ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Japonii: Kompleksowy przewodnik

Obywatele Japonii nie muszą posiadać wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, wypoczynkowych lub biznesowych. Jednak w 2024 r. obywatele Japonii podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać brytyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA). Jest to nowe zezwolenie cyfrowe, które jest obowiązkowe dla obywateli krajów, które mogą podróżować do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej bez wizy na krótkie wycieczki. Dotyczy to również obywateli Japonii.

Oto przewodnik, który pomoże obywatelom Japonii w poruszaniu się po nowym brytyjskim systemie ETA i uzyskaniu go przed wizytą w Wielkiej Brytanii. Obejmuje ona wymagania, proces składania wniosków, oczekiwania dotyczące podróży i nie tylko.

Dlaczego wprowadzono brytyjski ETA?

Wprowadzenie brytyjskiego systemu ETA jest częścią wysiłków brytyjskiego rządu na rzecz cyfryzacji granic i poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zapobieganie przedostawaniu się nielegalnych imigrantów i zorganizowanych grup przestępczych do Wielkiej Brytanii. Ponadto ETA pomaga identyfikować zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, zanim dotrą one do granic.

Brytyjska ETA ma również na celu poprawę kontroli granicznej i usprawnienie procesu imigracyjnego dla wstępnie zweryfikowanych podróżnych niskiego ryzyka.

Dla obywateli Japonii brytyjski ETA oferuje następujące korzyści:

 • Złożenie wniosku i uzyskanie zatwierdzonego ETA jest szybkie i łatwe.
 • Jest to rozsądna cena w porównaniu do podobnych cyfrowych zezwoleń na podróż nakładanych przez inne kraje.
 • Wniosek o ETA należy składać co dwa lata, a nie przy każdej wizycie w Wielkiej Brytanii.

Jak brytyjski system ETA wpłynie na japońskich podróżnych?

Po uruchomieniu brytyjskiego ETA do obsługi obywateli Japonii w 2024 r., muszą oni złożyć wniosek i uzyskać zatwierdzony ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Jest on wymagany od obywateli nieposiadających wizy, niezależnie od środka transportu do Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, czy przybywają samolotem, statkiem (np. w ramach rejsu wycieczkowego), czy drogą lądową, np. tunelem kolejowym łączącym Wielką Brytanię z Francją, muszą przedstawić ETA przed wejściem na pokład samolotu.

Brytyjski ETA jest ważny dla następujących celów podróży:

 • Krótkoterminowy pobyt nieprzekraczający sześciu miesięcy (180 dni) w celach turystycznych, krótkich studiów, odwiedzin przyjaciół i rodziny oraz dozwolonych działań biznesowych i leczenia.
 • Pobyt krótkoterminowy do trzech miesięcy (90 dni) w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych.
 • Tranzyt przez Wielką Brytanię (tj. zmiana samolotu), niezależnie od tego, czy przechodzi przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii.

Aby kwalifikować się do ETA, Japończycy muszą spełniać następujące warunki:

 • Być obywatelem kraju, który ma status bezwizowy z Wielką Brytanią. Japonia znajduje się na liście krajów, których obywatele potrzebują ETA, aby podróżować do Wielkiej Brytanii.
 • Posiadać paszport biometryczny ważny przez co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii.
 • Nie zamierzasz przebywać, pracować ani studiować w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy.
 • Nie jesteś notowany w rejestrze karnym ani nie naruszył w przeszłości przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii lub innym kraju.

Wszyscy podróżni, nawet dzieci i niemowlęta, muszą uzyskać ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o ETA dla swoich dzieci.

Osoby z kartoteką kryminalną, historią naruszeń przepisów imigracyjnych lub wyrokiem więzienia powyżej 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju mogą nie kwalifikować się do ETA. Zamiast tego może być konieczne złożenie wniosku o wizę.

Nowy system ETA nie będzie miał wpływu na obywateli Japonii, którzy planują pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy lub pracować/mieszkać tam na stałe. Nadal będą potrzebować odpowiedniej wizy brytyjskiej.

Wymagania dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Japonii

Obywatele Japonii kwalifikujący się do brytyjskiego ETA muszą spełnić następujące wymagania:

 • Paszport biometryczny wydany przez Japonię, której obywatele nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótkie wycieczki.
 • Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe
 • Prawidłowy adres e-mail
 • działająca metoda płatności elektronicznej, taka jak karta kredytowa lub debetowa, Apply Pay lub Google Pay

Ubieganie się o brytyjski ETA

Obywatele Japonii mogą ubiegać się o ETA online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji rządu Wielkiej Brytanii. Wypełnienie wniosku o brytyjski ETA zajmuje tylko kilka minut. Odbywa się to całkowicie online lub bez użycia papieru, więc nie ma potrzeby osobistych wizyt w konsulatach lub biurach wizowych.

Przed złożeniem wniosku o ETA upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagania i informacje. Oto przewodnik krok po kroku, w jaki sposób obywatele Japonii mogą złożyć wniosek.

 1. Prześlij lub zrób zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Upewnij się, że na dole znajduje się obrazek oraz dwie linie cyfr i liter.
 2. Prześlij aktualne zdjęcie paszportowe lub zrób zdjęcie aparatem urządzenia, jeśli jest w niego wyposażone. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie jpeg lub z rozszerzeniem .jpg. Dzieci w wieku dziewięciu lat i młodsze nie muszą przesyłać zdjęcia paszportowego.
 3. Wypełnij wszystkie wymagane informacje. Obejmują one dane osobowe (tj. imię i nazwisko, datę urodzenia), dane paszportowe, dane dotyczące zatrudnienia, adres domowy i dane kontaktowe.
 4. Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa i uprawnień. Podobnie jak każdy inny odwiedzający Wielką Brytanię, Kanadyjczycy ubiegający się o ETA muszą zgodnie z prawdą ujawnić rejestry karne, przeszłe przestępstwa imigracyjne oraz wszelkie powiązania lub członkostwo w jakichkolwiek nielegalnych lub niezgodnych z prawem grupach lub organizacjach.
 5. Opłać wniosek o brytyjski ETA online. Wniosek o brytyjski ETA kosztuje 10 funtów za sztukę. Aby wypełnić wniosek, należy uiścić opłatę online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, Apple Pay lub Google Pay.

Po złożeniu wniosku online o brytyjski ETA otrzymasz potwierdzenie na podany adres e-mail.

Wskazówki dotyczące ubiegania się o brytyjski ETA

Aby uniknąć typowych błędów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko i sprawnie złożyć wniosek online o brytyjski ETA.

 • Dostarcz lub zrób wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia swojego paszportu i siebie. Upewnij się, że obrazy są zgodne ze specyfikacjami zdjęć paszportowych i są w pełnym kolorze bez filtrów i efektów.
 • Upewnij się, że podajesz prawidłowe dane i że są one tak dokładne, jak to tylko możliwe. Podanie nieprawdziwych lub niepoprawnych informacji, a nawet zatajenie informacji może skutkować opóźnieniami lub odrzuceniem wniosku.
 • Sprawdź wcześniej, czy Twoja metoda płatności online działa i czy masz wystarczającą ilość środków, aby opłacić wniosek online.
 • Pamiętaj, aby przejrzeć i dokładnie sprawdzić szczegóły aplikacji przed jej wysłaniem.

Przetwarzanie i otrzymywanie ETA

Po złożeniu wniosku o brytyjską ETA, system zweryfikuje przesłane dane w kilku bazach danych bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy wnioskodawca kwalifikuje się do ETA.

Decyzja w sprawie wniosku o ETA jest zazwyczaj wysyłana na adres e-mail wnioskodawcy w ciągu trzech dni (72 godzin) od złożenia wniosku. Podczas gdy niektórzy podróżni otrzymują natychmiastową decyzję, inni mogą czekać dłużej niż trzy dni.

Obywatelom Japonii zaleca się złożenie wniosku o brytyjski ETA przed zarezerwowaniem podróży do Wielkiej Brytanii, aby uniknąć opóźnień.

W przypadku odmowy wydania ETA, dana osoba może złożyć nowy wniosek o wydanie ETA i ponownie uiścić opłatę. Jeśli to zrobisz, musisz najpierw wyjaśnić, dlaczego wcześniej odmówiono Ci ETA.

Osoby, którym odmówiono ETA na podróż do Wielkiej Brytanii, niekoniecznie muszą oznaczać, że nie mogą odwiedzić tego kraju. Nadal można ubiegać się o odpowiednią wizę, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. Uzyskanie wizy brytyjskiej wiąże się jednak z bardziej złożonym procesem i może potrwać dłużej niż uzyskanie ETA. Konieczne jest odpowiednie dostosowanie planów podróży.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Japonii

Brytyjski ETA jest cyfrowo powiązany z paszportem danej osoby. Jest on ważny przez dwa lata, umożliwiając wielokrotne krótkie wizyty, z których każda trwa maksymalnie sześć miesięcy. Musisz złożyć wniosek o nowy ETA po wygaśnięciu zezwolenia lub paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, aby nadal móc podróżować do Wielkiej Brytanii.

Wylot do Wielkiej Brytanii

Ponieważ jest to dokument elektroniczny, podróżni nie muszą zabierać ze sobą fizycznej kopii ETA. Japończycy podróżujący z kilkoma paszportami powinni podróżować do Wielkiej Brytanii z tym samym paszportem, który został użyty we wniosku.

Przed wejściem na pokład samolotu, statku lub pociągu przewoźnicy sprawdzą, czy pasażer posiada odpowiedni dokument uprawniający do podróży, skanując jego paszport. Będą one zezwalać na wejście na pokład tylko Japończykom podróżującym do Wielkiej Brytanii, którzy mogą przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA lub wizę.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii

Zatwierdzony brytyjski ETA nie zapewnia pozwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe obywatele Japonii z zatwierdzonym ETA muszą nadal przedłożyć swoje dokumenty tożsamości w UK Border Force lub przejść przez bramkę ePassport, jeśli jest dostępna.

Na żądanie należy być przygotowanym na okazanie dowodu dalszej podróży lub biletu na opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu miesięcy od przyjazdu. Jeśli zostaniesz o to poproszony, podróżni z ETA muszą być również gotowi wykazać, że mają zdolność finansową do utrzymania swojego pobytu w Wielkiej Brytanii i podróży do domu.

Urzędnicy imigracyjni mogą odmówić wjazdu do Wielkiej Brytanii, nawet jeśli podróżni posiadają ETA, jeśli nie przejdą kontroli granicznej lub nie spełniają warunków wjazdu.

Po przekroczeniu granicy obywatele Japonii z zatwierdzonym ETA mogą swobodnie podróżować między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

W obrębie czterech krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii Japończycy mogą korzystać z różnych środków transportu, takich jak pociągi, promy i loty lokalne. Przed wejściem na pokład promu lub lotu wewnętrznego w Wielkiej Brytanii wystarczy okazać dowód tożsamości, zwykle paszport lub prawo jazdy.

Brytyjski ETA nie jest ważny w Irlandii i innych krajach europejskich.

Brytyjski ETA nie pozwala na wjazd do Republiki Irlandii, która jest odrębnym krajem, ani do innych krajów europejskich. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Wspólnej Strefy Podróżowania Schengen.

Japończycy, którzy chcą odwiedzić Irlandię lub inne kraje europejskie, muszą zapytać o wymagania wjazdowe danego kraju przed dokonaniem rezerwacji podróży.

Aby uzyskać więcej informacji na temat brytyjskiego ETA, podróżni mogą sprawdzić stronę FAQ ETA.