Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Samoa

Kiedy Wielka Brytania wdroży nowy program ETA, będzie to miało wpływ na miliony podróżnych. System cyfrowych zezwoleń na podróż ma wejść w życie do 2024 roku, zastępując obecny brytyjski program zniesienia wiz. Samoańczycy są jednymi z tych, którzy będą musieli ubiegać się o ETA, zanim będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o nowym systemie, jak działa i jak ubiegać się o ETA.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Samoa?

Cyfrowe systemy zezwoleń na podróż stają się coraz bardziej powszechne w krajach na całym świecie. Doświadczeni podróżnicy mogą być już zaznajomieni z tymi programami, które obejmują ETA w Kanadzie i ESTA w Stanach Zjednoczonych. Nadchodzący system ETA to brytyjska wersja cyfrowego zezwolenia na podróż. Został on zaprojektowany w ramach rządowego programu cyfryzacji granic. Pozwala to na większy nadzór i kontrolę nad wjazdami do kraju. To z kolei poprawi bezpieczeństwo.

ETA ma zastąpić program zniesienia wiz obowiązujący obecnie w Wielkiej Brytanii. To nie jest wiza. Jest to raczej zezwolenie na podróż. Kiedy ETA jest wydawane odwiedzającemu, ma on pozwolenie na spędzenie do sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii.

Jak wpłynie to na podróżnych z Samoa?

Samoa jest członkiem Wspólnoty Narodów. Oznacza to, że znajduje się na liście 92 krajów, z którymi Wielka Brytania zawarła umowy o zniesieniu wiz. Obecnie podróżni z Samoa nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem paszportu. Zmieni się to, gdy system ETA wejdzie w życie. W przyszłości Samoańczycy będą musieli ubiegać się o ETA, zanim będą mogli podróżować do Wielkiej Brytanii.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których Samoańczycy decydują się odwiedzić Wielką Brytanię. Niektóre z nich obejmują:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Kierunki studiów
– Odwiedzanie przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Brytyjski ETA dla obywateli Samoa to system „jeden rozmiar dla wszystkich”, który obejmuje wszystkie te powody i nie tylko. Wszyscy Samoańczycy, którzy zamierzają podróżować do Wielkiej Brytanii na okres krótszy niż sześć miesięcy, wypełnią formularz wniosku o ETA, który pozostaje taki sam, niezależnie od powodu ich podróży.

Wielu Samoańczyków posiada paszport nowozelandzki. Będą oni również musieli ubiegać się o ETA w ramach nowego systemu.

System ETA nie ma wpływu na brytyjski program wizowy. Niektórzy Samoańczycy potrzebują obecnie wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. To się nie zmieni i nadal będą potrzebować wizy, gdy nowy system wejdzie w życie. Samoańczycy, którzy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii, to m.in. ci, którzy chcą zamieszkać w tym kraju na stałe, ci, którzy planują spędzić tam więcej niż sześć miesięcy oraz ci, którzy chcieliby pracować w Wielkiej Brytanii.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Samoa

Podróżni będą musieli złożyć wniosek o ETA, wypełniając formularz online. Należy również uiścić opłatę aplikacyjną, którą można uiścić online. Ponieważ ETA jest częścią systemu cyfrowego, nie będą dostępne żadne alternatywy offline.

Pojawiły się informacje na temat wymagań ETA. Może to jeszcze ulec zmianie, ponieważ system nie został jeszcze sfinalizowany. Nie wszystkie szczegóły zostały potwierdzone. Na przykład, cena opłaty aplikacyjnej nie została jeszcze ogłoszona. Inne wymagania mogą ulec zmianie przed wprowadzeniem programu.

Chociaż informacje te mogą nie być ostateczne, nadal warto się z nimi zapoznać, ponieważ przygotowują podróżnych na to, czego mogą się spodziewać po systemie. Niektóre wymagania obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez jeden z krajów znajdujących się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Cel wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Ujawnienie przeszłości kryminalnej, przestępstw imigracyjnych i członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w jakichkolwiek zakazanych grupach lub organizacjach.

ETA ma na celu poprawę bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii. Z tego powodu podróżni są proszeni o ujawnienie informacji o karalności itp. Kandydaci powiązani z przestępczością zorganizowaną, organizacjami terrorystycznymi lub gangami mogą zostać odrzuceni, ponieważ zostaną uznani za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Niekompletne wnioski nie będą rozpatrywane. Opłata musi również zostać uiszczona w całości przed rozpoczęciem przetwarzania.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Samoa

Brytyjska ETA będzie prawdopodobnie warunkiem przewozu. Taka sytuacja miała miejsce w innych krajach posiadających własne cyfrowe zezwolenia na podróż, a przewoźnicy mogą odmówić wejścia na pokład pasażerom, którzy nie posiadają zezwolenia. Mając to na uwadze, ważne jest, aby Samoańczycy podróżujący do Wielkiej Brytanii wypełnili wniosek o ETA z odpowiednim wyprzedzeniem. Musi on zostać w pełni przetworzony i zatwierdzony przed dotarciem do bramki wejściowej.

Czas przetwarzania ETA jest znacznie krótszy niż w przypadku wizy. Przetwarzanie może potrwać do 72 godzin. Podróżni będą następnie musieli okazać zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Samoa przy bramce wejściowej na lotnisku odlotu i ponownie podczas kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii.

W przypadku odrzuconych wniosków o ETA dostępny będzie system odwoławczy. Jeśli odwołanie zostanie odrzucone, podróżny może mieć możliwość ubiegania się o wizę.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Samoa

Obywatel Samoa z zatwierdzonym ETA ma pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i pozostanie tam przez okres do sześciu miesięcy. W tym czasie mogą zapisywać się na studia, ale nie mogą pracować. Podróżni mogą przemieszczać się między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną, czyli czterema krajami składowymi Wielkiej Brytanii. ETA nie daje im pozwolenia na wjazd do Republiki Irlandii, która jest niepodległym krajem.

ETA nie jest ważna w żadnym kraju poza Wielką Brytanią. Wielka Brytania nie jest członkiem wspólnej strefy Schengen ani Unii Europejskiej, więc podróżni nie mogą swobodnie wjeżdżać do innych krajów europejskich. Samoańczycy, którzy chcieliby odwiedzić inne części Europy, będą musieli zapoznać się z wymogami wjazdowymi przed podróżą. Cyfrowy system zezwoleń na podróż w UE, ETIAS, ma zostać wkrótce wprowadzony, co prawdopodobnie wpłynie na podróżnych z Samoa.