ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Liechtensteinu: Kompletny przewodnik

Jeśli planujesz odwiedzić Wielką Brytanię, będziesz musiał zapoznać się z nowym brytyjskim systemem ETA od 2023 roku. Ten nowy system wymaga od wielu odwiedzających, w tym Liechtensteinów, ubiegania się o pozwolenie na wizytę w Wielkiej Brytanii w formie ETA. W tym przewodniku dowiesz się, jak działa ten system i jak ubiegać się o ETA dla obywateli Liechtensteinu.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Liechtensteinu?

Nowy brytyjski system ETA zostanie uruchomiony w 2023 r., a jego pełne wdrożenie nastąpi do końca 2024 r. ETA, co oznacza Electronic Travels Authorisation, to system zezwoleń wymagany do wjazdu do Wielkiej Brytanii. Dla tych, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu do USA, oczekuje się, że brytyjska ETA będzie podobna do amerykańskiego systemu ESTA (Electronic System for Travel Authorization) wymaganego do uzyskania dostępu.

Brytyjska ETA została uruchomiona jako część nowej ustawy o obywatelstwie i granicach. Nowa ustawa ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii, lepszą kontrolę liczby imigrantów i cyfryzację granic kraju w celu umożliwienia dostępu zbliżeniowego. Dla gości z Liechtensteinu oznacza to, że wniosek musi zostać wypełniony przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii.

Nowe zasady ETA dotyczą łącznie 92 krajów, w tym wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Republiki Irlandii i państw członkowskich EOG, takich jak Liechtenstein. Kraje te nie wymagają wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii i mogą odwiedzać Wielką Brytanię na okres do 180 dni w ramach krótkich pobytów, takich jak turystyka lub podróże służbowe.

Jak nowy system ETA wpłynie na obywateli Liechtensteinu?

Nowe zasady ETA stanowią dodatkowy krok w procesie planowania wizyty w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Liechtensteinu nie mogą już odwiedzać Wielkiej Brytanii bez ETA, po prostu przybywając na granicę. Zamiast tego muszą wstępnie zaplanować swój pobyt, wypełniając i otrzymując ETA przed podróżą. Bez ETA dana osoba otrzyma odmowę wjazdu do kraju. Sprawia to, że podróżowanie do Wielkiej Brytanii jest mniej łatwe niż w całej UE i strefie Schengen. Paszport jest teraz również wymagany do wjazdu do Wielkiej Brytanii wraz z ETA, gdzie do 2021 r. wymagany był tylko dowód osobisty.

Chociaż ETA musi być teraz wypełniony przed przyjazdem, Liechtensteinczycy nie muszą składać wniosku wizowego. Zamiast tego ETA to szybki formularz online, który wymaga podania podstawowych informacji i danych paszportowych. Do uzyskania ETA nie są wymagane żadne fizyczne dokumenty ani osobiste wizyty w konsulacie. Osoby planujące dłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii lub zawierające związek małżeński, osiedlające się lub rozpoczynające pracę muszą ubiegać się o wizę.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Liechtensteinu

System ETA jest wciąż finalizowany, ale podstawowe wymagania zostały już ogłoszone. Po pierwsze, ogłoszono wszystkich oczekiwanych obywateli, którzy obecnie kwalifikują się do ETA. Obejmuje to około 92 krajów objętych obecnie ruchem bezwizowym, w tym Lichtenstein. Opublikowano kolejną listę wymagań dla osób przygotowujących aplikację. Mogą one ulec zmianie, ponieważ ETA będzie testować w 2023 r. przed pełnym wdrożeniem w 2024 r.

Aby ubiegać się o ETA online, Liechtensteiner musi to zrobić za pośrednictwem oficjalnego brytyjskiego portalu. Aplikacja została zaprojektowana tak, aby można ją było wypełnić online w nie więcej niż 10 minut. Aby przyspieszyć ten proces, wnioskodawca powinien mieć pod ręką następujące informacje:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez kwalifikujący się kraj, taki jak Lichtenstein.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, w tym imię i nazwisko, data urodzenia, zawód i dane kontaktowe kandydata.
– Cel i szczegóły organizacji podróży na terenie Wielkiej Brytanii, takie jak daty.
– Karta kredytowa lub debetowa do uiszczenia opłaty za wniosek ETA.

Należy również wypełnić formularz ujawnienia, aby potwierdzić, że kandydat nie ma przeszłości kryminalnej, nie popełnił przestępstw imigracyjnych i nie jest członkiem (w przeszłości lub obecnie) zakazanej grupy lub organizacji. Te pytania bezpieczeństwa mogą mieć wpływ na wynik ETA, a kandydaci z historią kryminalną mogą zostać poproszeni o ubieganie się o wizę.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Liechtensteinu

ETA ma zająć nie więcej niż 10 minut. Czas przetwarzania może jednak potrwać do 72 godzin. Oznacza to, że wnioskodawcy muszą mieć wystarczająco dużo czasu na złożenie wniosku i otrzymanie ETA przed podróżą. Kandydat zostanie powiadomiony e-mailem o potwierdzeniu ETA. Mogą wystąpić opóźnienia i potencjalne odrzucenia, z procesem odwoławczym dla tych ostatnich. Chociaż ten czas przetwarzania nie pozwala na podróż tego samego dnia, można o nią ubiegać się z dowolnego miejsca poza Wielką Brytanią, umożliwiając podróż w ostatniej chwili.

Niezależnie od tego, w jaki sposób wnioskodawca wjeżdża do Wielkiej Brytanii, ważny ETA musi zostać zeskanowany lub przedstawiony na granicy. Przewoźnicy, tacy jak linie lotnicze, będą musieli sprawdzać swoich pasażerów, aby upewnić się, że posiadają ważny ETA. Nieprzedstawienie ETA może skutkować odmową przyjęcia pasażera na pokład. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii ETA należy zeskanować na eGates na lotniskach lub przedstawić służbom granicznym w przypadku osób podróżujących promem morskim.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Liechtensteinu

Brytyjski ETA dla obywateli Liechtensteinu będzie ważny na podróże po Wielkiej Brytanii, umożliwiając im podróżowanie po Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej bez żadnych dodatkowych formalności. Obejmuje to terytoria zależne od korony, takie jak Wyspa Man, Jersey czy Guernsey. Podróżni z Liechtensteinu są zachęcani do zapoznania się z UK ETA FAQ w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Liechtensteinczycy w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Liechtensteinu mogą podróżować bez wiz po całej Wielkiej Brytanii i muszą jedynie złożyć wniosek o ETA online przed podróżą. Wielka Brytania oferuje wiele atrakcji, które przyciągają turystów z Liechtensteinu, w tym Tower of London, katedrę św. Pawła i British Museum, gdzie wystawiane są historyczne druki z Liechtensteinu. Pomimo niewielkiej populacji (38 254 osób), mieszkańcy Liechtensteinu często podróżują do Wielkiej Brytanii dla przyjemności i w interesach, a Liechtenstein jest jednym z pierwszych sygnatariuszy brytyjskich umów handlowych po Brexicie.