UK ETA dla obywateli Kiribati

Ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do wdrożenia nowego programu ETA, podróżni powinni dowiedzieć się, co się zmieni. Stary program zniesienia wiz jest obecnie zastępowany, co wpłynie na podróżnych z Kiribati przybywających do Wielkiej Brytanii. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat nowego systemu i dowiesz się, co podróżni z Kiribati muszą zrobić przed rozpoczęciem podróży.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Kiribati?

ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, ma zastąpić obecny brytyjski system zniesienia wiz. Chociaż jest to nowość w Wielkiej Brytanii, jest bardzo podobny do systemów istniejących w innych krajach. Podróżni, którzy są zaznajomieni z programem ESTA w Stanach Zjednoczonych lub ETA w Kanadzie, będą już wiedzieć, czego mogą się spodziewać po brytyjskim ETA.

ETA daje brytyjskiemu rządowi więcej informacji, a tym samym większy nadzór nad tym, kto wjeżdża do kraju. Dzięki nowemu systemowi łatwiej będzie zidentyfikować zagrożenia bezpieczeństwa i wyeliminować niechcianych gości przed wejściem. Nie jest to wiza, a proces ubiegania się o nią jest znacznie prostszy niż w przypadku wizy.

Jak ETA wpływa na podróżnych z Kiribati?

Ponieważ Kiribati jest krajem należącym do Wspólnoty Narodów i znajduje się na liście 92 krajów, które zawarły porozumienia o zniesieniu wiz z Wielką Brytanią, podróżni z Kiribati nie muszą ubiegać się o wizę przed podróżą. Nowy system nie wprowadzi obowiązku wizowego, ale będzie oznaczał, że obywatele Kiribati będą musieli wypełnić wniosek o ETA przed rozpoczęciem podróży.

Brytyjski ETA dla obywateli Kiribati będzie wydawany podróżnym wjeżdżającym do Wielkiej Brytanii z wielu różnych powodów. Mogą one obejmować:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Istnieje jeden proces składania wniosku o ETA dla odwiedzających; nie zmienia się on w zależności od powodu podróży.

Obecnie niektórzy obywatele Kiribati potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Dotyczy to podróżnych, którzy planują pracować w Wielkiej Brytanii, spędzić tam więcej niż sześć miesięcy lub osiedlić się tam na stałe. Nie zostanie to zmienione przez nowy system, a podróżni ci nadal będą potrzebować wizy. Proces ubiegania się o wizę pozostaje niezmieniony, całkowicie oddzielony od nowego programu ETA.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Kiribati

Podróżnym z Kiribati zaleca się zapoznanie się z listą wymogów ETA przed planowaniem podróży. Należy pamiętać, że dokładne szczegóły programu ETA mogą ulec zmianie. Dopóki system nie zostanie w pełni wprowadzony, co ma nastąpić przed 2024 r., informacje nie są jeszcze sfinalizowane. Niemniej jednak poniższe wymagania dają podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Kilka podstawowych szczegółów dotyczących planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takich jak adres podróżnego podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.
– Ujawnienie informacji o karalności, przestępstwach imigracyjnych i członkostwie (w przeszłości lub obecnie) w zakazanych grupach lub organizacjach.

Ostatnia pozycja na liście została uwzględniona, aby pomóc w sprawdzeniu zagrożeń bezpieczeństwa. Jeśli podróżny zostanie uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i jej obywateli, jego wniosek zostanie odrzucony.

Formularz zgłoszeniowy ETA będzie dostępny wyłącznie online. Jest to całkowicie cyfrowy system, więc nie będą oferowane żadne alternatywy w formie papierowej.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Kiribati

Jest prawdopodobne, że przewoźnicy turystyczni wprowadzą zatwierdzoną ETA jako warunek przewozu, tak jak wielu już to robi w przypadku amerykańskiej ESTA i kanadyjskiej ETA. Oznacza to, że pasażerowie, którzy nie są w stanie okazać pracownikom swojego brytyjskiego ETA dla obywateli Kiribati przy bramce odlotu, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

Mając to na uwadze, podróżni będą musieli złożyć wniosek o ETA, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na jego przetworzenie. Wypełniając formularz zgłoszeniowy, muszą uiścić bezzwrotną opłatę. Dopóki opłata nie zostanie uiszczona w całości, wniosek zostanie uznany za niekompletny i nie będzie rozpatrywany.

Oczekuje się, że czas przetwarzania wniosku ETA wyniesie maksymalnie 72 godziny. Podróżni powinni złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem. Będą musieli okazać zatwierdzony ETA na lotnisku wylotu i ponownie po przybyciu do Wielkiej Brytanii, gdy przejdą przez kontrolę graniczną.

Wnioski o ETA mogą zostać odrzucone z wielu różnych powodów. Jeśli tak się stanie, wnioskodawca może odwołać się od decyzji. Alternatywnie, podróżni mogą być zmuszeni do ubiegania się o wizę. Jest to dłuższy i bardziej skomplikowany proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Kiribati

Po zatwierdzeniu wniosku o ETA podróżni mają pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i spędzenie tam do sześciu miesięcy. W tym okresie mogą swobodnie poruszać się po całym kraju. Pomiędzy czterema krajami wchodzącymi w skład Wielkiej Brytanii (Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną) nie ma kontroli granicznej, więc podróżni mogą przekraczać granice między tymi czterema krajami według własnego uznania. Republika Irlandii jest jednak niepodległa. ETA nie jest tam ważna.

Brytyjski ETA jest ważny tylko na podróże do i na terenie Wielkiej Brytanii. Ponieważ Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani wspólnej strefy podróżowania Schengen, ETA nie ma ważności w innych krajach europejskich. Podróżni z Kiribati, którzy chcieliby odwiedzić więcej Europy, będą musieli upewnić się, że mają odpowiednie dokumenty i spełniają niezbędne wymagania wjazdowe. Unia Europejska jest obecnie w trakcie wdrażania własnego elektronicznego systemu zezwoleń na podróż, ETIAS.

Kiribati i Wielka Brytania

Kiribati jest członkiem Wspólnoty Narodów, która uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1979 roku. Oba kraje utrzymują przyjazne stosunki ze względu na swoje dawne powiązania. Nie ma bezpośrednich lotów między Kiribati a żadnym z brytyjskich lotnisk, więc podróżni muszą szukać połączeń z przesiadkami.

Niewielki rozmiar Kiribati oznacza, że w Wielkiej Brytanii nie ma dużej społeczności Kiribati. Niemniej jednak podróżni z Kiribati nadal podróżują do Wielkiej Brytanii w celach biznesowych i turystycznych.