Jakie cele podróży obejmuje brytyjski ETA?

| 6 lipca, 2023
Jakie cele podróży obejmuje brytyjski ETA?

W latach 2023-2024 Wielka Brytania wdraża nowy brytyjski program ETA. UK ETA to skrót od United Kingdom Electronic Travel Authorisation. Jest to metoda wstępnej weryfikacji osób zamierzających odwiedzić którykolwiek z czterech krajów Zjednoczonego Królestwa: Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną.

Wstępne testy systemu zaplanowano na koniec 2023 r., kiedy to obywatele Kataru jako pierwsi będą wymagać brytyjskiego ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. O ile nie wystąpią żadne problemy techniczne lub problemy z systemem, program zostanie rozszerzony na inne kraje Bliskiego Wschodu na początku 2024 r., a następnie na resztę świata w tym samym roku.

Kogo dotyczy brytyjski ETA?

Odpowiedź na pytanie, na kogo wpłynie wprowadzenie ETA w Wielkiej Brytanii, jest dość prosta. Prawie każdy na świecie chce odwiedzić Wielką Brytanię na krótki okres czasu, ale obecnie nie potrzebuje do tego wizy. Może to być wizyta u przyjaciół lub rodziny, wycieczka szkolna, spotkanie biznesowe lub udział w konkretnym wydarzeniu.

Gdy system będzie w pełni funkcjonalny i uruchomiony, wymóg posiadania brytyjskiego ETA przed wizytą w którymkolwiek z czterech krajów Wielkiej Brytanii będzie obowiązkowy dla wszystkich, z dwoma wyjątkami.

Wyjątki te są następujące:

  • Posiadacze brytyjskiego paszportu
  • Obywatele Republiki Irlandii z irlandzkim paszportem

Powody, dla których posiadacze brytyjskich paszportów są zwolnieni z tego obowiązku są oczywiste, ale nie tak jasne, gdy zwolnienie dotyczy obywateli Republiki Irlandii. Obywatele Irlandii są zwolnieni z brytyjskiego mandatu ETA, ponieważ Irlandia i Wielka Brytania podpisały umowę o wspólnej strefie podróżowania (CTA). Jest to wieloletnia umowa między Wielką Brytanią a Republiką Irlandii, która pozwala obywatelom jednej jurysdykcji na wjazd, tranzyt, naukę, pracę, a nawet pobyt w drugiej jurysdykcji. CTA poprzedza przyjęcie Irlandii i Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, a umowa została potwierdzona jeszcze w 2019 roku.

Chociaż obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej nadal korzystają z bezwizowego dostępu do Wielkiej Brytanii, tak jak miało to miejsce, gdy Wielka Brytania była jeszcze członkiem UE, sytuacja ta ulegnie zmianie wraz z wprowadzeniem brytyjskiej ETA. Od połowy do końca 2024 r. nie tylko obywatele UE będą musieli ubiegać się o brytyjski ETA i otrzymać go przed wjazdem do Wielkiej Brytanii, ale także obywatele wszystkich krajów na całym świecie, z wyjątkiem dwóch wymienionych wyjątków.

Dlaczego wymagany jest brytyjski ETA?

W ostatnich latach nastąpił dramatyczny wzrost liczby aktów terroryzmu i międzynarodowej działalności przestępczej. Aby temu przeciwdziałać i zwiększyć bezpieczeństwo narodowe, wiele krajów wprowadziło metodę wstępnego sprawdzania, czy odwiedzający mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub przestępczość.

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii funkcjonuje już system kontroli wstępnej, a Unia Europejska wprowadza obecnie własną wersję o nazwie ETIAS: Europejski System Informacji o Podróży oraz Autoryzacji.

Wszystkie te systemy działają w ten sam podstawowy sposób. Zamierzający przyjechać zagraniczni goście muszą wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące wszelkich powiązań lub historii przestępczej lub terrorystycznej. Zebrane informacje są następnie dokładnie sprawdzane w licznych bazach danych karnych i innych bazach danych w celu sprawdzenia prawdziwości i przydatności kandydata.

Gdy wnioskodawca przejdzie wszystkie kontrole bezpieczeństwa (co ma miejsce w zdecydowanej większości przypadków), otrzymuje „pozwolenie na podróż”. Jest on upoważniony do wjazdu na teren danej jurysdykcji. Brytyjska ETA nie różni się niczym, ponieważ jest środkiem do zaostrzenia bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, aby zapobiec przedostawaniu się niechcianych i niepożądanych elementów do któregokolwiek z czterech krajów Wielkiej Brytanii.

Brytyjski ETA obowiązkowy dla wszystkich celów

Osoby niebędące obywatelami brytyjskimi lub irlandzkimi, które chcą odwiedzić Wielką Brytanię w celu odbycia krótkoterminowej wizyty, mogą to obecnie zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi tego, czy wiza jest wymagana, czy nie. Obywatele krajów, w których wymagana jest brytyjska wiza, nadal będą musieli ją posiadać, podczas gdy Europejczycy i obywatele krajów zwolnionych z obowiązku wizowego będą potrzebować jedynie ważnego paszportu.

Sytuacja ta ulegnie zmianie w nadchodzących latach, gdy brytyjski system ETA rozszerzy się na cały świat. Po pełnym uruchomieniu wszyscy odwiedzający będą musieli posiadać ważny paszport biometryczny i brytyjski ETA, aby wjechać do Wielkiej Brytanii z dowolnego powodu, bez względu na to, jak krótka będzie wizyta.

Chociaż brytyjska ETA nie jest wizą, zasadniczo działa w taki sam sposób jak wiza Schengen. Po zatwierdzeniu pozwala posiadaczowi na

  • Tranzyt przez którykolwiek z krajów Zjednoczonego Królestwa
  • Pozostać w Wielkiej Brytanii przez okres do sześciu miesięcy

Podczas gdy istnieje wiele rodzajów wiz Schengen, które obejmują określone powody wizyty, istnieje tylko jeden rodzaj brytyjskiej ETA, który obejmuje wszystkie cele wizyty w Wielkiej Brytanii.

Obejmują one:

  • Tranzyt do innego kraju
  • Badanie
  • Odwiedzanie rodziny i przyjaciół
  • Sprawy biznesowe
  • Wakacje i turystyka

Brytyjska ETA pozwala posiadaczowi na odwiedzenie Wielkiej Brytanii z tych i innych typowych powodów, ale ma ograniczenia, podobnie jak w przypadku standardowej wizy Schengen. Jest ono ważne przez okres dwóch lat i pozwala posiadaczowi na wielokrotny wjazd i wyjazd z jurysdykcji. Jest on jednak ograniczony do maksymalnego okresu pobytu w Wielkiej Brytanii wynoszącego dziewięćdziesiąt dni, po którym posiadacz musi opuścić kraj i wjechać ponownie, jeśli jest to wymagane.

Jest on przeznaczony wyłącznie dla osób odwiedzających krótkoterminowo i nie uprawnia posiadacza do poszukiwania lub podejmowania zatrudnienia, nawet jeśli jest to praca nieodpłatna. Nie uprawnia również posiadacza do zamieszkania w Wielkiej Brytanii.

Tylko aplikacje online

Proces ubiegania się o brytyjski ETA odbywa się całkowicie online, więc należy go wypełnić na komputerze z dostępem do Internetu lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Aby wypełnić aplikację, należy wypełnić szczegółowy kwestionariusz osobowy, odpowiedzieć na serię pytań bezpieczeństwa i wymagane będą następujące dane:

  • Ważny paszport biometryczny
  • Daty i godziny podróży
  • Prawidłowy adres e-mail (do celów potwierdzenia)
  • Akceptowana karta debetowa lub kredytowa do uiszczania opłat manipulacyjnych

Władze brytyjskie twierdzą, że zgoda (lub odmowa) powinna zostać wydana w ciągu dwóch do trzech dni i doradzają zamierzającym podróżować złożenie wniosku przed upływem tego czasu.
Nie podano jeszcze dokładnej kwoty kosztu rozpatrzenia wniosku, ale powinien on wynosić od 5 GBP (6 EUR) do 20 GBP (28 EUR), co jest porównywalne z innymi tego typu systemami. Najbardziej prawdopodobny koszt to około 6 funtów, co odpowiada podanemu kosztowi europejskiego ETIAS w wysokości 7 euro.

Brytyjski ETA nie jest dokumentem papierowym, ale elektronicznym zatwierdzeniem, które jest powiązane z paszportem podróżnego. Pomimo tego faktu, konieczne jest posiadanie przy sobie papierowej kopii brytyjskiego ETA, ponieważ może być ona wymagana w brytyjskim porcie wjazdu.

Ważne jest, aby pamiętać, że brytyjski program ETA jest nadal w toku i może ulec zmianie w dowolnym momencie. Osoby zamierzające odwiedzić Wielką Brytanię powinny sprawdzać najnowsze aktualizacje, zwłaszcza w miarę zbliżania się daty podróży.
Należy również stwierdzić, że chociaż brytyjski ETA będzie obowiązkowy, nie uprawnia on automatycznie posiadacza do wjazdu do Wielkiej Brytanii. Ostateczna decyzja o udzieleniu lub odmowie wjazdu należy do funkcjonariuszy straży granicznej, którzy mogą odmówić wjazdu, jeśli istnieją ku temu wystarczające powody.