Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Nauruan

Po wprowadzeniu nowego brytyjskiego systemu ETA, obywatele Nauru będą musieli zapoznać się z nim przed podróżą. ETA, która ma zostać wdrożona do 2024 r., zastąpi obecny program bezwizowy. W tym przewodniku dla podróżnych z Nauru dowiesz się, jak działa ETA, jak się o niego ubiegać i czego się spodziewać podczas podróży do Wielkiej Brytanii.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Nauruan?

ETA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży, to nowy system dla Wielkiej Brytanii. Jednak doświadczeni podróżnicy mogą już wiedzieć o podobnych programach. ETA opiera się na innych systemach związanych z podróżowaniem, takich jak amerykańska ESTA lub kanadyjska ETA. Podobnie jak inne programy, ma on pomóc rządowi w osiągnięciu celu, jakim jest cyfryzacja granic kraju, zapewniając większy nadzór, kontrolę i bezpieczeństwo.

ETA jest raczej zezwoleniem na podróż niż wizą. Proces składania wniosku jest znacznie prostszy i łatwiejszy niż w przypadku wniosku wizowego i można go w całości wypełnić online. Po wprowadzeniu ETA podróżni będą musieli złożyć wniosek o ETA przed rozpoczęciem podróży.

Jak ETA wpływa na podróżnych z Nauruan?

Podobnie jak inni członkowie Wspólnoty Narodów, Nauru znajduje się na liście 92 krajów, z którymi Wielka Brytania zawarła porozumienie o zniesieniu wiz. Z tego powodu podróżni z Nauru nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Obecnie mogą oni podróżować do Wielkiej Brytanii bez żadnych dodatkowych formalności, wymagając jedynie paszportu. Zmieni się to, gdy nowy system wejdzie w życie, ponieważ będzie wymagał brytyjskiego ETA dla obywateli Nauruan, zanim będą mogli wjechać do kraju.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których mieszkańcy Nauru przybywają do Wielkiej Brytanii. Wszyscy goście z Nauru będą musieli przejść przez ten sam proces aplikacyjny, niezależnie od powodu podróży. Powody te mogą być następujące:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Wszyscy mieszkańcy Nauru, którzy zamierzają spędzić w Wielkiej Brytanii mniej niż sześć miesięcy i nie zamierzają pracować podczas pobytu w tym kraju, muszą ubiegać się o ETA. Osoby, które chciałyby pracować, spędzić w Wielkiej Brytanii więcej niż sześć miesięcy lub zamieszkać tam na stałe, będą potrzebować wizy. Ten aspekt systemu pozostaje niezmieniony. Wprowadzenie systemu ETA nie będzie miało wpływu na wnioski wizowe.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Nauruan

Przed rozpoczęciem podróży podróżni będą musieli wypełnić formularz wniosku o ETA. Należy to zrobić online, ponieważ system został zaprojektowany jako całkowicie cyfrowy. Opcje papierowe nie będą dostępne. Kandydaci będą również musieli uiścić opłatę aplikacyjną, która również zostanie dokonana online.

Lista wymagań dla ETA została opublikowana, ale ważne jest, aby pamiętać, że szczegóły nie zostały jeszcze sfinalizowane. Niektóre rzeczy mogą ulec zmianie przed wprowadzeniem systemu, a inne informacje, takie jak koszt opłaty za wniosek ETA, nie są jeszcze dostępne. Mimo to podróżnym zaleca się zapoznanie się z listą wymagań, aby uzyskać przegląd tego, jak będzie wyglądać aplikacja. Niektóre wymagania brytyjskiego ETA obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe – obejmują dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Podstawowe informacje o planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.
– Ujawnienie rejestrów karnych, przeszłych przestępstw imigracyjnych i członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w zakazanych grupach lub organizacjach.

Jednym z głównych powodów, dla których system ETA został wprowadzony, jest poprawa brytyjskich systemów ochrony, sygnalizujących zagrożenia bezpieczeństwa, jakie mogą stanowić podróżni. Ostatni punkt na powyższej liście ma to ułatwić. Wnioskodawcy, którzy zostaną uznani za stwarzających zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, otrzymają decyzję o odrzuceniu ich wniosku o ETA.

Formularz wniosku o brytyjski ETA musi zostać wypełniony i opłacony w całości przed rozpatrzeniem wniosku.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Nauruan

W innych krajach o podobnych systemach przewoźnicy wprowadzili elektroniczne zezwolenia na podróż jako warunek przewozu. Stanowi to precedens, który prawdopodobnie zostanie zastosowany w przypadku brytyjskiego systemu ETA. Pasażerowie będą musieli przedstawić zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Nauruan przy bramce wejściowej na lotnisku wylotu. Jeśli nie są w stanie tego zrobić, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

Dlatego ważne jest, aby podróżni ubiegali się o ETA z wystarczającą ilością czasu na jego przetworzenie przed rozpoczęciem podróży. Rozpatrzenie wniosku może zająć do 72 godzin. Następnie zostanie on zatwierdzony lub odrzucony. Dzięki zatwierdzonemu ETA mieszkańcy Nauru mogą teraz rozpocząć swoją podróż. Będą musieli okazać ETA na lotnisku wylotu i ponownie po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Od odrzuconych wniosków o ETA można się odwołać. Jeśli odwołanie nie zostanie rozpatrzone pozytywnie, podróżni mogą zamiast tego ubiegać się o wizę brytyjską. Jest to dłuższy i bardziej skomplikowany proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Nauruan

Z zatwierdzonym ETA obywatele Nauruan mogą wjechać do Wielkiej Brytanii i pozostać w kraju przez okres do sześciu miesięcy. Mogą zapisywać się na krótkie kursy, ale nie mogą pracować podczas pobytu w kraju. Wielka Brytania składa się z czterech krajów: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Ponieważ między tymi krajami nie ma kontroli granicznej, mieszkańcy Nauru mogą przemieszczać się w dowolny sposób. Wielka Brytania ma jedną granicę lądową z Republiką Irlandii, ale jest to niezależny kraj, więc ETA nie jest tam ważna.

Ponieważ Nauru znajduje się tak daleko od Wielkiej Brytanii, wielu Nauruańczyków, którzy udadzą się w podróż, skorzysta również z możliwości podróżowania do innych krajów europejskich. W takim przypadku będą musieli sprawdzić wymagania wjazdowe dla innych krajów, które chcieliby odwiedzić. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani wspólnej strefy podróżowania Schengen, a osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii nie mają automatycznego pozwolenia na wjazd do innych krajów europejskich. Podróżni z Nauru powinni zapoznać się z wymogami ETIAS, czyli unijną wersją elektronicznego zezwolenia na podróż, która wkrótce zostanie wprowadzona.