ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Arabii Saudyjskiej: Co musisz wiedzieć

Od lutego 2024 r. obywatele Arabii Saudyjskiej podróżujący do Wielkiej Brytanii muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA). Zastępuje on poprzednio wymagane elektroniczne zniesienie wiz (EVW).

ETA to nowe cyfrowe zezwolenie na podróż obowiązkowe dla obywateli krajów, które mogą odwiedzić Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną bez wizy na krótkie wycieczki. Dotyczy to również obywateli Królestwa Arabii Saudyjskiej (KSA).

ETA uprości podróżowanie do Wielkiej Brytanii dla ponad 200 000 Saudyjczyków, którzy odwiedzają Wielką Brytanię w celach turystycznych, wypoczynkowych, biznesowych lub edukacyjnych. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie w związku z wprowadzeniem ETA.

Ten przewodnik wyjaśnia wszystko, co podróżni z Arabii Saudyjskiej powinni wiedzieć o brytyjskim ETA: kwalifikowalność, wymagania, proces składania wniosków, oczekiwania dotyczące podróży i nie tylko.

Rozpoczęcie aplikacji

Podróżni posiadający paszport z następujących krajów mogą złożyć wniosek:

 • Bahrajn
 • Jordan
 • Kuwejt
 • Oman
 • Katar
 • Arabia Saudyjska
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jeśli obecnie podróżujesz do Wielkiej Brytanii bez wizy, nie będziesz potrzebować brytyjskiego ETA, dopóki Twój kraj nie zostanie dodany do powyższej listy.

Aplikuj teraz

Dlaczego brytyjski ETA został wprowadzony dla obywateli Arabii Saudyjskiej?

Brytyjska ETA ma na celu poprawę bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii i umożliwienie rządowi większej kontroli i nadzoru nad osobami wjeżdżającymi do kraju.

System ma na celu zapobieganie nielegalnej imigracji, udaremnianie zorganizowanych syndykatów przestępczych i identyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego jeszcze przed ich przybyciem na terytorium Wielkiej Brytanii.

ETA ma również na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Korzyści z brytyjskiego ETA dla obywateli Arabii Saudyjskiej

ETA jest dokumentem elektronicznym, który przyznaje wstępnie sprawdzonym obywatelom nieposiadającym wizy pozwolenie na podróż do Wielkiej Brytanii. Nie jest to wiza, więc wnioskodawcy mogą pominąć skomplikowany i długi proces jej uzyskania.

Dla obywateli Arabii Saudyjskiej brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

Szybki i łatwy proces

Ubieganie się o brytyjski ETA jest całkowicie online i bez użycia papieru. Wnioskodawcy z Arabii Saudyjskiej mogą wypełnić wniosek w mniej niż 20 minut. Nie muszą również odwiedzać konsulatów lub biur wizowych w celu odbycia osobistej rozmowy lub złożenia dokumentów.

Wniosek o ETA jest zazwyczaj rozpatrywany w ciągu trzech dni. Podróżni otrzymają decyzję, zatwierdzoną lub odrzuconą, na podany przez siebie adres e-mail.

Jeśli ETA zostanie przyznana, zostanie ona powiązana z paszportem, którego użyto do złożenia wniosku, więc nie ma potrzeby jej drukowania.

Przystępna opłata

Wniosek o brytyjską ETA kosztuje 10 funtów za sztukę, czyli znacznie mniej niż EVW, który kosztuje 30 funtów za wniosek.

Jest on również porównywalny z podobnymi cyfrowymi zezwoleniami na podróż nakładanymi przez inne kraje.

Na przykład elektroniczny system autoryzacji podróży (ESTA) w Stanach Zjednoczonych (USA) kosztuje 21 USD (17 GBP).

Australijskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) kosztuje 20 AU$ (10 £), podczas gdy kanadyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (eTA) kosztuje 7 CA$ (4 £).

Po uruchomieniu, nadchodzący Europejski System Autoryzacji Informacji o Podróży (ETIAS) będzie kosztował 7 euro (6 funtów).

Długi okres ważności

Większość cyfrowych zezwoleń na podróż jest ważna od roku do pięciu lat lub po wygaśnięciu ważności paszportu, z którym jest powiązana.

Brytyjski ETA będzie ważny na wiele krótkich wizyt w ciągu dwóch lat.

Jest to znaczna poprawa w stosunku do EVW, która jest ważna na jeden krótki pobyt do sześciu miesięcy. Saudyjczycy muszą ubiegać się o EVW za każdym razem, gdy odwiedzają Wielką Brytanię.

Dzięki brytyjskiej ETA podróżni muszą ubiegać się o ETA tylko co dwa lata lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, a nie za każdym razem, gdy odwiedzają Wielką Brytanię.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na obywateli Arabii Saudyjskiej?

Od lutego 2024 r. obywatele Arabii Saudyjskiej muszą złożyć wniosek i otrzymać ważny ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

Jest on wymagany niezależnie od środka transportu, niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samolotem, statkiem (np. w ramach rejsu wycieczkowego), czy drogą lądową, np. przez tunel kolejowy łączący Wielką Brytanię i Francję.

Brytyjski ETA jest ważny dla następujących celów podróży:

 • Krótkoterminowy pobyt nieprzekraczający sześciu miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, odbycia krótkiego kursu, odwiedzenia przyjaciół i rodziny oraz dozwolonej działalności gospodarczej i leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Wytyczne ETA dotyczące uprawnień dla obywateli Arabii Saudyjskiej

Aby kwalifikować się do ETA, Saudyjczycy muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju posiadającego status bezwizowy z Wielką Brytanią. Arabia Saudyjska znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Zamierzają przebywać, pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii tylko przez okres do sześciu miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Wszyscy podróżni, w tym dzieci i niemowlęta, muszą posiadać ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA w ich imieniu.

Osobom, które w przeszłości naruszyły przepisy imigracyjne, zostały skazane lub przebywały w więzieniu dłużej niż 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju, można odmówić wydania ETA. Tacy podróżni powinni zamiast tego rozważyć uzyskanie wizy brytyjskiej.

Obywatele Arabii Saudyjskiej planujący pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres dłuższy niż sześć miesięcy lub podjęcie pracy nadal będą potrzebować odpowiedniej wizy brytyjskiej. Nowy system ETA nie ma wpływu na tych podróżnych. Procedura ubiegania się o wizę brytyjską również pozostanie niezmieniona.

Wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Arabii Saudyjskiej

Saudyjczycy kwalifikujący się do brytyjskiego ETA muszą spełnić następujące wymagania:

 • Ważny paszport biometryczny wydany przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, którego obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apple Pay lub Google Pay

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Arabii Saudyjskiej

Obywatele Arabii Saudyjskiej mogą ubiegać się o brytyjski ETA za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji rządu Wielkiej Brytanii.

Proces ubiegania się o brytyjski ETA odbywa się całkowicie online i bez użycia papieru, więc odwiedzanie konsulatów lub biur wizowych jest zbędne. Wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów i informacji zajmuje tylko kilka minut.

Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, w jaki sposób Saudyjczycy mogą ubiegać się o ETA.

1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii.

Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.

2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia.

Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie muszą przesyłać zdjęcia paszportowego.

3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje.

Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe.

4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień.

Podobnie jak każdy inny odwiedzający Wielką Brytanię, saudyjscy kandydaci do ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, przeszłe przestępstwa imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.

5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online.

Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby złożyć wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po wypełnieniu wniosku online o brytyjski ETA podróżni otrzymają potwierdzenie na podany przez siebie adres e-mail.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Arabii Saudyjskiej

Ubieganie się o ETA jest proste, ale wciąż jest miejsce na błędy. Aby uniknąć typowych błędów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie złożyć wniosek online o brytyjski ETA.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek online.
 • Przejrzyj i dokładnie sprawdź dane podane w aplikacji ETA przed jej wysłaniem.

Po złożeniu wniosku o brytyjski ETA podróżni nie mogą już go zmienić ani wycofać. Jeśli podróżni z Arabii Saudyjskiej będą musieli poprawić proste błędy w swoim wniosku o ETA, mogą to szybko zrobić, ponownie składając wniosek i ponownie uiszczając opłatę.

Przetwarzanie i otrzymywanie ETA dla obywateli Arabii Saudyjskiej

Po złożeniu wniosku online o brytyjską ETA, system zweryfikuje przesłane dane w kilku bazach danych bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, aby sprawdzić, czy wnioskodawca kwalifikuje się do ETA.

Wnioskodawcy zazwyczaj otrzymują decyzję w sprawie wniosku o ETA za pośrednictwem podanego adresu e-mail w ciągu trzech dni (72 godzin).

Wielu podróżnych otrzymuje decyzję w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku. Mimo to, w przypadku niektórych wniosków czas oczekiwania na decyzję może przekroczyć trzy dni.

Obywatelom Arabii Saudyjskiej zaleca się złożenie wniosku o brytyjski ETA przed zarezerwowaniem podróży do Wielkiej Brytanii, aby uniknąć opóźnień lub innych problemów.

Jeśli wniosek o ETA zostanie odrzucony, wnioskodawca może wypełnić nowy formularz wniosku o ETA i ponownie uiścić opłatę. Jest to jednak zalecane tylko wtedy, gdy mogą ustalić przyczynę początkowego odrzucenia i zająć się nią przed podjęciem takich działań.

Odmowa wydania ETA nie oznacza zakazu podróżowania do Wielkiej Brytanii. Alternatywą dla brytyjskiego ETA jest odpowiednia wiza brytyjska: standardowa wiza turystyczna, wiza do pracy tymczasowej lub wiza tranzytowa.

Uzyskanie wizy jest jednak bardziej skomplikowaną i dłuższą procedurą, więc odwiedzający muszą odpowiednio dostosować swoje plany podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA

Brytyjski ETA jest cyfrowo powiązany z paszportem danej osoby. Jest on ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty trwające do sześciu miesięcy na wizytę.

Podróżni z Arabii Saudyjskiej muszą ubiegać się o nowy ETA po dwóch latach lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, aby nadal móc podróżować do Wielkiej Brytanii.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Ponieważ jest to dokument elektroniczny, goście z Arabii Saudyjskiej nie muszą mieć przy sobie fizycznej kopii ETA. Mimo to mogą go wydrukować i mieć przy sobie papierową kopię lub być przygotowani na pokazanie wiadomości e-mail z decyzją ETA w swojej skrzynce odbiorczej w przypadku niespodziewanych okoliczności.

Osoby podróżujące z kilkoma paszportami powinny podróżować do Wielkiej Brytanii z paszportem użytym we wniosku.

Przed wejściem na pokład samolotu, statku lub pociągu przewoźnicy skanują paszporty, aby sprawdzić, czy podróżni posiadają odpowiedni dokument uprawniający do podróży. Przewoźnicy zezwalają na wejście na pokład tylko tym podróżnym z Arabii Saudyjskiej, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę.

Ci, którzy wciąż czekają na decyzję w sprawie swoich wniosków o ETA, również nie będą mogli wejść na pokład.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Arabii Saudyjskiej z zatwierdzonym brytyjskim ETA muszą nadal przedłożyć swoje dokumenty tożsamości w UK Border Force lub przejść przez elektroniczną bramkę paszportową (eGate), jeśli jest dostępna.

Na żądanie należy przedstawić dowód dalszej podróży. Zazwyczaj oznacza to przedstawienie biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu.

Jeśli zostaniesz o to poproszony, podróżujący z Arabii Saudyjskiej muszą również wykazać, że mają wystarczające środki na utrzymanie się podczas całego pobytu w Wielkiej Brytanii i podróży do domu.

Podróżni z ważnym ETA mogą nadal otrzymać odmowę wjazdu do Wielkiej Brytanii, jeśli nie przejdą kontroli granicznej lub spełnią inne warunki wjazdu.

Po przekroczeniu granicy obywatele Arabii Saudyjskiej z ważnym ETA mogą swobodnie podróżować między czterema krajami wchodzącymi w skład Wielkiej Brytanii: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

Goście z Arabii Saudyjskiej mogą korzystać ze wszystkich środków transportu w Wielkiej Brytanii, takich jak pociągi, promy i loty lokalne. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Ważna uwaga: brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

Brytyjski ETA nie pozwala na wjazd do Republiki Irlandii i innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej (UE) ani wspólnej strefy podróżowania Schengen.

Obywatele Arabii Saudyjskiej, którzy planują odwiedzić inne kraje Irlandii lub Europy, muszą zapytać o wymagania wjazdowe w miejscu docelowym i upewnić się, że spełniają je przed dokonaniem rezerwacji podróży.

Jeśli Saudyjczycy potrzebują wizy, aby odwiedzić inne kraje europejskie, muszą ubiegać się o nią przed opuszczeniem Arabii Saudyjskiej.

Podróżni mogą sprawdzić stronę UK ETA FAQ, aby uzyskać więcej informacji.