Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Brunei

Wielka Brytania wprowadzi nowy system autoryzacji dla podróżnych do 2024 roku. Nowy program zastępuje obecny system zniesienia wiz i będzie miał wpływ na Brunejczyków podróżujących do Wielkiej Brytanii. Ten przewodnik wyjaśnia wszystko na temat brytyjskiego ETA dla obywateli Brunei, w tym jak działa, jak się o niego ubiegać i czego podróżni mogą oczekiwać od nowego systemu.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Brunei?

ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, ma zastąpić obecny brytyjski program bezwizowy. Zaprojektowany, aby zapewnić brytyjskiemu rządowi większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi z kraju, jest częścią programu cyfryzacji granic i zwiększenia bezpieczeństwa. Program ETA opiera się na systemach, które obecnie funkcjonują w innych krajach, w szczególności na amerykańskim systemie ESTA i kanadyjskim systemie ETA.

ETA nie jest wizą, a Bruneńczycy przekonają się, że system składania wniosków jest znacznie szybszy i prostszy niż system składania wniosków wizowych. Jest to zezwolenie cyfrowe, które daje podróżnemu pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii.

Jak ETA wpływa na podróżnych z Brunei?

Jako członek Wspólnoty Narodów Brunei zawarło z Wielką Brytanią umowę o przystąpieniu. Jego obywatele nie muszą ubiegać się o wizę, aby wjechać do kraju. W nowym systemie nadal nie będą oni potrzebować wizy. Będą jednak musieli ubiegać się o ETA, zanim będą mogli podróżować do Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Brunei nie są wyjątkowi w tym systemie. Obywatele 92 krajów są objęci programem ETA i muszą ubiegać się o ETA, aby wjechać do Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy większość Brunejczyków odwiedzających Wielką Brytanię robi to w celach turystycznych, istnieją inne cele, dla których mogą oni podróżować do tego kraju. ETA nie jest przeznaczony wyłącznie dla turystów i będzie wydawany podróżnym, którzy przyjeżdżają z wielu różnych powodów. Powody te mogą być następujące:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Niektórzy mieszkańcy Brunei będą jednak musieli ubiegać się o wizę. Jest to prawdą w obecnym systemie i nie zmieni się, gdy program ETA wejdzie w życie. Należą do nich obywatele Brunei, którzy chcą mieszkać na stałe w Wielkiej Brytanii, pracować w tym kraju lub przebywać tam przez okres dłuższy niż sześć miesięcy. Dostępnych jest wiele różnych wiz, w zależności od okoliczności. System składania wniosków wizowych jest całkowicie niezależny od ETA i jest znacznie bardziej skomplikowany.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Brunei

Formularz zgłoszeniowy ETA jest częścią systemu cyfrowego. Jest on dostępny tylko online. Obecnie nie wszystkie informacje na temat procesu aplikacji zostały ujawnione, ponieważ system jest nadal w fazie finalizacji. Rząd podzielił się jednak kilkoma szczegółami na temat programu. Informacje te mogą jeszcze ulec zmianie w miarę wdrażania ETA, ale dają podróżnym przegląd tego, jak będą działać aplikacje i czego mogą oczekiwać od systemu.

Kandydaci powinni upewnić się, że zapoznali się z listą wymogów ETA przed rozpoczęciem podróży. Niektóre rzeczy, które będą potrzebne do złożenia wniosku o ETA, obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, w tym data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Niektóre szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.

Oprócz tego kandydaci będą musieli ujawnić pewne informacje na temat swojej przeszłości. Jednym z celów systemu ETA jest sprawdzanie podróżnych, którzy stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i jej obywateli. W tym celu kandydaci będą pytani, czy są karani, czy kiedykolwiek popełnili jakiekolwiek przestępstwa imigracyjne oraz czy są obecnie lub kiedykolwiek byli członkami zakazanej grupy lub organizacji.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Brunei

W ramach procesu aplikacyjnego podróżni muszą uiścić bezzwrotną opłatę. Opłata musi zostać uiszczona w całości przed rozpatrzeniem wniosku.

Podróżni powinni upewnić się, że ubiegają się o ETA z dużym zapasem czasu. Przewiduje się, że rozpatrzenie wniosku o ETA zajmie do 72 godzin. Ponadto oczekuje się, że przewoźnicy uczynią wypełniony ETA warunkiem przewozu. Podróżni powinni być przygotowani na okazanie zatwierdzonego brytyjskiego ETA dla obywateli Brunei na lotnisku wylotu. Jeśli nie są w stanie tego zrobić, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład. Po przybyciu do miejsca docelowego i przejściu przez brytyjską kontrolę graniczną będą musieli ponownie okazać ETA.

Jeśli wniosek o ETA zostanie odrzucony, podróżny będzie mógł odwołać się od tej decyzji. Zajmie to więcej czasu. W przypadku, gdy odmowa zostanie podtrzymana, podróżny może być zmuszony do ubiegania się o wizę, co jest dłuższym procesem.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Brunei

Po zatwierdzeniu ETA podróżny z Brunei może spędzić w Wielkiej Brytanii do sześciu miesięcy. W Wielkiej Brytanii nie ma kontroli granicznej między czterema krajami składowymi: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną. Oznacza to, że podróżni z zatwierdzonym ETA mogą swobodnie przemieszczać się między nimi, korzystając z dowolnego środka transportu. ETA nie obejmuje Republiki Irlandii, która jest niepodległym krajem.

Podróżni z Brunei, którzy chcą odwiedzić inne kraje europejskie, będą musieli zapoznać się z odpowiednimi wymogami wjazdowymi przed podróżą. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani strefy Schengen, a ETA nie obowiązuje w innych krajach.

Brunejczycy w Wielkiej Brytanii

Brunei jest członkiem Wspólnoty Narodów i ma bliskie powiązania z Wielką Brytanią, ze szczególnie silną więzią wojskową między tymi dwoma narodami. Wielu Brunejczyków decyduje się na przyjazd do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia studiów, a szacuje się, że w brytyjskich instytucjach studiuje około 2000 osób. Ze względu na ścisłe powiązania między tymi dwoma krajami, Wielka Brytania jest popularnym wyborem dla turystów z Brunei.