UK ETA dla obywateli Kataru: Kompletny przewodnik

Wielka Brytania (UK) i Katar korzystają ze zniesienia wiz. Oznacza to, że podróżni z katarskim paszportem nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Muszą oni jedynie uzyskać brytyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat brytyjskiego ETA dla obywateli Kataru, w tym wymagania, proces składania wniosków, sposób działania systemu, czego się spodziewać podczas podróży do Wielkiej Brytanii i nie tylko.

Dlaczego brytyjski ETA jest wprowadzany dla obywateli Kataru?

System ETA daje rządowi Wielkiej Brytanii większą kontrolę i nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju. Ułatwi to powstrzymanie nielegalnych imigrantów i zorganizowanych grup przestępczych przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. ETA pomoże również zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego przed ich przybyciem do kraju.

Ma on również na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Dla Katarczyków brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

 • Złożenie wniosku i uzyskanie zatwierdzonego ETA jest szybkie i łatwe.
 • Jest to bardziej przystępne cenowo niż wcześniej wymagane elektroniczne zniesienie wiz w Wielkiej Brytanii (EVW) i inne podobne cyfrowe zezwolenia na podróż nakładane przez inne kraje.
 • Wniosek o ETA należy składać co dwa lata – nie za każdym razem, gdy odwiedzasz Wielką Brytanię.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na obywateli Kataru?

Katarczycy jako pierwsi skorzystają z nowego cyfrowego systemu zezwoleń na podróż w Wielkiej Brytanii. Przed zarezerwowaniem podróży obywatele Kataru będą musieli złożyć wniosek i uzyskać zatwierdzony ETA przed wizytą w Wielkiej Brytanii w następujących celach:

 • Krótkoterminowy pobyt nieprzekraczający sześciu miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, odbycia krótkiego kursu, odwiedzenia przyjaciół i rodziny oraz dozwolonej działalności gospodarczej i leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Aby kwalifikować się do ETA, Katarczycy muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju, który ma status bezwizowy z Wielką Brytanią. Katar znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Nie zamierzasz przebywać, pracować ani studiować w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Wszyscy podróżni, w tym dzieci i niemowlęta, będą potrzebować ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA w ich imieniu.

Osobom, które w przeszłości naruszyły przepisy imigracyjne, były karane lub zostały skazane na karę pozbawienia wolności na okres dłuższy niż 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju, można odmówić wydania ETA. Zamiast tego mogą rozważyć uzyskanie wizy brytyjskiej.

Nowy system ETA nie ma wpływu na podróżnych, którzy potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię. Obywatele Kataru planujący pobyt w Wielkiej Brytanii przez ponad sześć miesięcy, pracę lub zamieszkanie tam na stałe nadal będą potrzebować odpowiedniej wizy brytyjskiej.

Wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Kataru

Obywatele Kataru kwalifikujący się do otrzymania brytyjskiego ETA muszą spełnić następujące wymagania:

 • Ważny paszport biometryczny wydany przez Katar, którego obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apply Pay lub Google Pay

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Kataru

Obywatele Kataru mogą ubiegać się online o brytyjski ETA za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej rządu Wielkiej Brytanii. Wypełnienie wniosku zajmuje tylko kilka minut, a Katarczycy nie muszą odwiedzać konsulatów ani biur wizowych.

Przygotuj wszystkie wymagania przed rozpoczęciem procesu aplikacji. Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, jak ubiegać się o ETA.

 1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.
 2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia, jeśli jest w niego wyposażone. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie muszą przesyłać zdjęcia paszportowego.
 3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje. Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe. Formularz wniosku o ETA nie wymaga podania szczegółów podróży ani wymagań finansowych. Katarczykom radzi się jednak, aby upewnili się, że ich pobyt w Wielkiej Brytanii trwa maksymalnie sześć miesięcy i że mają wystarczające środki na pokrycie wszystkich kosztów podróży, aby uniknąć jakichkolwiek problemów.
 4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień. Podobnie jak każdy inny odwiedzający Wielką Brytanię, katarscy kandydaci do ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, przeszłe przestępstwa imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.
 5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online. Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby złożyć wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po złożeniu wniosku online o brytyjski ETA otrzymasz potwierdzenie na podany adres e-mail.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Kataru

Aby uniknąć typowych błędów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie złożyć wniosek online o brytyjski ETA.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane i że są one tak dokładne, jak to tylko możliwe. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku o ETA.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek o ETA online.
 • Pamiętaj, aby przejrzeć i dwukrotnie sprawdzić dane podane w aplikacji ETA przed jej wysłaniem.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Kataru

Po złożeniu wniosku online o brytyjską ETA, system zweryfikuje przesłane dane w kilku bazach danych bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy wnioskodawca kwalifikuje się do ETA.

Otrzymanie decyzji w sprawie wniosku o ETA za pośrednictwem podanego adresu e-mail zajmuje zwykle trzy dni (72 godziny). Wiele aplikacji może otrzymać ETA w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Mimo to, przetwarzanie niektórych wniosków może trwać dłużej niż trzy dni.

Podróżnym z Kataru zaleca się złożenie wniosku o ETA przed dokonaniem rezerwacji podróży do Wielkiej Brytanii.

Jeśli Twój ETA został odrzucony, możesz ponownie złożyć wniosek i ponownie uiścić opłatę. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że odniosłeś się do przyczyny odmowy wydania ETA w poprzednim wniosku.

Odrzucone wnioski o brytyjską ETA nie muszą oznaczać, że wnioskodawcy nie mogą odwiedzać Wielkiej Brytanii. Katarczycy mogą zamiast tego ubiegać się o wizę brytyjską. Ubieganie się o wizę brytyjską jest jednak bardziej skomplikowane i może potrwać dłużej, więc odpowiednio dostosuj swoje plany podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Kataru

Brytyjski ETA jest cyfrowo powiązany z paszportem danej osoby. Jest on ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty trwające do sześciu miesięcy. Aby nadal móc wjechać do Wielkiej Brytanii, należy złożyć wniosek o nowy ETA po dwóch latach lub po wygaśnięciu ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii z tym samym katarskim paszportem, którego użyłeś do wypełnienia wniosku online, ma kluczowe znaczenie dla osób posiadających wiele paszportów. Brytyjski ETA jest dokumentem elektronicznym powiązanym z paszportem, więc nie trzeba mieć przy sobie fizycznej kopii.

Przed wejściem na pokład przewoźnika (np. samolotu, statku lub pociągu) władze sprawdzą, czy posiadasz odpowiedni dokument uprawniający do podróży, skanując Twój paszport. Będą one zezwalać na wejście na pokład tylko podróżnym z Kataru, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

Posiadanie ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Kataru z zatwierdzonym brytyjskim ETA muszą nadal przedstawić swoje dokumenty tożsamości brytyjskim służbom granicznym.

Ponadto należy być przygotowanym na okazanie dowodu dalszej podróży lub biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu. Musisz być również gotowy do wykazania, że masz wystarczające środki na utrzymanie się podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

Nawet jeśli masz ETA, możesz zostać zawrócony na granicy, jeśli nie przejdziesz kontroli granicznej lub nie spełnisz innych warunków wjazdu.

Po przekroczeniu granicy obywatele Kataru z zatwierdzonym ETA mogą swobodnie podróżować między krajami wchodzącymi w skład Wielkiej Brytanii: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

W obrębie czterech krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii odwiedzający z Kataru mogą podróżować różnymi środkami transportu, takimi jak pociągi, promy i loty lokalne. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

ETA jest ważny na podróże po Wielkiej Brytanii, ale nigdzie indziej w Europie. Brytyjski ETA nie pozwala na wjazd do Republiki Irlandii i innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Wspólnej Strefy Podróżowania Schengen.

Katarczycy, którzy chcą odwiedzić Irlandię lub inne kraje europejskie, muszą zapytać o wymagania wjazdowe danego kraju przed dokonaniem rezerwacji podróży. Zazwyczaj Katarczycy potrzebują wizy, aby odwiedzić większość krajów europejskich i muszą ubiegać się o wizę przed opuszczeniem Kataru.

Aby uzyskać więcej informacji na temat brytyjskiego ETA, podróżni mogą sprawdzić stronę FAQ ETA.