UK ETA dla obywateli Cypru: Kompletny przewodnik

W Wielkiej Brytanii wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące podróżowania, które będą miały wpływ na obywateli Cypru. Od 2024 r. Wielka Brytania przyjmie system ETA. Ten nowy wymóg podróży oznacza, że odwiedzający z krajów, które nie wymagają wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię na krótki pobyt, w tym Cypr, muszą teraz ubiegać się o pozwolenie w formie ETA. Z poniższego przewodnika dowiesz się, co nowy ETA oznacza dla obywateli Cypru i jak ubiegać się o zezwolenie.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Cypru?

Wielka Brytania uruchomi nowy system ETA w 2024 r. i jest obecnie w fazie próbnej. ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, to nowy wymóg wjazdu dla osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii bez wizy. Pozwala to Wielkiej Brytanii na wstępną kontrolę podróżnych pod kątem przejrzystości i bezpieczeństwa. Program jest bardzo podobny do istniejących systemów na całym świecie, takich jak amerykański ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) lub kanadyjski eTA (Elektroniczna Autoryzacja Podróży). UE, a tym samym Cypr, posiada również własny system ESTA (Europejski System Informacji o Podróży oraz Autoryzacji), który dotyczy osób podróżujących bez wiz spoza UE.

Nowy system ETA został uruchomiony w ramach brytyjskiej ustawy o obywatelstwie i granicach, która ma na celu lepszą kontrolę i liczenie imigrantów. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa granic i pełna cyfryzacja dostępu do granic. Cypryjczycy odwiedzający Wielką Brytanię muszą teraz ubiegać się o ETA i otrzymać go przed wjazdem do kraju.

Nowy system ETA dotyczy łącznie 92 narodowości. Obejmuje to Cypr i wszystkie inne państwa UE z wyjątkiem Republiki Irlandii. Cypryjczycy mogą odwiedzić Wielką Brytanię bez wizy ETA na okres do 6 miesięcy. W przypadku osób zamierzających pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej, rozpocząć pracę, zawrzeć związek małżeński lub osiedlić się, wymagana jest wiza.

Jak nowy system ETA wpłynie na obywateli Cypru?

Obywatele Cypru muszą teraz ubiegać się o ETA przed planowaną podróżą. Tam, gdzie wcześniej Cypryjczycy mogli swobodnie odwiedzać Wielką Brytanię na podstawie paszportu, teraz muszą również wypełnić ETA. Po wyjściu Cypru z UE program ten zmieni swobodę, z jaką Cypryjczycy podróżowali do Wielkiej Brytanii.

Chociaż ETA oznacza, że Cypryjczycy muszą teraz przygotować się do podróży z wyprzedzeniem, nie muszą ubiegać się o wizę. Brytyjski ETA dla obywateli Cypru skutecznie działa jako zniesienie wiz, które można szybko wypełnić online. Nie trzeba składać żadnych fizycznych dokumentów, a kandydat nie musi osobiście odwiedzać konsulatu lub centrum wizowego.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Cypru

Pełne szczegóły dotyczące tego, co zawiera wniosek o ETA, w tym koszty, nie zostały jeszcze sfinalizowane. Wielka Brytania ogłosiła, które narodowości będą kwalifikować się do ETA, w tym obywatele Cypru. Opublikowano również listę wymagań. Szczegóły te mogą ulec zmianie w przyszłości w miarę testowania ETA.

Obywatele Cypru muszą zacząć od złożenia wniosku o ETA online za pośrednictwem oficjalnego portalu Wielkiej Brytanii. Proces online został zaprojektowany tak, aby jego ukończenie nie trwało dłużej niż 10 minut. W trakcie tego procesu wnioskodawca będzie proszony/proszony o podanie następujących informacji:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez kwalifikujący się kraj, w tym Cypr.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, w tym imię i nazwisko, data urodzenia i dane kontaktowe.
– Cel i szczegóły planów podróży wnioskodawcy do Wielkiej Brytanii, w tym daty.
– Karta kredytowa lub debetowa do uiszczenia opłaty za wniosek.

Cypryjscy kandydaci muszą również wypełnić formularz ujawniający, aby potwierdzić, że nie mają przeszłości kryminalnej, nie popełnili żadnych przestępstw imigracyjnych i nie byli członkami zakazanej grupy. Odpowiedzi na te pytania muszą być zgodne z prawdą, ponieważ będą one sprawdzane. Jeśli wnioskodawca zostanie uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, jego wniosek zostanie odrzucony. Kandydaci z historią kryminalną są zazwyczaj zobowiązani do wypełnienia standardowej wizy zamiast ETA.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Cypru

ETA zostanie przesłany po uiszczeniu przez wnioskodawcę bezzwrotnej opłaty za zgłoszenie. Samo przetworzenie ETA zajmie od 48 do 72 godzin. Wnioskodawca otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem po zatwierdzeniu ETA i dopiero wtedy będzie mógł wjechać do Wielkiej Brytanii.

Biorąc pod uwagę, że czas rozpatrywania wniosku może wynieść 72 godziny, wnioskodawcy powinni złożyć wniosek z wystarczającym wyprzedzeniem przed planowaną datą podróży. Ponieważ ETA jest obecnie obowiązkowy przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, obowiązkiem wnioskodawcy jest niezwłoczne złożenie wniosku. Jeśli obywatele Cypru nie wypełnią ETA lub nadal czekają na jego przetworzenie po przyjeździe, nie będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii. Przewoźnicy powinni również sprawdzać pasażerów wchodzących na pokład, aby upewnić się, że posiadają ważny ETA, zanim pozwolą im odlecieć.

Cypryjscy podróżni mogą ubiegać się o ETA online z dowolnego miejsca poza Wielką Brytanią. Pozwala to na rozbieżne ustalenia dotyczące podróży po Europie. ETA jest również ważny we wszystkich portach wjazdu do Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, w jaki sposób wnioskodawca planuje przybyć do Wielkiej Brytanii, ważny ETA zostanie sprawdzony w paszporcie biometrycznym podróżnego. Lotniska usprawniają tę procedurę dzięki eGates.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Cypru

Brytyjski ETA jest ważny we wszystkich krajach wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, umożliwiając podróżnemu odwiedzenie Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej bez dodatkowych formalności. ETA jest również ważna w przypadku wizyt w brytyjskich terytoriach zależnych, takich jak Wyspa Man, Jersey i Guernsey. Jako członkowie UE, Cypryjczycy mogą swobodnie podróżować po Republice Irlandii, przy czym do przekroczenia granicy Irlandii Północnej lub Wielkiej Brytanii wymagany jest ETA. Podróżnych z Cypru zachęcamy do odwiedzenia strony UK ETA FAQ w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Cypryjczycy w Wielkiej Brytanii

Obywatele Cypru mają prawo do bezwizowego wjazdu do Wielkiej Brytanii z ETA na okres do 6 miesięcy. Z około 270 000 Cypryjczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii, Wielka Brytania i Cypr mają silne historyczne powiązania. Dzięki starożytnym greckim artefaktom związanym z Cyprem w British Museum, w całej Wielkiej Brytanii jest wiele atrakcji do odkrycia. Bezpośrednie loty z Larnaki i Pafos do Londynu, Liverpoolu, Manchesteru i Bristolu, wśród wielu opcji przesiadkowych, zapewniają wygodne trasy dla obywateli Cypru.