Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Gwatemali

Obecny brytyjski system bezwizowy zostanie wkrótce zmieniony na nowy program ETA. System ten, który ma zostać wprowadzony do 2024 r., będzie miał wpływ na podróżnych z Gwatemali. Czytaj dalej, aby zapoznać się z kompletnym przewodnikiem zawierającym wszystko, co obywatele Gwatemali powinni wiedzieć przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Gwatemali?

ETA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży, to nowy program mający zastąpić obecny brytyjski system zniesienia wiz. Opiera się on na systemach wprowadzonych w ostatnich latach w innych krajach, takich jak amerykański ESTA czy kanadyjski ETA. Podobnie jak te programy, ETA daje rządowi większy nadzór nad osobami przybywającymi do kraju i zapewnia silniejszy sposób sprawdzania potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

ETA jest całkowicie niezależna od brytyjskiego programu wizowego. Nie jest to wiza, a proces ubiegania się o nią jest znacznie prostszy niż w przypadku wizy. Zamiast tego funkcjonuje jako rodzaj cyfrowego zezwolenia na podróż, dając posiadaczom pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. Gdy wejdzie w życie, obywatele Gwatemali będą jedną z grup, których będzie dotyczyć. Będą oni musieli ubiegać się o ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

Jak ETA wpływa na podróżnych z Gwatemali?

Gwatemala jest jednym z 92 krajów, które zawarły porozumienie o zniesieniu wiz z Wielką Brytanią. Podróżni z tych krajów mogą, w ramach obecnego systemu, wjechać do Wielkiej Brytanii bez konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności. Zmieni się to w ramach nowego programu, ponieważ podróżni ci będą musieli ubiegać się o ETA.

Brytyjski ETA dla obywateli Gwatemali daje podróżnym pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres do sześciu miesięcy. Mogą oni przybywać do Wielkiej Brytanii z wielu różnych powodów, takich jak te opisane poniżej:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Niezależnie od powodu wizyty w Wielkiej Brytanii, wszyscy podróżni z Gwatemali przejdą przez ten sam proces składania wniosku o ETA. Istnieją pewne wyjątki, tak jak istnieją wyjątki od obecnego programu zniesienia wiz. Gwatemalczycy, którzy mają nadzieję zamieszkać na stałe w Wielkiej Brytanii, pozostać tam przez okres dłuższy niż sześć miesięcy lub pracować, będą musieli ubiegać się o wizę. Proces ubiegania się o wizę pozostaje całkowicie oddzielony od ETA.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Gwatemali

Gwatemalczycy planujący wizytę w Wielkiej Brytanii powinni zapoznać się z opublikowaną listą wymagań dotyczących ETA. Niektóre z tych wymagań obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, które obejmują różne dane, takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Kilka podstawowych szczegółów dotyczących planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takich jak adres podróżnego podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.

Informacje te mogą ulec zmianie. System ETA nie został jeszcze wprowadzony, a niektóre szczegóły mogą ulec zmianie w miarę jego finalizacji. Powyższe informacje stanowią jednak ogólny przegląd tego, czego podróżni mogą oczekiwać od nowego programu.

Oprócz wymagań wymienionych powyżej, kandydaci będą musieli ujawnić informacje o swojej przeszłości, w tym o wszelkich rejestrach karnych, przestępstwach imigracyjnych i członkostwie (w przeszłości lub obecnie) w zakazanej grupie lub organizacji. ETA ma na celu pomoc w oznaczaniu podróżnych, którzy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii lub jej obywateli. Osoby ubiegające się o ETA, które w przeszłości dopuściły się poważnych przestępstw, mogą zostać uznane za zagrożenie i ich wniosek zostanie odrzucony.

Osoby ubiegające się o ETA będą musiały wypełnić wniosek online. Jest to system całkowicie cyfrowy i nie będzie możliwości złożenia wniosku drogą pocztową.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Gwatemali

Zatwierdzony ETA może być uznany przez przewoźników za warunek przewozu. Oznacza to, że podróżni będą musieli rozpocząć aplikację z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli dotrą do bramki odlotu na lotnisku bez ETA, aby pokazać personelowi, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

W ramach procesu aplikacyjnego kandydaci muszą uiścić bezzwrotną opłatę. Po wypełnieniu wniosku i uiszczeniu pełnej opłaty wniosek uznaje się za kompletny i można go teraz rozpatrzyć.

Rozpatrzenie wniosku o ETA może zająć do 72 godzin, więc kandydaci powinni mieć to na uwadze. Będą musieli okazać ETA na lotnisku wylotu i ponownie po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

W niektórych przypadkach wniosek o ETA zostanie odrzucony. Jeśli tak się stanie, wnioskodawca może skorzystać z kilku alternatyw. Po pierwsze, mogą odwołać się od decyzji. Jeśli to się nie powiedzie, mogą zamiast tego ubiegać się o wizę. Jest to bardziej skomplikowany proces i wymaga znacznie dłuższego czasu przetwarzania. Podróżni z poważną przeszłością kryminalną, którym odmówiono wydania ETA, mogą zamiast tego ubiegać się o wizę.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Gwatemali

Zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Gwatemali daje podróżnemu pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i spędzenie tam do sześciu miesięcy. Zjednoczone Królestwo składa się z czterech krajów: Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna. Nie ma kontroli granicznej między tymi czterema krajami, więc podróżny z ETA może swobodnie przemieszczać się między nimi. Republika Irlandii jest niepodległa, a ETA nie jest tam ważnym dokumentem podróży.

Wielka Brytania nie jest częścią strefy Schengen i nie jest już państwem członkowskim Unii Europejskiej. Oznacza to, że ETA zezwala Gwatemalczykom na odwiedzanie Wielkiej Brytanii, ale nie daje im pozwolenia na wjazd do innych krajów europejskich. Gwatemalczycy, którzy chcą kontynuować swoją podróż, odwiedzając inne kraje w Europie, będą musieli zapoznać się z odpowiednimi wymogami wjazdowymi. Unia Europejska jest obecnie w trakcie wprowadzania własnego elektronicznego zezwolenia na podróż, zwanego ETIAS.