Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Grenady

Jak nowy brytyjski system ETA wpłynie na podróżnych z Grenady? Program ten, który ma zostać wprowadzony przed 2024 r., ma zastąpić obecny system bezwizowy. Grenadyjczycy planujący odwiedzić Wielką Brytanię będą musieli przygotować się do podróży, zapoznając się z ETA. Niniejszy przewodnik zawiera informacje na temat ETA, w tym procesu składania wniosków.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Grenady?

Elektroniczna autoryzacja podróży w Wielkiej Brytanii, znana jako ETA, jest wprowadzana przez brytyjski rząd w celu cyfryzacji granic Wielkiej Brytanii. Chociaż jest to nowy system dla Wielkiej Brytanii, niektórzy podróżni będą zaznajomieni z podobnymi programami, które są już używane w innych krajach. W szczególności jest on inspirowany systemem ESTA w Stanach Zjednoczonych i ETA w Kanadzie. Daje to rządowi większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi z kraju oraz ułatwia identyfikację potencjalnych zagrożeń i ryzyka dla Wielkiej Brytanii.

Obywatele Grenady nie muszą ubiegać się o wizę, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. W nowym systemie nie ulegnie to zmianie. Jednak po wprowadzeniu systemu ETA podróżni z Grenady muszą ubiegać się o ETA przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. W rzeczywistości ETA służy jako cyfrowe zezwolenie. Grenadyjski posiadacz ETA ma pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i odwiedziny przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy. To nie jest wiza. Proces aplikacji jest znacznie prostszy i szybszy niż aplikacja wizowa, a ETA nie zapewnia korzyści związanych z wizą.

Jak ETA wpływa na podróżnych z Grenady?

Wielka Brytania zawarła porozumienia o zniesieniu wiz z 92 krajami. Kraje Wspólnoty Narodów, takie jak Grenada, znajdują się na tej liście. Oznacza to, że obywatele Grenady nie muszą ubiegać się o wizę przed wjazdem do Wielkiej Brytanii.

ETA będzie ważny dla Grenadyjczyków odwiedzających Wielką Brytanię na okres krótszy niż sześć miesięcy. Niezależnie od powodu podróży, wszyscy odwiedzający Grenadę przechodzą przez ten sam proces aplikacyjny. Cel ich wizyty w Wielkiej Brytanii może być następujący:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Są jednak pewne wyjątki. Obecnie obywatele Grenady, którzy chcą mieszkać na stałe w Wielkiej Brytanii, pracować tam lub spędzić tam więcej niż sześć miesięcy, muszą ubiegać się o wizę. Nie ulegnie to zmianie w ramach nowego systemu ETA. Jeśli podróżny z Grenady potrzebuje wizy, będzie musiał zająć się tym osobno. ETA został zaprojektowany tak, aby był całkowicie oddzielony od procesu ubiegania się o wizę.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Grenady

Przed podróżą gościom z Grenady zaleca się zapoznanie się z opublikowaną listą wymagań dotyczących ETA. Obejmują one:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Podstawowe informacje o planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres odwiedzającego podczas pobytu w kraju.
– Karta kredytowa lub debetowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Informacje o przeszłości, w tym szczegóły dotyczące rejestru karnego, przestępstw imigracyjnych i członkostwa w zakazanych grupach lub organizacjach.

Jednym z powodów wdrożenia systemu ETA jest zapewnienie lepszego sposobu sygnalizowania potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i jej obywateli. Z tego powodu grenadyjscy kandydaci ubiegający się o ETA muszą dostarczyć dane dotyczące ich rejestru karnego i innych przestępstw w przeszłości. Wnioskodawca, który zostanie uznany za stanowiącego potencjalne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, zostanie odrzucony.

Informacje te mogą ulec zmianie, ponieważ system nie został jeszcze w pełni wdrożony. Podróżnym z Grenady zaleca się, aby przed złożeniem wniosku upewnili się, że w pełni rozumieją wymogi brytyjskiego ETA.

Proces aplikacji ETA jest dostępny wyłącznie online. Cały system ETA jest cyfrowy, więc nie będzie alternatywnych sposobów składania wniosków.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Grenady

Do wniosku o ETA dołączona jest opłata. Opłata ta musi zostać uiszczona online w całości przed rozpatrzeniem wniosku. Nie podlega ona zwrotowi. Po wypełnieniu formularza przez wnioskodawcę i uiszczeniu opłaty rozpocznie się przetwarzanie.

Rozpatrzenie wniosku o ETA zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku wizy i oczekuje się, że jego zatwierdzenie lub odrzucenie zajmie maksymalnie 72 godziny. Bardzo ważne jest, aby kandydaci wzięli pod uwagę ten czas podczas planowania podróży. Powinni mieć zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Grenady gotowy do okazania personelowi lotniska, gdy dotrą na lotnisko wylotu.

Przewoźnicy powinni uczynić zatwierdzony ETA warunkiem przewozu. Pasażer, który go nie posiada, może nie zostać wpuszczony na pokład. Przechodząc przez brytyjską kontrolę graniczną, podróżni z Grenady będą musieli ponownie okazać swój ETA przy wjeździe do Wielkiej Brytanii.

W przypadku odrzucenia wniosku o ETA, wnioskodawca ma kilka opcji do wykorzystania. Po pierwsze, mogą odwołać się od decyzji. Alternatywnie mogą ubiegać się o wizę, ale jest to dłuższy i bardziej skomplikowany proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Grenady

Z zatwierdzonym brytyjskim ETA dla obywateli Grenady podróżny może spędzić do sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii nie ma wewnętrznej kontroli granicznej oddzielającej Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Oznacza to, że posiadacz ETA może dowolnie przemieszczać się między czterema krajami. Republika Irlandii jest niepodległym krajem, a ETA nie jest tam ważna.

Wielka Brytania nie jest członkiem strefy Schengen ani Unii Europejskiej. Obywatele Grenady, którzy chcą podróżować do innych krajów europejskich w ramach swojej podróży, będą musieli zapoznać się z oddzielnymi wymogami wjazdowymi i upewnić się, że je spełniają. UE jest w trakcie wprowadzania własnego elektronicznego systemu autoryzacji, ETIAS.

Grenadyjczycy w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii mieszka około 10 000 osób urodzonych w Grenadzie. Ponieważ Grenada jest częścią Wspólnoty Narodów, istnieją silne powiązania między tymi dwoma krajami. Wielu Grenadyjczyków przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celu odwiedzenia przyjaciół i rodziny, którzy się tam osiedlili, podczas gdy inni podróżują w celach turystycznych lub na studia.

Istnieją bezpośrednie loty między lotniskiem Grenada a Londyn Gatwick. Podróżni, którzy chcą odwiedzić inne części kraju, muszą szukać lotu z przesiadką lub wjechać do Wielkiej Brytanii przez Londyn. Następnie mogą kontynuować podróż innym środkiem transportu.