Kompletny przewodnik podróżnika po brytyjskim ETA dla obywateli Nowej Zelandii

W 2024 r. obywatele Nowej Zelandii podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać brytyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA). Jest to nowe zezwolenie cyfrowe, które jest obowiązkowe dla obywateli krajów, które mogą podróżować do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej bez wizy na krótkie wycieczki. Dotyczy to również Kiwi.

Oto kompleksowy przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Nowej Zelandii. Obejmuje on wymagania, proces składania wniosków i oczekiwania dotyczące podróży.

Dlaczego brytyjski ETA jest wprowadzany dla obywateli Nowej Zelandii?

Wielka Brytania digitalizuje swoje granice, a wdrożenie brytyjskiego systemu ETA jest jedną z głównych inicjatyw mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa granic. Ten nowy cyfrowy system zezwoleń może pomóc w zapobieganiu nielegalnym imigrantom i zorganizowanym grupom przestępczym przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Może również pomóc w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego przed ich wjazdem do kraju.

Brytyjska ETA ma również na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Dla obywateli Nowej Zelandii brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

 • Złożenie wniosku i uzyskanie zatwierdzonego ETA jest szybkie i łatwe.
 • Jest to rozsądna cena w porównaniu do podobnych cyfrowych zezwoleń na podróż nakładanych przez inne kraje.
 • Wniosek o ETA należy składać co dwa lata, a nie przy każdej wizycie w Wielkiej Brytanii.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na podróżnych z Nowej Zelandii?

Gdy brytyjski ETA zostanie otwarty dla obywateli Nowej Zelandii w 2024 r., muszą oni złożyć wniosek i uzyskać zatwierdzony ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Jest on wymagany od obywateli nieposiadających wizy, niezależnie od tego, czy przybywają samolotem, statkiem (np. w ramach rejsu wycieczkowego), czy drogą lądową, np. przez tunel kolejowy łączący Wielką Brytanię z Francją.

Brytyjski ETA jest ważny dla następujących celów podróży:

 • Krótkoterminowy pobyt nieprzekraczający sześciu miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, krótkich studiów, odwiedzin przyjaciół i rodziny oraz dozwolonych działań biznesowych i leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Aby kwalifikować się do ETA, Kiwi muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju, który ma status bezwizowy z Wielką Brytanią. Nowa Zelandia znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Nie zamierzasz przebywać, pracować ani studiować w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Niezależnie od wieku, wszyscy podróżni muszą uzyskać ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA dla swoich dzieci i niemowląt.

Osoby z przeszłością kryminalną, które przebywały w więzieniu przez ponad 12 miesięcy lub które w przeszłości naruszyły przepisy imigracyjne w Wielkiej Brytanii lub innym kraju, mogą nie kwalifikować się do ETA. Osoby te mogą zamiast tego ubiegać się o wizę.

Nowy system ETA nie będzie miał wpływu na obywateli Nowej Zelandii, którzy planują pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy, pracować lub mieszkać tam na stałe. Nadal będą potrzebować odpowiedniej wizy brytyjskiej, co wiąże się z dłuższym i bardziej złożonym procesem składania wniosku.

Wymagania dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla Kiwi

Obywatele Nowej Zelandii kwalifikujący się do brytyjskiego ETA muszą spełnić następujące wymagania:

 • Paszport biometryczny wydany przez Nową Zelandię, której obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apply Pay lub Google Pay

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Nowej Zelandii

Obywatele Nowej Zelandii mogą ubiegać się o ETA online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji rządu Wielkiej Brytanii. Wypełnienie wniosku o brytyjski ETA zajmuje tylko kilka minut. Odbywa się to całkowicie online lub bez użycia papieru, więc nie ma potrzeby osobistych wizyt w konsulatach lub biurach wizowych.

Przed złożeniem wniosku o ETA należy upewnić się, że spełnione są wszystkie wymagania i dostępne są niezbędne informacje. Oto przewodnik krok po kroku dla Kiwi, jak złożyć wniosek.

 1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.
 2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia, jeśli jest w niego wyposażone. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie muszą przesyłać zdjęcia paszportowego.
 3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje. Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe.
 4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień. Podobnie jak każdy inny odwiedzający Wielką Brytanię, obywatele Nowej Zelandii ubiegający się o ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, przeszłe przestępstwa imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.
 5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online. Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby wypełnić wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po złożeniu wniosku online o brytyjski ETA otrzymasz potwierdzenie e-mailem.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla Kiwi

Aby zapewnić sprawny i skuteczny proces składania wniosku online o brytyjski ETA, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami i unikaj typowych błędów.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane i że są one tak dokładne, jak to tylko możliwe. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek online.
 • Pamiętaj, aby przejrzeć i dokładnie sprawdzić szczegóły aplikacji przed jej wysłaniem.

Przetwarzanie i otrzymywanie ETA

Po złożeniu wniosku o ETA dla Wielkiej Brytanii, system sprawdzi szczegóły w różnych bazach danych bezpieczeństwa, aby określić kwalifikowalność wnioskodawcy.

Decyzja w sprawie wniosku o ETA jest zazwyczaj wysyłana na adres e-mail wnioskodawcy w ciągu trzech dni (72 godzin) od złożenia wniosku. Podczas gdy niektórzy podróżni otrzymują natychmiastową decyzję, inni mogą czekać dłużej niż trzy dni.

Obywatelom Nowej Zelandii zaleca się złożenie wniosku o brytyjski ETA przed zarezerwowaniem podróży do Wielkiej Brytanii, aby uniknąć opóźnień i innych problemów.

Jeśli Twój wniosek o ETA został odrzucony, możesz złożyć nowy wniosek, ponownie uiszczając opłatę. Pomocne byłoby jednak odniesienie się do przyczyny odmowy w poprzednim wniosku.

Osoby, którym odmówiono ETA na podróż do Wielkiej Brytanii, niekoniecznie muszą oznaczać, że nie mogą odwiedzić tego kraju. Nadal można ubiegać się o odpowiednią wizę, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. Uzyskanie wizy brytyjskiej wiąże się jednak z bardziej złożonym procesem i może potrwać dłużej niż uzyskanie ETA. Konieczne jest odpowiednie dostosowanie planów podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Nowej Zelandii

ETA dla Wielkiej Brytanii jest powiązany z paszportem danej osoby. Pozostaje ważny przez dwa lata i pozwala na wielokrotne krótkie wizyty, z których każda trwa maksymalnie sześć miesięcy. W przypadku wygaśnięcia ETA lub paszportu należy złożyć wniosek o nowy ETA, aby kontynuować podróż do Wielkiej Brytanii.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Ponieważ jest to dokument elektroniczny, nie trzeba przynosić fizycznej kopii ETA. Osoby podróżujące do Nowej Zelandii z kilkoma paszportami powinny upewnić się, że podróżują do Wielkiej Brytanii z tym samym paszportem, który został użyty we wniosku.

Przed wejściem na pokład samolotu, statku lub pociągu przewoźnicy sprawdzą, czy pasażer posiada odpowiedni dokument uprawniający do podróży, skanując jego paszport. Będą one zezwalać na wejście na pokład tylko podróżnym z Wielkiej Brytanii do Nowej Zelandii, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

Zatwierdzony brytyjski ETA nie zapewnia pozwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Nowej Zelandii z zatwierdzonym ETA muszą nadal przedłożyć swoje dokumenty tożsamości w UK Border Force lub przejść przez paszport elektroniczny (eGate), jeśli jest dostępny.

Muszą być również przygotowani na okazanie dowodu dalszej podróży lub biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu. Jeśli zostaniesz o to poproszony, podróżni z ETA muszą być również gotowi udowodnić swoją zdolność finansową do utrzymania pobytu w Wielkiej Brytanii i podróży do domu.

Nawet jeśli posiadasz ETA, nadal możesz otrzymać odmowę wjazdu do Wielkiej Brytanii, jeśli nie przejdziesz kontroli granicznej lub nie spełnisz innych warunków wjazdu.

Po przekroczeniu granicy obywatele Nowej Zelandii z zatwierdzonym ETA mogą swobodnie podróżować między krajami wchodzącymi w skład Wielkiej Brytanii: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

W obrębie czterech krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, odwiedzający Kiwi mogą podróżować różnymi środkami transportu, takimi jak pociągi, promy i loty lokalne. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

Brytyjski ETA nie pozwala na wjazd do Republiki Irlandii, która jest odrębnym krajem, ani do innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Wspólnej Strefy Podróżowania Schengen.

Kiwi, którzy chcą odwiedzić Irlandię lub inne kraje europejskie, muszą zapytać o wymagania wjazdowe danego kraju przed dokonaniem rezerwacji podróży.

Podróżni mogą sprawdzić stronę FAQ, aby uzyskać więcej informacji na temat brytyjskiego ETA.