ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Norwegii: Kompletny przewodnik

UK ETA to zezwolenie na podróż dla osób z krajów zwolnionych z obowiązku wizowego podróżujących do Wielkiej Brytanii. Elektroniczne zezwolenie na podróż to zezwolenie na jednorazowy wjazd, które umożliwia obywatelom Norwegii odwiedzanie Wielkiej Brytanii przez sześć miesięcy. Wszyscy podróżni z Norwegii wjeżdżający obecnie do Wielkiej Brytanii z paszportem będą musieli złożyć wniosek o zezwolenie online przed przybyciem na lotnisko. Oto przewodnik na temat wpływu brytyjskiego ETA na norweskich podróżnych, procesu składania wniosków i wymagań dotyczących uzyskania zezwolenia na podróż:

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Norwegii?

Nowe elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA) zostanie uruchomione w 2024 r. w ramach brytyjskich reform imigracyjnych. UK ETA będzie najszybszą metodą wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii bez wizy. Zezwolenie będzie jednak dostępne tylko dla obywateli nieposiadających wizy. Oznacza to, że kraje europejskie, w tym Norwegia, będą korzystać z ETA, aby dostać się do kraju. Inne kraje posiadające umowy o ruchu bezwizowym z Wielką Brytanią również będą mogły uzyskać pozwolenie na podróż. Obywatele Norwegii, którzy odwiedzili Kanadę i USA, powinni już znać programy ESTA i ETA, a zezwolenie na podróż w Wielkiej Brytanii działa na tej samej zasadzie.

Brytyjski program ETA jest wprowadzany jako część transformacji granic i systemu imigracyjnego. Powszechne zezwolenie na podróż wymaga, aby wszyscy odwiedzający Wielką Brytanię ubiegali się o wcześniejsze zezwolenie na podróż. Oznacza to, że służby graniczne będą miały dodatkowe informacje na temat norweskich podróżnych planujących odwiedzić Wielką Brytanię.

Przy obecnym systemie imigracyjnym obywatele Norwegii mogą wjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez wizy, co uniemożliwia służbom granicznym zbieranie informacji o odwiedzających wjeżdżających lub opuszczających granice. Wyzwaniem dla służb granicznych jest również ocena zagrożeń dla bezpieczeństwa podróżnych bez wcześniejszych informacji. Dzięki wcześniejszemu zezwoleniu na podróż władze Wielkiej Brytanii będą miały większą kontrolę nad granicami i będą mogły blokować zagrożenia przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Zezwolenie na podróż zapewni obywatelom Norwegii, że mogą odwiedzić Wielką Brytanię przed podróżą.

Elektroniczne zezwolenie na podróż jest przeznaczone dla pasażerów podróżujących tranzytem przez Wielką Brytanię, którzy nie potrzebują wizy na krótkie pobyty. Jest on ważny tylko przez sześć miesięcy, a podróżni muszą ubiegać się o niego przed przybyciem na lotnisko. Przewoźnicy będą musieli potwierdzić, że podróżni posiadają ETA lub jakąś formę pozwolenia na wizytę w Wielkiej Brytanii, np. wizę lub status imigracyjny.

Jak obywatele Norwegii mogą skorzystać z brytyjskiego ETA?

Norwegia jest członkiem Unii Europejskiej, a przed Brexitem obywatele Norwegii mogli swobodnie podróżować po Wielkiej Brytanii. Obecnie obywatele Norwegii potrzebują jedynie paszportu, aby przekroczyć granice Wielkiej Brytanii. Od 2024 r. obywatele Norwegii będą potrzebować ETA, aby wjechać do kraju. Posiadając ważne zezwolenie na podróż, podróżni z Norwegii mogą przebywać w Wielkiej Brytanii do sześciu miesięcy. W tym okresie nie mogą oni pracować ani rozpoczynać działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii bez wizy lub pozwolenia na pracę.

Brytyjski ETA dla obywateli Norwegii jest odpowiedni dla podróżujących w celach biznesowych, takich jak udział w konferencjach lub negocjowanie umów z brytyjską firmą. Obywatele Norwegii mogą również zapisać się na krótki kurs w ciągu sześciu miesięcy. Osoby planujące dłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii powinny ubiegać się o wizę.

Oprócz edukacji i biznesu, ETA jest przydatna dla norweskich turystów zwiedzających najważniejsze atrakcje w Wielkiej Brytanii lub odwiedzających rodzinę i przyjaciół. Podróżni mogą również korzystać z zezwolenia na leczenie w Wielkiej Brytanii.

Ubieganie się o brytyjski ETA wiąże się z różnymi korzyściami dla podróżnych. Odwiedzający mają zagwarantowany wjazd do Wielkiej Brytanii na granicy, ponieważ pozwolenie jest wydawane z wyprzedzeniem. Podróżni mogą również podróżować po dowolnym kraju w Wielkiej Brytanii na podstawie jednego zezwolenia na podróż. Obywatele Norwegii podróżujący do Szkocji, Irlandii Północnej, Walii lub Anglii nie będą mieli żadnych problemów na granicach. ETA gwarantuje również bezpieczeństwo obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, ponieważ rząd może wzmocnić ochronę granic.

Wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Norwegii

Ponieważ ETA nie została jeszcze uruchomiona, rząd nie ujawnił wszystkich szczegółów dotyczących działania systemu. Oprócz kwalifikacji do brytyjskiego ETA, podróżni powinni znaleźć informacje na temat wymagań i procesu składania wniosków o brytyjski ETA. Wymagania te mogą jednak ulec zmianie, ponieważ system ETA nie został jeszcze sfinalizowany.

Obywatele Norwegii ubiegający się o brytyjski ETA muszą ukończyć proces online. Systemy cyfrowe będą wymagały od podróżnych podania następujących informacji w formularzu zgłoszeniowym:

– Dane osobowe: Kandydat musi podać swoje imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Ważne jest, aby upewnić się, że informacje są dokładne, a nazwisko zgadza się z tym w paszporcie, aby uniknąć odmowy ETA.
– Dane kontaktowe: Podróżni muszą podać dane kontaktowe podczas procesu składania wniosku, aby ułatwić służbom granicznym kontakt w przypadku dalszych pytań. Ważny adres e-mail jest obowiązkowy, ponieważ kandydaci otrzymają potwierdzenie ETA pocztą elektroniczną. Wymagane może być również podanie numeru telefonu i adresu fizycznego. Składając wniosek o ETA dla osoby niepełnoletniej, wnioskodawca powinien podać dane kontaktowe opiekuna prawnego lub rodzica. Obywatele Norwegii podróżujący w celach służbowych podadzą informacje o pracodawcy i swoje dane kontaktowe.
– Dane paszportowe: Obywatele Norwegii potrzebują paszportu biometrycznego, aby ubiegać się o ETA. Kandydaci powinni podać numer paszportu, obywatelstwo, datę wydania i datę wygaśnięcia. Ważne jest, aby podać szczegóły dotyczące podwójnego obywatelstwa lub innych numerów paszportów posiadanych przez wnioskodawcę, ale tylko jeden z nich zostanie wykorzystany we wniosku. Paszport powinien być ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty złożenia wniosku.
– Pytania kwalifikacyjne: Kandydaci są również zobowiązani do udzielenia odpowiedzi na pytania zabezpieczające w celu określenia ich kwalifikowalności do ETA. Niektóre pytania dotyczące bezpieczeństwa, z którymi zetkną się podróżni, odnoszą się do historii kryminalnej i posiadania narkotyków. Kandydaci z rejestrem karnym powinni ujawnić szczegóły przestępstw. Podróżny powinien przedstawić wszelkie zarzuty dotyczące posiadania lub dystrybucji narkotyków. Kandydaci odpowiedzą również na pytania dotyczące ich powiązań z grupami terrorystycznymi i wcześniejszych oskarżeń o terroryzm. W pytaniach dotyczących zdrowia od podróżnych oczekuje się podania szczegółowych informacji na temat szczepień lub szczepień oraz historii infekcji.

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego podróżni muszą uiścić opłatę ETA przed przesłaniem swoich danych. W związku z tym obywatele Norwegii muszą używać ważnej karty kredytowej/debetowej do transakcji. Aplikacja ETA zostanie przetworzona dopiero po dokonaniu płatności. Po zatwierdzeniu brytyjskiego ETA dla obywateli Norwegii, wnioskodawca otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Podróż do Wielkiej Brytanii z Norwegii z ETA

Od 2024 r. wszyscy podróżni wjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą musieli posiadać ETA, niezależnie od środka podróży. Obywatele Norwegii z ważnym ETA nie muszą drukować wiadomości e-mail z potwierdzeniem. Mogą oni zeskanować swoje paszporty na granicy, aby zweryfikować pozwolenie na podróż. Brytyjski system ETA przyspieszy proces na granicy i zmniejszy kolejki. Więcej informacji na temat brytyjskiego ETA dla obywateli Norwegii można znaleźć na stronie FAQ.