Brytyjski ETA dla obywateli Cypru: Kompletny przewodnik

Obywatele Cypru podróżujący do Wielkiej Brytanii (UK) będą zobowiązani do uzyskania brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA) w 2024 roku.

ETA to nowe cyfrowe zezwolenie na podróż obowiązkowe dla obywateli krajów, które mogą odwiedzić Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną bez wizy na krótkie wycieczki. Dotyczy to również obywateli Cypru.

Ułatwi to podróżowanie do Wielkiej Brytanii w celu odwiedzenia rodziny i przyjaciół około 270 000 Cypryjczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Wielu obywateli Cypru zapisuje się również na brytyjskie uniwersytety, podczas gdy inni często odwiedzają Londyn na wakacje lub w interesach.

Ten przewodnik wyjaśnia wszystko, co cypryjscy podróżni powinni wiedzieć o brytyjskim ETA: kwalifikowalność, wymagania, proces składania wniosków, oczekiwania dotyczące podróży i nie tylko.

Dlaczego brytyjski ETA jest wprowadzany dla obywateli Cypru?

Brytyjska ETA ma na celu poprawę bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii i umożliwienie rządowi większej kontroli i nadzoru nad osobami wjeżdżającymi do kraju.

System ma na celu zapobieganie nielegalnej imigracji, udaremnianie zorganizowanych syndykatów przestępczych i identyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego jeszcze przed ich przybyciem na terytorium Wielkiej Brytanii.

ETA ma również na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Korzyści z brytyjskiego ETA dla obywateli Cypru

ETA jest dokumentem elektronicznym, który przyznaje wstępnie sprawdzonym obywatelom nieposiadającym wizy pozwolenie na podróż do Wielkiej Brytanii. Nie jest to wiza, więc wnioskodawcy mogą pominąć skomplikowany i długi proces jej uzyskania.

Dla obywateli Cypru brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

Szybki i łatwy proces

Ubieganie się o brytyjski ETA jest całkowicie online i bez użycia papieru. Cypryjscy kandydaci mogą wypełnić wniosek w mniej niż 20 minut. Nie muszą również odwiedzać konsulatów lub biur wizowych w celu odbycia osobistej rozmowy lub złożenia dokumentów.

Wniosek o ETA jest zazwyczaj rozpatrywany w ciągu trzech dni. Podróżni otrzymają decyzję, zatwierdzoną lub odrzuconą, na podany przez siebie adres e-mail.

Jeśli ETA zostanie przyznana, zostanie ona powiązana z paszportem, którego użyto do złożenia wniosku, więc nie ma potrzeby jej drukowania.

Przystępna opłata

Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Cena jest porównywalna z podobnymi cyfrowymi zezwoleniami na podróż nakładanymi przez inne kraje.

Na przykład elektroniczny system autoryzacji podróży (ESTA) w Stanach Zjednoczonych (USA) kosztuje 21 USD (17 GBP).

Australijskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) kosztuje 20 AU$ (10 £), podczas gdy kanadyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (eTA) kosztuje 7 CA$ (4 £).

Po uruchomieniu, nadchodzący Europejski System Autoryzacji Informacji o Podróży (ETIAS) będzie kosztował 7 euro (6 funtów).

Długi okres ważności

Większość cyfrowych zezwoleń na podróż jest ważna od roku do pięciu lat lub po wygaśnięciu ważności paszportu, z którym jest powiązana.

Brytyjski ETA będzie ważny na wiele krótkich wizyt w ciągu dwóch lat. Podróżni muszą ubiegać się o ETA co dwa lata lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, a nie za każdym razem, gdy odwiedzają Wielką Brytanię.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na cypryjskich podróżnych?

Obecnie Cypryjczycy nie potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.

Jednak po otwarciu systemu dla obywateli Cypru w 2024 r., muszą oni złożyć wniosek i uzyskać ważny brytyjski ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

Jest on wymagany niezależnie od środka transportu, niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samolotem, statkiem (np. w ramach rejsu wycieczkowego), czy drogą lądową, np. przez tunel kolejowy łączący Wielką Brytanię i Francję.

Brytyjski ETA jest ważny dla następujących celów podróży:

 • Pobyt krótkoterminowy trwający krócej niż sześć miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, krótkich studiów, odwiedzin przyjaciół i rodziny oraz dozwolonych działań biznesowych i leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Wytyczne dotyczące kwalifikowalności ETA dla obywateli Cypru

Aby kwalifikować się do ETA, Cypryjczycy muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju, który ma status bezwizowy z Wielką Brytanią. Cypr znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Zamierzają przebywać, pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii tylko przez okres do sześciu miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Wszyscy podróżni, w tym dzieci i niemowlęta, będą potrzebować ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA w ich imieniu.

Osobom, które w przeszłości naruszyły przepisy imigracyjne, zostały skazane lub przebywały w więzieniu dłużej niż 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju, można odmówić wydania ETA. Tacy podróżni powinni zamiast tego rozważyć uzyskanie wizy brytyjskiej.

Obywatele Cypru planujący pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres dłuższy niż sześć miesięcy lub podjęcie pracy nadal będą potrzebować odpowiedniej wizy brytyjskiej. Nowy system ETA nie ma wpływu na tych podróżnych.

Wymagania dotyczące aplikacji UK ETA dla obywateli Cypru

Cypryjczycy kwalifikujący się do brytyjskiego ETA muszą spełnić następujące wymagania:

 • Ważny paszport biometryczny wydany przez Cypr, którego obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apple Pay lub Google Pay

Jak ubiegać się o brytyjski ETA

Obywatele Cypru mogą ubiegać się o brytyjski ETA za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji rządu Wielkiej Brytanii.

Proces ubiegania się o brytyjski ETA odbywa się całkowicie online i bez użycia papieru, więc odwiedzanie konsulatów lub biur wizowych jest zbędne. Wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów i informacji zajmuje tylko kilka minut.

Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, w jaki sposób Cypryjczycy mogą ubiegać się o ETA.

1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii.

Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.

2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia.

Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie muszą przesyłać zdjęcia paszportowego.

3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje.

Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe.

4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień.

Podobnie jak wszyscy inni odwiedzający Wielką Brytanię, cypryjscy kandydaci do ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, przeszłe przestępstwa imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.

5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online.

Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby złożyć wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po wypełnieniu wniosku online o brytyjski ETA podróżni otrzymają potwierdzenie na podany przez siebie adres e-mail.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA

Ubieganie się o ETA jest proste, ale wciąż jest miejsce na błędy. Aby uniknąć typowych błędów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie złożyć wniosek online o brytyjski ETA.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek online.
 • Przejrzyj i dokładnie sprawdź dane podane w aplikacji ETA przed jej wysłaniem.

Po złożeniu wniosku o brytyjski ETA podróżni nie mogą już go zmienić ani wycofać. Jeśli cypryjscy podróżni będą musieli poprawić proste błędy w swoim wniosku o ETA, mogą to szybko zrobić, ponownie składając wniosek i ponownie uiszczając opłatę.

Przetwarzanie i otrzymywanie ETA dla obywateli Cypru

Po złożeniu wniosku online o brytyjską ETA, system zweryfikuje przesłane dane w kilku bazach danych bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, aby sprawdzić, czy wnioskodawca kwalifikuje się do ETA.

Wnioskodawcy zazwyczaj otrzymują decyzję w sprawie wniosku o ETA za pośrednictwem podanego adresu e-mail w ciągu trzech dni (72 godzin).

Wielu podróżnych otrzymuje decyzję w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku. Mimo to, w przypadku niektórych wniosków czas oczekiwania na decyzję może przekroczyć trzy dni.

Obywatelom Cypru zaleca się złożenie wniosku o brytyjski ETA przed zarezerwowaniem podróży do Wielkiej Brytanii, aby uniknąć opóźnień lub innych problemów.

Jeśli wniosek o ETA zostanie odrzucony, wnioskodawca może wypełnić nowy formularz wniosku o ETA i ponownie uiścić opłatę. Jest to jednak zalecane tylko wtedy, gdy mogą ustalić przyczynę początkowego odrzucenia i zająć się nią przed podjęciem takich działań.

Odmowa wydania ETA nie oznacza zakazu podróżowania do Wielkiej Brytanii. Alternatywą dla brytyjskiego ETA jest odpowiednia wiza brytyjska: standardowa wiza turystyczna, wiza do pracy tymczasowej lub wiza tranzytowa.

Uzyskanie wizy jest jednak bardziej skomplikowaną i dłuższą procedurą, więc należy odpowiednio dostosować plany podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA

Brytyjski ETA jest cyfrowo powiązany z paszportem danej osoby. Jest on ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty trwające do sześciu miesięcy na wizytę.

Podróżni z Cypru muszą ubiegać się o nowy ETA po dwóch latach lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, aby nadal móc podróżować do Wielkiej Brytanii.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Ponieważ jest to dokument elektroniczny, cypryjscy goście nie muszą mieć przy sobie fizycznej kopii ETA. Mimo to mogą go wydrukować i mieć przy sobie papierową kopię lub być przygotowani na pokazanie wiadomości e-mail z decyzją ETA w swojej skrzynce odbiorczej w przypadku niespodziewanych okoliczności.

Osoby podróżujące z kilkoma paszportami powinny podróżować do Wielkiej Brytanii z paszportem użytym we wniosku.

Przed wejściem na pokład samolotu, statku lub pociągu przewoźnicy skanują paszporty, aby sprawdzić, czy podróżni posiadają odpowiedni dokument uprawniający do podróży. Przewoźnicy będą zezwalać na wejście na pokład tylko podróżnym z Cypru, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę.

Ci, którzy wciąż czekają na decyzję w sprawie swoich wniosków o ETA, również nie będą mogli wejść na pokład.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Cypru z zatwierdzonym brytyjskim ETA muszą nadal przedłożyć swoje dokumenty tożsamości brytyjskim służbom granicznym lub przejść przez elektroniczną bramkę paszportową (eGate), jeśli jest dostępna.

Na żądanie należy przedstawić dowód dalszej podróży. Zazwyczaj oznacza to przedstawienie biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu.

Jeśli zostaniesz o to poproszony, podróżni z Cypru muszą również wykazać, że mają wystarczające środki na utrzymanie się podczas całego pobytu w Wielkiej Brytanii i podróży do domu.

Podróżni z ważnym ETA mogą nadal otrzymać odmowę wjazdu do Wielkiej Brytanii, jeśli nie przejdą kontroli granicznej lub spełnią inne warunki wjazdu.

Po przekroczeniu granicy obywatele Cypru z ważnym ETA mogą swobodnie podróżować między czterema krajami wchodzącymi w skład Wielkiej Brytanii: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

Odwiedzający Cypr mogą korzystać ze wszystkich środków transportu w Wielkiej Brytanii, takich jak pociągi, promy i loty lokalne. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Ważna uwaga: brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

Brytyjski ETA nie pozwala na wjazd do Republiki Irlandii i innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej (UE) ani wspólnej strefy podróżowania Schengen.

Cypr jest członkiem UE, ale nie należy jeszcze do strefy Schengen, choć oczekuje się, że wkrótce stanie się jej częścią. Oznacza to, że obywatele Cypru nadal muszą spełniać wymogi graniczne strefy Schengen.

Cypryjczycy odwiedzający Irlandię lub inne kraje europejskie muszą sprawdzić wymagania wjazdowe kraju docelowego przed dokonaniem rezerwacji podróży.

Podróżni mogą sprawdzić stronę UK ETA FAQ, aby uzyskać więcej informacji.