ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Tuvalu: Co musisz wiedzieć

Gdy program ETA wejdzie w życie, podróżni odwiedzający Wielką Brytanię z Tuvalu będą musieli dostosować się do nowego systemu. ETA, która ma zastąpić obecny brytyjski program zniesienia wiz, ma zostać uruchomiona do 2024 roku. Obywatele Tuvalu są jednymi z tych, których to dotknie. Czytaj dalej, aby zapoznać się z przewodnikiem wyjaśniającym, jak działa system ETA i jak ubiegać się o ETA.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Tuvalu?

ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, jest formą cyfrowego zezwolenia na podróż. Systemy te stały się coraz bardziej powszechne w ostatnich latach, a doświadczeni podróżni mogą już znać programy takie jak amerykańska ESTA lub kanadyjska ETA. Podobnie jak powyższe, brytyjski ETA jest zezwoleniem, o które podróżni muszą ubiegać się przed rozpoczęciem podróży zamiast wizy.

ETA zastąpi brytyjski system zniesienia wiz. Został on zaprojektowany jako część szerszego rządowego planu cyfryzacji granic kraju. Po jego uruchomieniu rząd będzie mógł skuteczniej monitorować granice. Zapewni to większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju i lepsze możliwości wykrywania zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Jak nowy ETA wpłynie na podróżnych z Tuvaluan?

Tuvalu, podobnie jak inni członkowie Wspólnoty Narodów, znajduje się wśród 92 krajów kwalifikujących się do ETA. Są to kraje, z którymi Wielka Brytania ma obecnie umowy o zniesieniu wiz. Obecnie goście z Tuvalu potrzebują jedynie paszportu, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Gdy nowy system wejdzie w życie, będą oni musieli dodatkowo ubiegać się o brytyjski ETA dla obywateli Tuvaluan, zanim zostaną wpuszczeni do kraju.

Turyści z Tuvalu podróżują do Wielkiej Brytanii z wielu różnych powodów. Niektóre z nich mogą obejmować następujące elementy:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Wizyty u przyjaciół lub rodziny
– Krótkie kursy szkoleniowe
– Opieka medyczna

Wszystkie te powody są objęte ETA. Istnieje jeden formularz wniosku o ETA, który muszą wypełnić goście z Tuvalu, niezależnie od powodu podróży.

Istnieją pewne okoliczności, w których obywatele Tuvalu będą potrzebować wizy do Wielkiej Brytanii. Jeśli chcą pracować w kraju, mieszkać tam na stałe lub spędzić tam więcej niż sześć miesięcy, potrzebują wizy. Jest to prawdą w obecnym systemie i tak pozostanie po uruchomieniu programu ETA. Proces ubiegania się o wizę pozostanie całkowicie niezmieniony przez wprowadzenie ETA.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Tuvaluan

Przygotowując się do podróży, obywatele Tuvalu są zachęcani do zapoznania się z listą wymagań dotyczących wniosku o ETA. Nie wszystkie informacje dotyczące wniosku zostały jeszcze opublikowane. Na przykład, koszt opłaty za wniosek ETA nie został jeszcze potwierdzony.

Informacje na tej liście mogą ulec zmianie i mogą zostać dopracowane przed wprowadzeniem systemu. Daje jednak podróżnym przegląd tego, czego można się spodziewać po procesie aplikacji. Wymagania obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez jeden z krajów znajdujących się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Cel wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Ujawnienie rejestru karnego, przeszłych przestępstw imigracyjnych i członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w jakichkolwiek zakazanych grupach lub organizacjach.

Część systemu ETA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii. Z tego powodu kandydaci są proszeni o ujawnienie informacji o swojej karalności i wszelkich wcześniejszych wykroczeniach. Jeśli kandydat zostanie zidentyfikowany jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, jego wniosek zostanie odrzucony.

Wniosek o ETA należy wypełnić online za pośrednictwem cyfrowego formularza stworzonego przez rząd brytyjski. Opłatę można również uiścić online. Ponieważ system ten jest całkowicie cyfrowy, nie będą dostępne żadne alternatywy w formie papierowej.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Tuvaluan

ETA zostanie przetworzona dopiero po prawidłowym wypełnieniu formularza i uiszczeniu pełnej opłaty za zgłoszenie. Oczekuje się, że czas przetwarzania zajmie do 72 godzin.

W innych krajach z podobnymi systemami przewoźnicy wprowadzili cyfrowe zezwolenie na podróż jako warunek przewozu. Prawdopodobnie stanie się tak również w Wielkiej Brytanii, więc podróżni będą musieli wypełnić wniosek o ETA z dużym zapasem czasu. Powinni oni mieć wystarczająco dużo czasu na jego całkowite przetworzenie, zanim dotrą na lotnisko odlotu.

Pasażerowie będą musieli okazać zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Tuvaluan przy bramce wejściowej na lotnisku odlotu. Jeśli nie są w stanie tego zrobić, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład. Będą również musieli przedstawić ETA po przybyciu do Wielkiej Brytanii podczas przechodzenia przez kontrolę graniczną.

Jeśli wniosek o ETA zostanie odrzucony, wnioskodawca może złożyć odwołanie. Jeśli to również się nie powiedzie, mogą zamiast tego ubiegać się o wizę w celu odwiedzenia Wielkiej Brytanii. Powinni jednak pamiętać, że proces ubiegania się o wizę może być znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany niż w przypadku wniosku o ETA.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Tuvaluan

Po zatwierdzeniu wniosku o ETA, podróżny z Tuvalu ma pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i może spędzić w tym kraju do sześciu miesięcy. Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii mogą zapisać się na studia, ale nie mogą pracować. Mogą oni swobodnie przemieszczać się między krajami wchodzącymi w skład Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. ETA nie daje im jednak pozwolenia na wjazd do Republiki Irlandii, która jest niepodległym krajem.

Tuvalu znajduje się bardzo daleko od Wielkiej Brytanii, więc niektórzy podróżni mogą chcieć przedłużyć swoją podróż i odwiedzić inne kraje europejskie. ETA jest dokumentem prawnym, który jest ważny tylko w Wielkiej Brytanii, która nie jest członkiem Unii Europejskiej ani wspólnej strefy podróżowania Schengen. Mieszkańcy Tuvalu, którzy chcieliby odwiedzić inne części Europy, powinni zapoznać się z odpowiednimi wymogami wjazdowymi. Obecnie Unia Europejska opracowuje własne cyfrowe zezwolenie na podróż, ETIAS, które ma zostać uruchomione pod koniec 2023 roku.