Kwalifikowalność UK ETA: Kto potrzebuje ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii?

Wszyscy podróżni, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię (UK), muszą wkrótce uzyskać elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) przed podróżą do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za wniosek i jest ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty do sześciu miesięcy.

Obejmuje to wizyty w Wielkiej Brytanii w celach wypoczynkowych, dozwolone działania biznesowe i krótkie studia. Osoby podróżujące tranzytem i tymczasowi pracownicy kreatywni przebywający w Wielkiej Brytanii przez okres do trzech miesięcy w ramach koncesji wizowej dla kreatywnych muszą również posiadać ETA.

Nadal nie masz pewności, czy potrzebujesz brytyjskiego ETA? Poniżej znajduje się więcej informacji na temat tego, kto wymaga ETA, a kto jest z niego zwolniony i czy zamiast tego potrzebna jest wiza.

Kto może podróżować do Wielkiej Brytanii bez wizy?

Wśród osób podróżujących bez wizy znajdują się obywatele krajów objętych ruchem bezwizowym z Wielką Brytanią. Obejmuje to obywateli Unii Europejskiej (UE) i obywateli innych krajów, takich jak Stany Zjednoczone Ameryki (USA), Kanada, Australia i inne.

The final list of countries whose citizens need an ETA has yet to be confirmed. To start with, travelers from the following 92 nations must apply for and receive a valid UK ETA before traveling to the UK.

Obecnie tylko obywatele Jordanii, Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) muszą posiadać ważny ETA, aby odwiedzić Wielką Brytanię.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stopniowo wprowadza ETA na podstawie narodowości, aby zapewnić płynne przejście. Wkrótce ogłosi, które narodowości mogą ubiegać się o ETA i potrzebują go, aby odwiedzić Wielką Brytanię.

Powiadomienie będzie wystarczające, aby zapewnić, że wszystkie osoby potrzebujące brytyjskiego ETA są świadome nowego wymogu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kto nie potrzebuje ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii?

Gdy system będzie w pełni operacyjny, rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się 30 milionów wniosków o ETA rocznie. Niektóre osoby nie muszą jednak przedstawiać ETA podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Obejmują one:

Posiadacze paszportów brytyjskich

Podróżni z brytyjskimi paszportami nie potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. Wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii posiadający ważny brytyjski paszport są zwolnieni z systemu ETA.

Posiadacze paszportów obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich

Zaktualizowane wytyczne dotyczące zwolnień z ETA obejmują teraz osoby posiadające paszporty obywateli Brytyjskiego Terytorium Zamorskiego.

Posiadacze irlandzkich paszportów

Podróżni z irlandzkimi paszportami nie potrzebują brytyjskiego ETA ze względu na porozumienie o wspólnej strefie podróżowania (CTA) między Wielką Brytanią, Republiką Irlandii oraz terytoriami zależnymi Guernsey, Jersey i Wyspą Man.

Wybrani legalni mieszkańcy Irlandii

Legalni rezydenci Republiki Irlandii są zwolnieni z systemu ETA tylko wtedy, gdy spełniają wszystkie trzy warunki. Są to:

 • Są legalnymi rezydentami Republiki Irlandii.
 • Są oni obywatelami nieposiadającymi wizy lub nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię.
 • Przybywają do Wielkiej Brytanii przez Republikę Irlandii, Guernsey, Jersey lub Wyspę Man.

Wszyscy podróżni w wieku 17 lat i starsi muszą okazać oryginalne i ważne dokumenty potwierdzające pobyt wydane przez rząd irlandzki. Obejmują one:

 • Irlandzkie prawo jazdy
 • Irlandzkie zezwolenie dla osób uczących się
 • Karta medyczna
 • Karta wizyty u lekarza ogólnego
 • Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego
 • Irlandzkie zezwolenie na pobyt
 • Certyfikat stałego pobytu
 • Krajowa karta wieku

Podróżni z wizą brytyjską

Obywatele krajów, którzy są zobowiązani do uzyskania wizy na krótkie podróże do Wielkiej Brytanii na okres do sześciu miesięcy, nie potrzebują ETA. Osoby, które potrzebują wizy brytyjskiej, aby pracować, mieszkać lub przebywać w kraju przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, są również zwolnione z tego programu.

Podróżni ze statusem imigracyjnym Wielkiej Brytanii

Osoby posiadające status imigracyjny w Wielkiej Brytanii, w tym osoby osiedlone i wstępnie osiedlone w ramach Programu Osiedleńczego Unii Europejskiej (EUSS), są również zwolnione z systemu ETA.

Dowód statusu imigracyjnego w Wielkiej Brytanii obejmuje zapis cyfrowy lub e-wizę powiązaną z paszportem podróżnego. Dowody fizyczne, takie jak biometryczne dokumenty pobytowe (BRP), pieczątki z mokrym tuszem lub naklejki winietowe na paszportach, są również ważne.

Ważne jest, aby pamiętać, że fizyczne reprezentacje statusu imigracyjnego w Wielkiej Brytanii wkrótce staną się przestarzałe. Podróżni, którzy nadal je posiadają, muszą jak najszybciej uzyskać e-wizę, aby uniknąć komplikacji w podróży.

Czy potrzebujesz brytyjskiego ETA lub brytyjskiej wizy?

Niezależnie od kraju, który wydał paszport, jeśli planujesz pracować, mieszkać lub pozostać w Wielkiej Brytanii lub pozostać dłużej niż sześć miesięcy, musisz ubiegać się o odpowiednią wizę brytyjską.