UK ETA dla obywateli Chorwacji: Wszystko, co musisz wiedzieć

Rząd Wielkiej Brytanii ciężko pracuje nad poprawą kontroli granicznej i zwiększeniem widoczności tego, kto wjeżdża i wyjeżdża z kraju. W ramach tych wysiłków Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło niedawno wprowadzenie systemu elektronicznej autoryzacji podróży (ETA). Ten przewodnik jest doskonałym źródłem informacji dla każdego, kto planuje odwiedzić Wielką Brytanię. Obejmie on proces ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Chorwacji oraz powody, dla których odwiedzający muszą złożyć wniosek.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Chorwacji?

Wielka Brytania oferuje różnorodne programy i wizy umożliwiające wjazd do kraju osobom z różnych krajów. Program bezwizowy umożliwia obywatelom niektórych krajów wjazd do Wielkiej Brytanii bez wizy. Chorwacja jest jednym z krajów objętych programem bezwizowym. Wszystko to jednak dobiegnie końca wraz z wprowadzeniem brytyjskiego systemu ETA.

Nowy brytyjski system ETA zostanie uruchomiony w 2023 r. i zastąpi obecny program bezwizowy. Brytyjski system ETA będzie zapożyczony z obecnego programu eTA używanego przez Kanadę i amerykańskiego systemu ESTA. W ramach nowego systemu obywatele Chorwacji nadal będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy. Będą oni jednak musieli złożyć wniosek o brytyjski ETA przed podróżą. Brytyjski ETA pozostaje ważny przez 6 miesięcy (180 dni) od daty wydania.

Jak ubiegać się o brytyjski ETA

Niedawne wprowadzenie brytyjskiego ETA znacznie uprościło podróżowanie do Wielkiej Brytanii obywatelom wszystkich 92 kwalifikujących się krajów. Obywatele Chorwacji mogą teraz ubiegać się o ETA online w ciągu kilku minut. Aby ubiegać się o brytyjski ETA dla obywateli Chorwacji, wnioskodawcy będą musieli wypełnić formularz wniosku online i przesłać go za pośrednictwem oficjalnego portalu rządowego.

Podczas procesu aplikacyjnego kandydaci zostaną poproszeni o podanie niektórych danych osobowych, planów podróży i danych kontaktowych. Po złożeniu wniosku zostanie on rozpatrzony przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Kandydaci otrzymają decyzję w ciągu 72 godzin. Jednak w niektórych przypadkach podjęcie decyzji może potrwać kilka dni dłużej. Po zatwierdzeniu ETA zostanie on elektronicznie powiązany z paszportem biometrycznym wnioskodawcy.

Nie ma potrzeby drukowania numeru ETA, ponieważ można go sprawdzić elektronicznie w punkcie wjazdu do Wielkiej Brytanii. Gdy obywatele Chorwacji dotrą do kontroli imigracyjnej, urzędnik będzie musiał po prostu sprawdzić, czy mają ważny paszport i zatwierdzony ETA, zanim zezwoli im na wjazd do kraju. O ile obywatele Chorwacji posiadają te dwie rzeczy, podróż do Wielkiej Brytanii powinna być prostym i bezproblemowym procesem.

Jakie są wymagania brytyjskiego ETA dla obywateli Chorwacji?

Chociaż Wielka Brytania jest krajem gościnnym i otwartym na wielu obcokrajowców, istnieją pewne wyjątki, o których należy pamiętać. Wymagania dotyczące brytyjskiego ETA nie są zbyt skomplikowane, ale jest kilka rzeczy, które nadal mogą skutkować odmową dostępu. Na przykład wszyscy podróżni muszą posiadać paszport elektroniczny. Jest to niezbędne, ponieważ zapewnia funkcjonariuszom kontroli granicznej wszystkie kluczowe informacje o podróżnym. Paszport biometryczny umożliwia również elektroniczne powiązanie ETA wnioskodawcy po jego zatwierdzeniu.

Ponadto odwiedzający muszą być w stanie ujawnić cel swojej podróży do Wielkiej Brytanii. ETA pozwala Chorwatom odwiedzać Wielką Brytanię wyłącznie w celach tranzytowych, turystycznych i biznesowych. Inne wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Chorwacji obejmują pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres krótszy niż 6 miesięcy i zdolność do uiszczenia opłaty aplikacyjnej, która nie została jeszcze ustalona.

Obywatelowi Chorwacji można odmówić wjazdu do Wielkiej Brytanii, jeśli był karany lub w przeszłości naruszył jakiekolwiek zasady imigracyjne. Chorwaci powinni zawsze upewnić się, że mają zatwierdzony ETA przed wejściem na pokład samolotu do Wielkiej Brytanii, ponieważ w przeciwnym razie mogą zostać zawróceni.

Jakie są kryteria kwalifikacyjne dla brytyjskiego ETA?

Brytyjskie kryteria kwalifikowalności do ETA są nadal finalizowane. Na tym etapie wiadomo jednak, że wnioskodawcy muszą pochodzić z jednego z kwalifikujących się krajów. Chorwacja kwalifikuje się już do ETA. Istnieje kilka wyjątków dotyczących tego, kto musi ubiegać się o ETA. Należą do nich posiadacze paszportów brytyjskich, obywatele brytyjskich krajów zamorskich, obywatele brytyjskich krajów zamorskich, brytyjskie osoby chronione i posiadacze paszportów irlandzkich. Kandydaci, którzy nie spełniają kryteriów kwalifikacyjnych, będą musieli ubiegać się o zwykłą wizę brytyjską.

Czy wnioskodawcy mogą zamienić ETA na wizę po wjeździe do Wielkiej Brytanii?

Nie. Wnioskodawcy nie mogą zamienić ETA na wizę po wjeździe do Wielkiej Brytanii na podstawie ETA. Istnieje kilka powodów, dla których nie jest to możliwe. Po pierwsze, wymagania dotyczące ETA nie są takie same jak wymagania dotyczące wizy. Po drugie, możliwość odnowienia wizy podczas pobytu w Wielkiej Brytanii jest zazwyczaj uzależniona od statusu imigracyjnego wnioskodawcy. Jeśli wnioskodawca z Chorwacji posiada krótkoterminową wizę studencką lub turystyczną, musi najpierw opuścić kraj, a następnie ubiegać się o wizę z kraju pochodzenia.

Jaki jest cel brytyjskiego programu ETA?

Celem brytyjskiego ETA dla obywateli Chorwacji jest poprawa widoczności granic i środków bezpieczeństwa. Wymagając od podróżnych podania informacji o swojej podróży z wyprzedzeniem, urzędnicy graniczni będą mogli skuteczniej sprawdzać pasażerów i identyfikować wszelkie potencjalne zagrożenia. Ponadto program ETA ułatwi władzom śledzenie podróżnych, którzy przedłużają swoją wizytę w celu ograniczenia nielegalnej imigracji.

Rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się wzrostu przychodów dzięki wdrożeniu opłaty za wniosek o elektroniczne zezwolenie na podróż. Szacuje się, że około 3 miliony podróżnych będzie korzystać z ETA każdego roku, co przyniesie rządowi miliony dodatkowych przychodów. Najczęściej odwiedzającymi Wielką Brytanię są obecnie obywatele Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Holandii.

ETA umożliwi również rządowi śledzenie wzorców podróży i miejsc docelowych w Wielkiej Brytanii. Informacje te zostaną wykorzystane w celu zwiększenia wydajności infrastruktury i usług transportowych, a także poprawy obsługi klienta poprzez zapewnienie wglądu w zachowania i preferencje odwiedzających. Ostatecznie ETA pozwoli rządowi Wielkiej Brytanii lepiej zrozumieć potrzeby chorwackich turystów, dzięki czemu podróżowanie do i na terenie Wielkiej Brytanii będzie bardziej płynne i bezproblemowe. Chorwaccy podróżni mogą zapoznać się z sekcją UK ETA FAQ, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Zwiedzanie Wielkiej Brytanii na podstawie ETA

Jednym z najpopularniejszych celów turystycznych dla obywateli Chorwacji jest stolica kraju, Londyn. Odwiedzający mogą tu podziwiać światowej sławy atrakcje, takie jak Pałac Buckingham i Opactwo Westminsterskie. Poza Londynem znajduje się Stonehenge, słynne prehistoryczne miejsce, a zamek Dover jest idealnym przykładem średniowiecznej architektury. W Szkocji odwiedzający mogą podziwiać scenerię szkockich wyżyn.