Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Vincentii

Wielka Brytania ma wdrożyć nowy program ETA do 2024 roku. Ten system cyfrowych zezwoleń na podróż zastąpi obecny program zniesienia wiz, który dotyczy podróżnych z wielu różnych krajów. Obywatele Saint Vincent i Grenadyny są wśród tych, którzy zostaną objęci nowym ETA. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa ETA, jak wpłynie to na wrażenia z podróży i jak złożyć wniosek.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Vincentii?

W ostatnich latach kilka krajów wprowadziło systemy cyfrowych zezwoleń na podróż. Doświadczeni podróżnicy mogą mieć już doświadczenie z ETA w Kanadzie lub ESTA w Stanach Zjednoczonych. Program ETA jest brytyjską wersją programu. Podobnie jak inne systemy, daje on rządowi większą kontrolę nad granicą, umożliwiając większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju i skuteczniejsze kontrole bezpieczeństwa. ETA, czyli elektroniczna autoryzacja podróży, stanowi część większego rządowego planu cyfryzacji granic Wielkiej Brytanii.

ETA zastępuje obecny brytyjski program zniesienia wiz. To nie jest wiza. Zamiast tego jest to cyfrowe zezwolenie na podróż, które daje posiadaczom pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i spędzenie tam do sześciu miesięcy.

Jak wpłynie to na podróżnych z Vincentii?

Podobnie jak inni członkowie Wspólnoty Narodów, Saint Vincent i Grenadyny znajdują się na liście 92 krajów, z którymi Wielka Brytania zawarła umowy o zniesieniu wiz. Obecnie podróżni z Wincentyny potrzebują jedynie paszportu, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Nadchodzący system zmieni to, zobowiązując ich do uzyskania dodatkowej dokumentacji w postaci nowego ETA.

Podróżni z Wincentyny mają wiele powodów, by przyjechać do Wielkiej Brytanii. Jako członek Wspólnoty Narodów, Saint Vincent i Grenadyny mają silne więzi z Wielką Brytanią, a wielu Vincentian ma tam rodzinę lub przyjaciół. Powody, dla których podróżują, mogą obejmować

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Kierunki studiów
– Odwiedzanie przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Bez względu na powód wizyty w Wielkiej Brytanii, podróżni będą musieli ubiegać się o brytyjski ETA dla obywateli Vincentii. Proces jest taki sam dla wszystkich podróżnych, wystarczy wypełnić jeden formularz wniosku, niezależnie od powodu podróży.

Wprowadzenie ETA nie będzie miało żadnego wpływu na brytyjski system wizowy. Oznacza to, że Wincentyńczycy, którzy obecnie potrzebują wizy, aby przyjechać do Wielkiej Brytanii, będą nadal jej potrzebować po wprowadzeniu nowego programu. Wincentyńczycy, którzy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii, to między innymi ci, którzy zamierzają tam pracować (tymczasowo lub na stałe), ci, którzy chcą mieszkać w tym kraju oraz ci, którzy planują spędzić tam więcej niż sześć miesięcy. System składania wniosków wizowych jest całkowicie oddzielony od ETA i nie zostanie zmieniony przez nowy system.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Vincentii

Aby ubiegać się o ETA, podróżni będą musieli wypełnić formularz online. ETA jest częścią programu cyfrowego, więc alternatywy offline nie będą dostępne. Opłatę za wniosek o ETA można również uiścić online.

Przed rozpoczęciem aplikacji podróżni mogą przygotować się, zapoznając się z opublikowaną listą wymagań ETA. Należy pamiętać, że informacje te mogą ulec zmianie. Program nie został jeszcze sfinalizowany, a niektóre szczegóły nie są jeszcze dostępne. Na przykład, koszt opłaty aplikacyjnej nie został jeszcze potwierdzony. Mimo to wymagania te dają podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać. Obejmują one:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez jeden z krajów znajdujących się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Cel wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Ujawnienie przeszłości kryminalnej, przestępstw imigracyjnych i członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w jakichkolwiek zakazanych grupach lub organizacjach.

Jednym z celów systemu ETA jest poprawa bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii. Jest to powód, dla którego podróżni są proszeni o ujawnienie poufnych informacji na temat swojej przeszłości. Jeśli podróżny ma powiązania z gangami, terroryzmem lub przestępczością zorganizowaną, może zostać uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa. W takim przypadku ich wniosek o ETA nie zostanie zatwierdzony.

Wniosek musi być starannie i poprawnie wypełniony, a opłata za wniosek musi zostać uiszczona w całości przed rozpoczęciem jego rozpatrywania.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Vincentii

W innych krajach, które wprowadziły własne cyfrowe zezwolenia na podróż, zatwierdzone zezwolenie jest uważane za warunek przewozu. Prawdopodobnie stanie się tak również w Wielkiej Brytanii. W związku z tym obywatele Wincentyny podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli złożyć wniosek o ETA z dużym wyprzedzeniem, dając wystarczająco dużo czasu na jego przetworzenie przed przybyciem na lotnisko wylotu.

Oczekuje się, że przetworzenie ETA zajmie do 72 godzin. Jeśli zostanie on zatwierdzony, podróżny nie musi dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Mają teraz pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. Będą musieli okazać zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Vincentii przy bramce wejściowej na lotnisku odlotu i ponownie podczas kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii. Pasażerowie, którzy nie są w stanie przedstawić ETA, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

Jeśli wniosek o ETA zostanie odrzucony, podróżni nadal mają kilka opcji. Wdrożony zostanie system odwoławczy. W przypadku, gdy odwołanie zostanie odrzucone, podróżny może zamiast tego ubiegać się o wizę. Jest to znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany proces niż ETA.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Vincentii

Po zatwierdzeniu wniosku o ETA przez obywatela Saint Vincent i Grenadyny, ma on pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i spędzenie tam do sześciu miesięcy. Nie mogą pracować w kraju. Podczas pobytu będą mogli swobodnie przemieszczać się między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną, czyli czterema krajami wchodzącymi w skład Zjednoczonego Królestwa. ETA nie ma mocy prawnej w Republice Irlandii, która jest niepodległym krajem.

Jeśli podróżny z Vincentii chciałby odwiedzić inne kraje europejskie w ramach tej samej podróży, będzie musiał zapoznać się z odpowiednimi wymogami wjazdowymi. Wielka Brytania nie jest częścią Unii Europejskiej ani wspólnej strefy podróżowania Schengen, więc pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii nie ma wpływu na żadne inne kraje. Własny system cyfrowych zezwoleń na podróż w Unii Europejskiej, ETIAS, jest obecnie w fazie rozwoju.