Czy ETA gwarantuje wjazd do Wielkiej Brytanii?

| 6 grudnia, 2023
Czy ETA gwarantuje wjazd do Wielkiej Brytanii?

Rząd Wielkiej Brytanii rozpoczyna wdrażanie systemu wstępnej kontroli osób zamierzających odwiedzić którykolwiek z czterech krajów Zjednoczonego Królestwa: Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Począwszy od listopada 2023 r., program ma zostać rozszerzony w 2024 r. i stanie się obowiązkowym wymogiem dla obcokrajowców (z wyjątkiem Republiki Irlandii), aby złożyli wniosek online (i otrzymali) brytyjski ETA przed rozpoczęciem jakiejkolwiek podróży do Wielkiej Brytanii.

UK ETA to skrót od United Kingdom Electronic Travel Authorisation, co jest właśnie nowym wymogiem. Osoby zamierzające odwiedzić Wielką Brytanię muszą ubiegać się o pozwolenie na podróż i nie mogą wjechać do żadnego z czterech krajów Wielkiej Brytanii, ani nawet podjąć podróży do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia.

Chociaż brytyjska ETA pełni tę samą podstawową funkcję co wiza, nie jest dokumentem papierowym, ale cyfrowo połączonym z paszportem podróżnego. ETA dla Wielkiej Brytanii pojawia się po zeskanowaniu w punkcie odlotu, a także po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Podróżny bez wymaganego brytyjskiego ETA powiązanego z paszportem nie otrzyma pozwolenia na podróż.

Jeśli w jakiś sposób odwiedzający przybędzie do Wielkiej Brytanii bez wymaganego brytyjskiego ETA, zostanie zatrzymany w punkcie wjazdu i będzie musiał wrócić do punktu wyjazdu.

Etapowe wprowadzenie brytyjskiej ETA

Nowy system będzie początkowo dotyczył tylko obywateli kilku krajów Bliskiego Wschodu. Od połowy listopada 2023 r. obywatele Kataru będą wymagać brytyjskiego ETA powiązanego z ich paszportami. Wnioski o brytyjski ETA można składać do 25 października.

Będzie to pierwszy prawdziwy test systemu i ma na celu wykrycie wszelkich problemów, słabości lub usterek w systemie. Oczekuje się, że tak się nie stanie, a druga faza ma wejść w życie pod koniec lutego 2024 roku. Od 22 lutego brytyjski mandat ETA będzie miał również zastosowanie do obywateli Wielkiej Brytanii:

Aplikacje z tych sześciu krajów można składać od 1 lutego.
Są to jedyne kraje, które zostaną dotknięte na początku 2024 roku, ale w pełni oczekuje się, że ETA dla Wielkiej Brytanii zostanie wdrożona przez cały rok z nadzieją, że obywatele wszystkich krajów, które obecnie korzystają z bezwizowego dostępu do Wielkiej Brytanii, zostaną włączeni do programu do końca roku.

UK ETA lub brytyjska wiza

Z wyjątkiem obywateli Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii, wszyscy odwiedzający Wielką Brytanię będą potrzebować brytyjskiej wizy lub brytyjskiego ETA po uruchomieniu systemu. Wymóg brytyjskiego ETA będzie miał zastosowanie do

  • Obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej
  • Obywatele państw członkowskich strefy Schengen
  • Goście ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nowej Zelandii, Australii, Meksyku, Hongkongu, Izraela, Japonii, Brazylii, Chile, Kostaryki, Singapuru, Tajwanu i Korei Południowej.
  • Odwiedzający z tych krajów mogą obecnie odwiedzać lub przejeżdżać przez Wielką Brytanię bez wizy. Wszystkie inne kraje podlegają obowiązkowi wizowemu, który będzie obowiązywał nawet po wprowadzeniu brytyjskiego ETA.

Jednakże, chociaż brytyjski ETA jest ważny przez okres dwóch lat, pozwala on posiadaczowi na pozostanie w Wielkiej Brytanii przez okres maksymalnie sześciu miesięcy w jednym bloku. Wynika to z faktu, że brytyjski ETA został zaprojektowany z myślą o krótkoterminowych odwiedzających, a sześciomiesięczny limit jest uważany za więcej niż wystarczający dla następujących przypadków:

  • Wakacje
  • Podróże służbowe
  • Wizyty rodzinne
  • Krótkie kursy szkoleniowe

Brytyjski ETA nie zezwala posiadaczowi na znalezienie pracy (nawet nieodpłatnej) podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, ani nie jest uprawniony do pozostania w jurysdykcji przez cały dwuletni okres ważności.

Chociaż posiadacze brytyjskiego ETA mogą wjeżdżać do dowolnego z czterech krajów Wielkiej Brytanii wiele razy w ciągu dwóch lat, muszą opuścić kraj, jeśli spędzili w nim kolejne sześć miesięcy i wrócić później, jeśli zechcą.

Każdy odwiedzający, który chce rozpocząć pobyt, znaleźć zatrudnienie, uczestniczyć w kursach edukacyjnych dłużej niż sześć miesięcy lub pozostać dłużej niż sześć miesięcy z jakiegokolwiek powodu, musi posiadać brytyjską wizę odpowiednią do konkretnego celu wizyty w Wielkiej Brytanii.

Proces aplikacji i użytkowanie

Wniosek o brytyjski ETA należy złożyć online na stronie gov. uk lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji telefonicznej. Proces składania wniosku obejmuje udzielenie odpowiedzi na szereg pytań osobistych, a także podanie szczegółów dotyczących wszelkich wpisów policyjnych dotyczących przestępstw kryminalnych lub terrorystycznych. Wszystkie szczegóły podane w formularzu zgłoszeniowym zostaną dokładnie sprawdzone w wielu cywilnych i bezpieczeństwa bazach danych na całym świecie przed przyznaniem lub odmową brytyjskiego ETA.

Zdecydowana większość wniosków powinna zostać zatwierdzona w ciągu trzech dni roboczych, choć zatwierdzenie może nastąpić w krótszym czasie. Jednak nie wszystkie wnioski otrzymają tak szybką odpowiedź i ogólnie zaleca się złożenie wniosku na dwa do trzech tygodni przed datą podróży, aby uwzględnić wszelkie nieprzewidziane trudności lub opóźnienia.

Wszyscy odwiedzający powinni posiadać własny brytyjski ETA, nawet dzieci i niemowlęta, chociaż dzieci podróżujące na podstawie paszportu rodzica lub opiekuna są zwolnione z tego obowiązku, ponieważ brytyjski ETA obejmuje osoby wymienione w paszporcie. Obecnie cena brytyjskiego ETA wynosi 10 funtów (11,70 euro), choć kwota ta może ulec zmianie w dowolnym momencie.

Po przyznaniu brytyjski ETA jest cyfrowo łączony z paszportem wnioskodawcy, a potwierdzenie zatwierdzenia zostanie wysłane do odbiorcy pocztą elektroniczną. Chociaż nie jest to wymagane, zaleca się, aby wybrani kandydaci wydrukowali papierową kopię brytyjskiego ETA do własnych dokumentów i zabrali kopię w podróż na wypadek jakichkolwiek problemów w miejscu wyjazdu lub po przybyciu na granicę Wielkiej Brytanii.

Brak gwarancji wejścia

Chociaż brytyjski ETA będzie obowiązkowy, a podróżny nie może podróżować do Wielkiej Brytanii ani wjeżdżać do niej bez niego, nie daje on automatycznego prawa do wjazdu. Odwiedzający Wielką Brytanię nie powinni być w stanie wsiąść do pociągu, łodzi lub samolotu, ponieważ wszyscy przewoźnicy powinni sprawdzać podróżnych zmierzających do Wielkiej Brytanii pod kątem ważnego paszportu z powiązanym brytyjskim ETA.

Posiadanie brytyjskiego ETA nie oznacza, że odwiedzający jest zwolniony z kontroli celnych i granicznych. Paszport i załączony brytyjski ETA zostaną ponownie sprawdzone przez agentów UK Border Force na służbie, a podróżnemu zezwoli się na kontynuowanie podróży lub odmówi wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Chociaż oczekuje się, że odmowy będą minimalne, ostateczna decyzja należy do brytyjskich sił granicznych. Jeśli istnieją podejrzenia co do posiadacza, paszportu lub brytyjskiego ETA, może to, i prawdopodobnie spowoduje, zatrzymanie podróżnego i odesłanie go do miejsca wyjazdu, a nawet aresztowanie i postawienie zarzutów, jeśli okoliczności będą to uzasadniać.