Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Omanu

UK ETA dla obywateli Omanu: Co musisz wiedzieć

Wielka Brytania (UK) ogłosiła w 2022 r., że Oman będzie miał status bezwizowy wraz z innymi państwami członkowskimi Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Od tego czasu obywatele Omanu mogą podróżować do Wielkiej Brytanii bez wizy. Potrzebują jedynie elektronicznego zniesienia wiz (EVW). Wkrótce jednak EVW zostanie zastąpione elektronicznym zezwoleniem na podróż (ETA).

Dowiedz się o uprawnieniach, wymaganiach i procedurach składania wniosków o brytyjski ETA dla obywateli Omanu oraz o tym, jak wpłynie to na podróżujących z Omanu do Wielkiej Brytanii.

Dlaczego brytyjski ETA jest wprowadzany dla obywateli Omanu?

Brytyjska ETA jest częścią szerszej inicjatywy rządowej mającej na celu cyfryzację granic i poprawę bezpieczeństwa. Nowy cyfrowy system zezwoleń na podróż umożliwia rządowi Wielkiej Brytanii większą kontrolę i nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju.

Jego celem jest powstrzymanie nielegalnych imigrantów i zorganizowanych grup przestępczych przed wjazdem do Wielkiej Brytanii oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego przed ich przybyciem na brytyjską ziemię.

ETA ma również na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Dla obywateli Omanu brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

 • Złożenie wniosku i uzyskanie zatwierdzonego ETA jest szybkie i łatwe.
 • Jest on bardziej przystępny cenowo niż EVW i inne podobne cyfrowe zezwolenia na podróż nakładane przez inne kraje.
 • Wniosek o ETA należy składać co dwa lata – nie za każdym razem, gdy odwiedzasz Wielką Brytanię.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na Omańczyków

Obecnie obywatele Omanu muszą uzyskać EVW, jeśli podróżują do Wielkiej Brytanii. Wkrótce EVW zostanie zastąpione elektronicznym zezwoleniem na podróż (ETA).

Elektroniczne zniesienie obowiązku wizowego (EVW)

EVW jest ważna na jeden krótki pobyt do sześciu miesięcy w celach turystycznych, naukowych lub medycznych. Muszą oni uzyskać EVW za każdym razem, gdy podróżują do Wielkiej Brytanii. EVW kosztuje 30 funtów za aplikację.

Aby ubiegać się online o EVW, Omańczycy muszą posiadać ważny paszport i podać szczegóły podróży, takie jak informacje o wyjeździe i przyjeździe oraz adres w Wielkiej Brytanii, pod którym będą przebywać. Podróżni mogą ubiegać się o zniesienie wiz już na trzy miesiące do 48 godzin przed podróżą.

W dniu 1 lutego 2024 r. rząd Wielkiej Brytanii otworzy wnioski o ETA dla obywateli Omanu. ETA będzie obowiązkowa w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii w dniu 22 lutego 2024 r. i po tej dacie.

Elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA)

UK ETA to tańsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze cyfrowe zezwolenie na podróż. Wszyscy obywatele Omanu odwiedzający Wielką Brytanię będą musieli złożyć wniosek i uzyskać zatwierdzony ETA:

 • Krótkoterminowy pobyt nieprzekraczający sześciu miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, odbycia krótkiego kursu, odwiedzenia przyjaciół i rodziny oraz dozwolonej działalności gospodarczej i leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Aby kwalifikować się do ETA, Omańczycy muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju, który ma status bezwizowy z Wielką Brytanią. Oman znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Nie zamierzasz przebywać, pracować ani studiować w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Wszyscy podróżni z Omanu, w tym dzieci i niemowlęta, potrzebują ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA w ich imieniu.

Osoby, które wcześniej naruszyły przepisy imigracyjne, były karane lub odbywały karę pozbawienia wolności powyżej 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju, mogą nie kwalifikować się do ETA. W takich przypadkach osoby te mogą rozważyć ubieganie się o wizę brytyjską.

Obywatele Omanu planujący pracę lub pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres dłuższy niż sześć miesięcy muszą nadal ubiegać się o odpowiednią wizę brytyjską. Procedura ubiegania się o wizę brytyjską i jej rozpatrywania pozostanie niezmieniona po zastąpieniu systemu EVW przez ETA. Proces uzyskiwania wizy brytyjskiej jest inny i bardziej złożony niż obecny system EVW lub nadchodzący system ETA.

Wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Omanu

Po otwarciu ETA dla Omańczyków, osoby kwalifikujące się do brytyjskiego ETA muszą przygotować następujące wymagania aplikacyjne:

 • Paszport biometryczny wydany przez Oman, którego obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apply Pay lub Google Pay

Ubieganie się o brytyjski ETA dla Omańczyków

Brytyjskie wnioski o ETA dla obywateli Omanu będą całkowicie pozbawione dokumentów papierowych. Można to zrobić online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej rządu Wielkiej Brytanii lub aplikacji bez konieczności odwiedzania konsulatów lub biur wizowych.

Wypełnienie wniosku o ETA nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne wymagania i informacje przed rozpoczęciem procesu składania wniosku. Oto przewodnik krok po kroku, w jaki sposób Omańczycy mogą ubiegać się o ETA.

 1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.
 2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia, jeśli jest w niego wyposażone. Musi to być oryginalne zdjęcie, a nie zrzut ekranu. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie potrzebują skanu ani zdjęcia twarzy.
 3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje. Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe. Formularz wniosku o ETA nie wymaga podania szczegółów podróży ani wymagań finansowych. Obywatele Omanu muszą jednak upewnić się, że ich pobyt w Wielkiej Brytanii trwa maksymalnie sześć miesięcy i mają wystarczające środki na pokrycie wszystkich kosztów podróży, aby uniknąć jakichkolwiek problemów.
 4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień. Podobnie jak każdy inny odwiedzający Wielką Brytanię, omańscy kandydaci do ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, wcześniejsze wykroczenia imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.
 5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online. Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby wypełnić wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po pomyślnym złożeniu wniosku online o brytyjski ETA otrzymasz potwierdzenie pocztą elektroniczną.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Omanu

Aby uniknąć typowych błędów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie złożyć wniosek online o brytyjski ETA.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane i że są one tak dokładne, jak to tylko możliwe. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek online.
 • Pamiętaj, aby przejrzeć i dokładnie sprawdzić szczegóły aplikacji przed jej wysłaniem.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla Omańczyków

Dane osób ubiegających się o brytyjski ETA zostaną poddane dokładnemu procesowi weryfikacji po złożeniu wniosku online. Proces ten obejmuje sprawdzenie danych użytkownika w wielu bazach danych bezpieczeństwa, aby upewnić się, że spełnia on wszystkie kryteria kwalifikujące do uzyskania ETA. Bazy danych wykorzystywane w tym procesie weryfikacji są zaprojektowane tak, aby oznaczać wszelkie rozbieżności lub potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa, które mogą pojawić się w aplikacji.

Po złożeniu wniosku o ETA wnioskodawcy mogą spodziewać się otrzymania decyzji w ciągu trzech dni lub 72 godzin. W większości przypadków wnioskodawcy otrzymują zatwierdzony ETA w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Należy jednak pamiętać, że rozpatrzenie niektórych wniosków może potrwać dłużej niż trzy dni.

Podobnie jak w przypadku innych obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego, Omańczykom zaleca się złożenie wniosku o ETA przed zarezerwowaniem podróży do Wielkiej Brytanii.

Jeśli Twój wniosek o ETA zostanie odrzucony, możesz ponownie złożyć wniosek i ponownie uiścić opłatę. Najlepiej byłoby jednak, gdybyś odniósł się do przyczyny poprzedniej odmowy.

Ważne jest, aby pamiętać, że odrzucenie wniosku o brytyjski ETA nie oznacza całkowitego zakazu odwiedzania Wielkiej Brytanii. Nadal możesz ubiegać się o wizę brytyjską, ale jest to bardziej złożony proces, który może potrwać dłużej. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosować swoje plany podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Omanu

Brytyjski ETA jest cyfrowo powiązany z paszportem danej osoby. Jest on ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty trwające do sześciu miesięcy. Aby nadal móc podróżować do Wielkiej Brytanii, należy złożyć wniosek o nowy ETA po dwóch latach lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Podróżni z Omanu udający się do Wielkiej Brytanii muszą przedstawić ten sam paszport, który został użyty do złożenia wniosku o ETA online, nawet jeśli posiadają kilka paszportów. Jeśli posiadasz kilka paszportów, nie możesz użyć innego. Jest to dokument elektroniczny powiązany z paszportem, więc nie trzeba mieć przy sobie papierowego wydruku ETA.

Przed wejściem na pokład przewoźnika (np. samolotu, statku lub pociągu) władze sprawdzą, czy posiadasz odpowiedni dokument uprawniający do podróży, skanując Twój paszport. Pozwolą one na wejście na pokład tylko tym podróżnym z Omanu, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę. Osoby wciąż oczekujące na decyzję w sprawie wniosku nie będą mogły wejść na pokład.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

ETA nie gwarantuje danej osobie pozwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Omanu z zatwierdzonym brytyjskim ETA muszą nadal przedstawić swoje dokumenty tożsamości brytyjskim służbom granicznym.

Upewnij się, że posiadasz dokumentację potwierdzającą plany dalszej podróży. Zwykle oznacza to posiadanie biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu. Ponadto należy wykazać, że posiada się wystarczające środki na utrzymanie podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

Nawet jeśli posiadasz brytyjski ETA, możesz zostać zawrócony na granicy, jeśli nie przejdziesz kontroli granicznej lub nie spełnisz innych warunków wjazdu.

Żadna kontrola graniczna nie oddziela czterech części składowych Wielkiej Brytanii: Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Podróżni z Omanu z zatwierdzonym ETA, którzy przeszli przez agencję graniczną przy wjeździe, mogą swobodnie przemieszczać się między tymi krajami.

W Wielkiej Brytanii Omańczycy mogą korzystać z różnych środków transportu, takich jak pociągi, promy i loty lokalne. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

ETA jest ważny na podróże po Wielkiej Brytanii, ale nigdzie indziej w Europie. Nie zezwala na wjazd do Republiki Irlandii, odrębnego niepodległego kraju, i innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Wspólnej Strefy Podróżowania Schengen.

Obywatele Omanu, którzy planują odwiedzić inne kraje Irlandii lub Europy, muszą zapytać o wymagania wjazdowe w miejscu docelowym i upewnić się, że spełniają je przed dokonaniem rezerwacji podróży.

Podróżni mogą sprawdzić stronę FAQ, aby uzyskać więcej informacji na temat brytyjskiego ETA.