Brytyjski ETA dla Kanady: Wszystko, co musisz wiedzieć

Obywatele Kanady podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać brytyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) w 2024 roku. Jest to nowe zezwolenie cyfrowe, które jest obowiązkowe dla obywateli krajów, które mogą podróżować do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej bez wizy na krótkie wycieczki. Dotyczy to również obywateli Kanady.

Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże obywatelom Kanady w poruszaniu się po nowym systemie ETA i uzyskaniu go przed wizytą w Wielkiej Brytanii. Obejmuje ona wymagania, proces składania wniosków, oczekiwania dotyczące podróży i nie tylko.

Dlaczego brytyjski ETA jest wprowadzany dla obywateli Kanady?

W miarę jak Wielka Brytania cyfryzuje swoje granice, brytyjska ETA ma na celu poprawę jej bezpieczeństwa. Może to pomóc w powstrzymaniu nielegalnych imigrantów i zorganizowanych grup przestępczych przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. ETA pomaga również identyfikować potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego przed ich przybyciem do kraju.

Brytyjska ETA ma na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Dla obywateli Kanady brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

 • Złożenie wniosku i uzyskanie zatwierdzonego ETA jest szybkie i łatwe.
 • Jest on bardziej przystępny cenowo niż podobne cyfrowe zezwolenia na podróż nakładane przez inne kraje.
 • Wystarczy ubiegać się o nią co dwa lata – nie za każdym razem, gdy odwiedzasz Wielką Brytanię.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na kanadyjskich podróżnych?

Brytyjska ETA jest podobna do kanadyjskiej elektronicznej autoryzacji podróży (eTA). Gdy brytyjski ETA zostanie otwarty dla obywateli Kanady w 2024 r., muszą oni złożyć wniosek i uzyskać zatwierdzony ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Jest on wymagany od obywateli nieposiadających wizy, niezależnie od tego, czy przybywają samolotem, statkiem (np. w ramach rejsu wycieczkowego), czy drogą lądową, np. przez tunel kolejowy łączący Wielką Brytanię z Francją.

Brytyjski ETA jest ważny dla następujących celów podróży:

 • Pobyt krótkoterminowy trwający krócej niż sześć miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, biznesowych, naukowych, odwiedzin przyjaciół i rodziny oraz dozwolonego leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Aby kwalifikować się do ETA, Kanadyjczycy muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju, który ma status bezwizowy z Wielką Brytanią. Kanada znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Nie zamierzasz przebywać, pracować ani studiować w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Wszyscy podróżni, w tym dzieci i niemowlęta, będą potrzebować ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA w ich imieniu.

Osoby z kartoteką kryminalną, historią naruszeń przepisów imigracyjnych lub wyrokiem więzienia powyżej 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju mogą nie kwalifikować się do ETA. Zamiast tego może być konieczne złożenie wniosku o wizę.

Obywatele Kanady, którzy planują pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy lub pracować/mieszkać tam na stałe, nadal będą potrzebować odpowiedniej wizy brytyjskiej. Nowy system ETA nie wpłynie na tych podróżnych.

Wymagania dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Kanady

Obywatele Kanady kwalifikujący się do otrzymania brytyjskiego ETA muszą spełnić następujące wymagania:

 • Paszport biometryczny wydany przez Kanadę, której obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apply Pay lub Google Pay

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Kanady

Obywatele Kanady mogą ubiegać się o ETA online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej rządu Wielkiej Brytanii. Wypełnienie wniosku o brytyjski ETA zajmuje tylko kilka minut. Odbywa się to całkowicie online lub bez użycia papieru, więc nie ma potrzeby osobistych wizyt w konsulatach lub biurach wizowych.

Przygotuj wszystkie wymagane informacje przed rozpoczęciem procesu aplikacji. Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, w jaki sposób Kanadyjczycy mogą ubiegać się o ETA.

 1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.
 2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia, jeśli jest w niego wyposażone. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie muszą przesyłać zdjęcia paszportowego.
 3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje. Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe.
 4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień. Podobnie jak każdy inny odwiedzający Wielką Brytanię, Kanadyjczycy ubiegający się o ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, przeszłe przestępstwa imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.
 5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online. Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby złożyć wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po złożeniu wniosku online o brytyjski ETA otrzymasz potwierdzenie na podany adres e-mail.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Kanady

Aby uniknąć typowych błędów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie złożyć wniosek online o brytyjski ETA.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane i że są one tak dokładne, jak to tylko możliwe. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek online.
 • Pamiętaj, aby przejrzeć i dokładnie sprawdzić szczegóły aplikacji przed jej wysłaniem.

Przetwarzanie i otrzymywanie ETA

Po złożeniu wniosku o brytyjską ETA, system zweryfikuje przesłane dane w kilku bazach danych bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy wnioskodawca kwalifikuje się do ETA.

Otrzymanie decyzji w sprawie wniosku o ETA za pośrednictwem podanego adresu e-mail zajmuje zazwyczaj trzy dni (72 godziny). Wielu podróżnych otrzymuje decyzję w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Mimo to, w przypadku niektórych wniosków czas oczekiwania na decyzję może przekroczyć trzy dni.

Obywatelom Kanady zaleca się złożenie wniosku o brytyjski ETA przed zarezerwowaniem podróży do Wielkiej Brytanii, aby uniknąć opóźnień.

Jeśli Twój wniosek o ETA został odrzucony, możesz złożyć nowy wniosek o ETA i ponownie uiścić opłatę. Jeśli to zrobisz, musisz najpierw wyjaśnić, dlaczego odmówiono Ci ETA w poprzednim wniosku.

Odmowa wydania ETA nie oznacza, że nie możesz podróżować do Wielkiej Brytanii. Nadal możesz ubiegać się o odpowiednią wizę, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. Ubieganie się o wizę brytyjską jest jednak bardziej skomplikowane i może potrwać dłużej, więc odpowiednio dostosuj swoje plany podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Kanady

Brytyjski ETA jest cyfrowo powiązany z paszportem danej osoby. Jest on ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty, z których każda może trwać do sześciu miesięcy. Aby nadal móc wjechać do Wielkiej Brytanii, należy złożyć wniosek o nowy ETA po jego wygaśnięciu lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Ponieważ jest to dokument elektroniczny, nie trzeba przynosić fizycznej kopii ETA. Osoby podróżujące z kilkoma paszportami powinny upewnić się, że podróżują do Wielkiej Brytanii z tym samym kanadyjskim paszportem, który został użyty we wniosku.

Przed wejściem na pokład samolotu, statku lub pociągu przewoźnicy sprawdzą, czy pasażer posiada odpowiedni dokument uprawniający do podróży, skanując jego paszport. Pozwolą one na wejście na pokład tylko podróżnym z Kanady, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

Brytyjski ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Kanady z zatwierdzonym brytyjskim ETA muszą nadal przedstawić swoje dokumenty tożsamości brytyjskim służbom granicznym lub przejść przez bramkę ePaszportu, jeśli jest dostępna.

Muszą być również przygotowani na okazanie dowodu dalszej podróży lub biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu. Jeśli zostaniesz o to poproszony, podróżni z ETA muszą być również gotowi udowodnić zdolność finansową do utrzymania swojego pobytu w Wielkiej Brytanii, a także podróży do domu.

Nawet jeśli posiadasz ETA, nadal możesz otrzymać odmowę wjazdu do Wielkiej Brytanii, jeśli nie przejdziesz kontroli granicznej lub nie spełnisz innych warunków wjazdu.

Po przekroczeniu granicy obywatele Kanady z zatwierdzonym ETA mogą swobodnie podróżować między krajami wchodzącymi w skład Wielkiej Brytanii: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

W obrębie czterech krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, Kanadyjczycy mogą swobodnie przemieszczać się za pomocą różnych środków transportu, takich jak pociągi, promy i lokalne loty. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

Brytyjski ETA nie pozwala na wjazd do Republiki Irlandii i innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Wspólnej Strefy Podróżowania Schengen.

Kanadyjczycy, którzy chcą odwiedzić Irlandię lub inne kraje europejskie, muszą zapytać o wymagania wjazdowe danego kraju przed dokonaniem rezerwacji podróży.

Aby uzyskać więcej informacji na temat brytyjskiego ETA, podróżni mogą sprawdzić stronę FAQ ETA.