosku o brytyjski ETA?

Wypełnienie nowego formularza wniosku o brytyjski ETA jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na poprawienie wszelkich błędów po jego złożeniu. Podróżni powinni dokładnie sprawdzić wszystkie informacje przed złożeniem wniosku o ETA. Po przesłaniu nie można go modyfikować. Jeśli popełniłeś błąd w złożonym wniosku, musisz powtórzyć proces i ponownie uiścić opłatę aplikacyjną.

Czy osoba trzecia może ubiegać się o ETA w moim imieniu, czy muszę sam przejść przez proces składania wniosku?

Wnioskodawca może skorzystać z pomocy strony trzeciej w celu ukończenia procesu składania wniosku o brytyjski ETA. Obecnie nie ma planów zmiany tego podejścia.

Byłem karany. Czy nadal mogę ubiegać się o brytyjski ETA?

Możesz ubiegać się o brytyjski ETA, ale możesz spotkać się z odmową. Osoby ubiegające się o ETA w Wielkiej Brytanii, które były karane w Wielkiej Brytanii lub innym kraju, mogą otrzymać odmowę wydania ETA, jeśli zostały skazane na 12 miesięcy lub więcej więzienia lub zostały skazane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Czy powinienem ponownie ubiegać się o brytyjski ETA, jeśli moje dane uległy zmianie?

Tak. Twój brytyjski ETA jest powiązany z Twoim paszportem. Jeśli musisz zmienić jakiekolwiek istotne informacje w paszporcie, takie jak imię, nazwisko, płeć lub narodowość, musisz zaktualizować paszport i złożyć wniosek o nowy brytyjski ETA.

Co się stanie z moim brytyjskim ETA, jeśli otrzymam nowy paszport?

ETA powiązany z paszportem zostanie unieważniony po otrzymaniu nowego paszportu. Każdy paszport jest unikalnym dokumentem podróży z charakterystycznymi szczegółami, takimi jak numer paszportu. Należy złożyć wniosek o nowy ETA, podając dane nowego paszportu.

Czy będę musiał ubiegać się o nowy brytyjski ETA, jeśli mój paszport zostanie skradziony lub zaginie?

Tak. Zgubienie lub kradzież paszportu należy niezwłocznie zgłosić i zorganizować wydanie nowego paszportu. Po uzyskaniu nowego paszportu należy złożyć wniosek o nowy brytyjski ETA przy użyciu nowego dokumentu podróży.

Metody płatności i opłaty Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje ETA w Wielkiej Brytanii?

Każdy wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 GBP. Aby móc przesłać formularz zgłoszeniowy i zakończyć proces, należy go opłacić online.

Jak mogę zapłacić za aplikację ETA?

Aby opłacić wniosek o brytyjski ETA, należy podać numer karty kredytowej lub debetowej, imię i nazwisko na karcie, datę ważności i kod CVV. Akceptowanymi metodami płatności są również Apply Pay i Google Pay.

Jeśli mój wniosek zostanie odrzucony, czy mogę odzyskać pieniądze?

Nie. Płatności za brytyjskie aplikacje ETA nie podlegają zwrotowi.

Podróżowanie z brytyjskim ETA – najczęściej zadawane pytania

Jak długo mogę pozostać w Wielkiej Brytanii na podstawie zatwierdzonego ETA?

Podróżni z zatwierdzonym brytyjskim ETA mogą przebywać w Wielkiej Brytanii do sześciu miesięcy na wizytę. Mogą swobodnie przemieszczać się między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną.

Czy ważny brytyjski ETA gwarantuje mój wjazd?

Nie. Zatwierdzony brytyjski ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii.

ETA umożliwia wejście na pokład przewoźnika (np. samolotu, statku, pociągu) i podróż do kraju. Po przyjeździe należy przedłożyć dokumenty tożsamości w UK Border Force lub przejść przez elektroniczną bramkę paszportową (eGate), jeśli jest dostępna.

Agencja graniczna oceni, czy spełniasz wymogi bezpieczeństwa. Nawet jeśli posiadasz ETA, nadal możesz otrzymać odmowę wjazdu, jeśli nie przejdziesz kontroli granicznej lub spełnisz inne warunki wjazdu.

Skąd będą wiedzieć na granicy, czy ktoś ma status osoby osiedlonej czy wstępnie osiedlonej? Status niektórych osób jest powiązany z ich starymi paszportami.

Brytyjski ETA to cyfrowe zezwolenie na przyczepę powiązane z paszportem. Skanując paszport, przewoźnicy, brytyjskie służby graniczne i inne odpowiednie organy mogą potwierdzić ważność ETA i inne pozwolenia na podróż.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych korzysta z systemu Advance Passenger Information (API), który umożliwia przewoźnikom potwierdzanie uprawnień podróżnych. Może to być pozwolenie na wwiezienie pasażerów do Wielkiej Brytanii, odmowa pozwolenia na przewóz pasażera do Wielkiej Brytanii lub konieczność ustalenia pozwolenia przez przewoźnika.

Podróżni posiadający paszporty brytyjskie, irlandzkie, BOTC, wizy brytyjskie i brytyjski status imigracyjny muszą jedynie okazać swój paszport lub status imigracyjny, aby udowodnić, że nie muszą posiadać ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.

Załóżmy, że ktoś ma pozwolenie na pobyt bezterminowy (ILR) w Wielkiej Brytanii, ale zostało ono wydane 15 lat temu. Czy konieczna jest konwersja do formatu cyfrowego?

Na razie nie. Osoba posiadająca status imigracyjny w Wielkiej Brytanii nie musi go konwertować do formatu cyfrowego.

Gdy system Advance Passenger Information (API) wykaże, że podróżny ma pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii, przewoźnicy są zobowiązani do sprawdzenia fizycznego dowodu.

Fizyczne dokumenty wizowe potwierdzające status imigracyjny w Wielkiej Brytanii obejmują biometryczne zezwolenie na pobyt (BRP), biometryczną kartę pobytu (BRC) oraz adnotacje w paszporcie, takie jak pieczątki z mokrym tuszem i naklejki winietowe.

Brytyjski Urząd Wizowy i Imigracyjny (UKVI) opracowuje obecnie cyfrowy system imigracyjny. Zastąpi on fizyczne dokumenty wizowe internetowym rejestrem statusów imigracyjnych lub wizami elektronicznymi (eVisa).

Przez cały 2024 r. UKVI będzie kontaktować się z osobami, które nadal posiadają fizyczne dokumenty potwierdzające ich imigrację, w celu rejestracji konta UKVI. Następnie mogą użyć swojego konta UKVI, aby uzyskać dostęp i potwierdzić swój status imigracyjny.

Jeśli nie otrzymam ETA na czas, czy mogę mimo to wjechać do Wielkiej Brytanii, jeśli pozwoli mi na to urzędnik graniczny?

Brytyjska ETA będzie wdrażana stopniowo przez cały rok 2024. W tym okresie podróżni będą musieli uzyskać ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii, gdy ich kraj zostanie dodany do listy krajów podlegających wymogowi ETA. Zazwyczaj rząd Wielkiej Brytanii ogłasza, kiedy można ubiegać się o ETA i kiedy zacznie go egzekwować.

Brytyjski rząd przyjmuje pragmatyczne podejście do egzekwowania nowego wymogu ETA, wiedząc, że jest to znacząca zmiana, której zrozumienie może zająć ludziom trochę czasu.

Jednak po wprowadzeniu w życie brytyjskiego ETA, przewoźnicy będą mogli odmówić przyjęcia na pokład pasażera, który nie posiada wymaganych zezwoleń. Dlatego też podróżnym zaleca się złożenie wniosku i otrzymanie ETA co najmniej trzy dni robocze przed podróżą, aby uniknąć niedogodności lub zakłóceń w planach podróży.

Czy muszę mieć ze sobą papierową kopię brytyjskiego ETA?

Nie. Nie jest wymagana cyfrowa kopia ani fizyczny wydruk ETA. Jest to elektroniczne zezwolenie na podróż powiązane z paszportem. Skanując paszport, przewoźnicy, brytyjskie służby graniczne i inne odpowiednie organy mogą potwierdzić jego ważność za pośrednictwem swoich systemów.

Zachowaj swój ETA w wiadomości e-mail lub wydrukuj go na wypadek, gdyby nagle wymagane były ręczne kontrole.

Czy jest to łącznie sześć miesięcy spędzonych w Wielkiej Brytanii w okresie ważności ETA, czy w roku kalendarzowym lub innym?

Posiadając ETA, możesz odwiedzić Wielką Brytanię jako standardowy gość na okres do sześciu miesięcy podczas jednej podróży w celach turystycznych, krótkoterminowych studiów, biznesowych i innych dozwolonych działań związanych z krótkimi wizytami. ETA jest ważna na wiele krótkich wizyt w Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch lat ważności.

Co dzieje się po upływie dwuletniego okresu ważności? Czy trzeba będzie ubiegać się o nowy ETA? Czy są jakieś ograniczenia?

Gdy ETA wygasa po upływie dwuletniego okresu ważności, podróżni, którzy nadal planują odwiedzić Wielką Brytanię, muszą złożyć wniosek o nową ETA i ponownie uiścić opłatę aplikacyjną. Nie ma ograniczeń co do liczby powtórnych zgłoszeń.

Czy brytyjska ETA wpłynie na prawa podróżnych korzystających z tranzytu lotniczego lub lądowego?

Nie. Brytyjska ETA nie wpłynie na istniejące zasady tranzytu lotniczego i lądowego.

Czy mogę zmienić wizę na brytyjską po przyjeździe na podstawie ETA?

Nie. Nie można wymienić brytyjskiego ETA na wizę, będąc jeszcze w Wielkiej Brytanii i bez względu na powód. Przyjazd na podstawie ETA pozwala podróżnemu na pobyt w Wielkiej Brytanii przez maksymalnie sześć miesięcy, a podróżny może zdecydować się na opuszczenie kraju i ponowny wjazd z ważnym ETA.

Załóżmy, że nagle musisz zostać dłużej w Wielkiej Brytanii, aby studiować, pracować lub z innych powodów. W takim przypadku należy najpierw wrócić do kraju pochodzenia i stamtąd ubiegać się o odpowiednią wizę brytyjską.

Czy mogę odwiedzić inne kraje europejskie z zatwierdzonym brytyjskim ETA?

Nie. Zatwierdzony brytyjski ETA nie pozwala podróżnym na wjazd do Republiki Irlandii, niepodległego kraju i innych części Europy. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej (UE) ani Wspólnej Strefy Podróżowania Schengen.

Aby odwiedzić inne kraje europejskie, przed zarezerwowaniem podróży należy zapytać o wymagania wjazdowe danego kraju, niezależnie od tego, czy wymagana jest wiza.

UE opracowuje podobny system o nazwie Europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS). Do połowy 2025 r. cudzoziemcy, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do strefy Schengen, muszą uzyskać ETIAS. Dotyczy to również obywateli Wielkiej Brytanii.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące odmów, anulowania i odwołań

Dlaczego mój wniosek o ETA został odrzucony?

Wniosek o brytyjski ETA może zostać odrzucony z następujących powodów:

 • Dostarczanie fałszywych, niedokładnych lub niekompletnych informacji
 • posiadanie paszportu wydanego przez kraj, którego obywatele potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii
 • Pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres dłuższy niż sześć miesięcy lub praca w Wielkiej Brytanii
 • Naruszenie przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju w przeszłości
 • Posiadanie rejestru karnego w Wielkiej Brytanii lub innym kraju
 • Zaangażowanie lub powiązania z nielegalnymi grupami

Jakie mam opcje, jeśli mój wniosek o brytyjski ETA zostanie odrzucony?

Jeśli Twój wniosek o brytyjski ETA zostanie odrzucony, możesz ubiegać się o wizę brytyjską, aby wjechać do kraju jako alternatywne zezwolenie na podróż. Następujące wizy brytyjskie mogą być istotne dla podróżnych, którym odmówiono brytyjskiego ETA:

 • Standardowa wiza turystyczna
 • Wiza na pracę tymczasową
 • Wiza tranzytowa

Czy mogę ponownie ubiegać się o brytyjski ETA, jeśli mój poprzedni wniosek został odrzucony?

Tak. Osoby, którym odmówiono brytyjskiego ETA, mogą rozważyć złożenie nowego wniosku i ponowne uiszczenie opłaty aplikacyjnej. Kluczowe jest jednak zajęcie się przyczyną początkowego odrzucenia.

Czy zatwierdzony brytyjski ETA może zostać anulowany lub cofnięty?

Zatwierdzony ETA może zostać anulowany lub cofnięty z następujących powodów:

 • Posiadacz jest wykluczony lub deportowany z Wielkiej Brytanii.
 • Posiadacz został skazany za przestępstwo w Wielkiej Brytanii lub innym kraju i skazany na 12 lub więcej miesięcy więzienia.
 • Posiadaczowi udowodniono naruszenie przepisów imigracyjnych (np. przedłużenie pobytu lub pracy).
 • Zweryfikowano, że posiadacz zataił lub przedłożył fałszywe dokumenty, świadomie lub nie.
 • Posiadacz zgromadził niespłacone długi lub koszty postępowania sądowego”.
 • Posiadacz został uznany za szkodliwego dla społeczeństwa Wielkiej Brytanii ze względu na swoje zachowanie, charakter, powiązania lub inne powody, niezależnie od tego, czy skutkuje to wyrokiem skazującym.

Mój ETA został anulowany, gdy jestem jeszcze w Wielkiej Brytanii. Co mam zrobić?

Nie możesz legalnie pozostać w kraju, jeśli Twój ETA został cofnięty. Jeśli Twój paszport został zgubiony lub skradziony, możesz ubiegać się o nowy ETA po opuszczeniu Wielkiej Brytanii i powrocie do domu.

Jak wygląda proces anulowania zatwierdzonego brytyjskiego ETA?

Brytyjskie władze imigracyjne zazwyczaj rozpoczynają proces anulowania zatwierdzonego ETA, gdy istnieją podstawy do jego anulowania.

Czy mogę złożyć odwołanie, jeśli mój ETA został odrzucony lub anulowany?

Nie. Nie ma prawa do przeglądu administracyjnego lub odwołania od decyzji podjętej w sprawie wniosku o ETA.

W przypadku odmowy wydania ETA, podróżny może zamiast tego ubiegać się o wizę brytyjską, gdzie proces składania wniosku pozwala na dokładniejsze rozpatrzenie.

Jednakże procedura kontroli sądowej umożliwia wnioskodawcom zakwestionowanie decyzji, którą uważają za niezgodną z prawem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące prywatności danych ETA

Czy dane osób ubiegających się o brytyjski ETA będą udostępniane przewoźnikom?

Rząd Wielkiej Brytanii będzie wykorzystywał istniejące systemy Advance Passenger Information (API) do przesyłania przewoźnikom (lądowym, morskim i lotniczym) informacji o podróżnych i ich zezwoleniach na wjazd do Wielkiej Brytanii. Przewoźnicy muszą sprawdzić, czy podróżni posiadają ważne i kwalifikujące się dokumenty tożsamości (np. paszport) oraz pozwolenia (np. ETA, wizę) przed wejściem na pokład i przywiezieniem ich do Wielkiej Brytanii.

W jaki sposób brytyjski system ETA będzie przetwarzał moje dane?

Dane podróżnych będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności zawartą w formularzu zgłoszeniowym UK ETA. System będzie sprawdzał dane kandydatów w licznych brytyjskich i międzynarodowych bazach danych dotyczących bezpieczeństwa i imigracji. Obejmują one listy, które wyszukują zaległe nakazy aresztowania, listy obserwacyjne terroryzmu, listy obserwacyjne imigrantów i wszelkie inne wyszukiwania, które pomagają brytyjskim siłom granicznym i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w określeniu potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Jak długo brytyjski system ETA będzie przechowywał moje dane?

System zazwyczaj przechowuje dane biometryczne twarzy przez trzy lata, chyba że istnieje powód, aby przechowywać je dłużej. Dane osobowe i dane biograficzne są przechowywane przez 15 lat od ostatniej sprawy w ramach okresów przechowywania wiz.