Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Litwy

Oczekuje się, że Wielka Brytania wdroży nowy program ETA przed rokiem 2024. Obywatele Litwy są jednymi z tych, których dotknie nowy system, który ma zastąpić obecny system bezwizowy. Ten przewodnik wyjaśnia wszystko, co litewscy podróżni powinni wiedzieć przed podróżą do Wielkiej Brytanii, w tym jak ubiegać się o nowy ETA.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Litwy?

ETA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży, to nowy program wprowadzany przez brytyjski rząd. Stanowi on część rządowego planu pełnej cyfryzacji granic Wielkiej Brytanii i opiera się na istniejących programach, które są obecnie stosowane w krajach takich jak Kanada i Stany Zjednoczone.

Po wprowadzeniu ETA rząd będzie miał większy nadzór nad tym, kto wjeżdża do kraju i będzie lepiej przygotowany do identyfikowania potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. ETA to zezwolenie na podróż, dające podróżnym pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. To nie jest wiza. Proces składania wniosku jest znacznie prostszy niż w przypadku wniosku wizowego i można go w całości wypełnić online.

Jak ETA wpływa na litewskich podróżnych?

Litwa jest członkiem Unii Europejskiej. Podobnie jak wszystkie państwa członkowskie UE, znajduje się na liście 92 krajów, które zawarły porozumienia o zniesieniu wiz z Wielką Brytanią. W rezultacie obywatele Litwy nie muszą wypełniać żadnych formularzy ani formalności przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Zmieni się to w nowym systemie. Litwini nadal nie będą potrzebować wizy przed podróżą, ale będą musieli ubiegać się o ETA.

Litwini przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z wielu różnych powodów. Mogą one obejmować:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

UK ETA dla obywateli Litwy daje posiadaczom pozwolenie na podróż do Wielkiej Brytanii z dowolnego z powyższych powodów. Istnieje jeden formularz wniosku, który muszą wypełnić wszyscy odwiedzający, niezależnie od powodu podróży. ETA daje podróżnym pozwolenie na spędzenie do sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii.

Niektórzy Litwini potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii w ramach obecnego systemu. To się nie zmieni. Osoby, które chcą osiedlić się na stałe w Wielkiej Brytanii, pozostać tam dłużej niż sześć miesięcy lub pracować w Wielkiej Brytanii, potrzebują wizy. Proces ubiegania się o wizę nie zostanie zmieniony przez wprowadzenie programu ETA, ponieważ system wizowy pozostaje całkowicie oddzielony od nowego systemu. Wielu młodych Litwinów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, aby pracować jako au pair. Będzie to wymagało wizy, a istnieją specjalne kategorie wiz zaprojektowane specjalnie dla au pair z UE.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Litwy

Formularz zgłoszeniowy ETA jest dostępny online. Ponieważ system ETA ma być w pełni cyfrowy, nie będzie żadnych alternatyw w formie papierowej.

Przed planowaniem podróży Litwini powinni zapoznać się z listą wymagań dotyczących ETA. Niektóre wymagania dotyczące wypełnienia wniosku ETA obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe – obejmują różne dane, takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Niektóre szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.
– Ujawnienie przeszłości kryminalnej, przestępstw imigracyjnych lub członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w zakazanej grupie lub organizacji.

Ostatnia pozycja na liście jest kluczowa dla komponentu bezpieczeństwa ETA. Jednym z celów systemu ETA jest ułatwienie rządowi oznaczania potencjalnych zagrożeń. Podróżni, którzy zostaną uznani za stanowiących zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, otrzymają decyzję odmowną.

Informacje te mogą ulec zmianie. System ETA nie został jeszcze wprowadzony, a niektóre szczegóły mogą ulec zmianie w miarę finalizowania programu. Na przykład, obecnie nie mamy ostatecznych informacji o tym, ile będzie kosztować opłata za wniosek o ETA. Niemniej jednak, obecnie opublikowane informacje dają nam dobry przegląd tego, czego podróżni mogą oczekiwać od nowego systemu ETA.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Litwy

Przewoźnicy powinni uczynić zatwierdzony ETA warunkiem przewozu. Jest to powszechne w analogicznych programach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, więc prawdopodobnie zostanie wdrożone również w Wielkiej Brytanii. Dlatego też podróżni powinni rozpocząć aplikację z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli nie posiadają brytyjskiego ETA dla obywateli Litwy przy bramce wejściowej na lotnisku wylotu, mogą nie zostać wpuszczeni do samolotu.

Oczekuje się, że rozpatrzenie wniosku o ETA zajmie do 72 godzin. Zanim rozpocznie się okres rozpatrywania wniosku, wnioskodawcy muszą w pełni wypełnić swój formularz i uiścić opłatę za zgłoszenie. Opłata ta nie podlega zwrotowi.

Istnieje kilka powodów, dla których wniosek o ETA może zostać odrzucony. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, wnioskodawca ma możliwość odwołania się od decyzji. Jeśli odwołanie również zostanie odrzucone, wnioskodawca może zamiast tego ubiegać się o wizę. Zajmie to znacznie więcej czasu niż ubieganie się o ETA i wiąże się z bardziej skomplikowanym procesem aplikacyjnym.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Litwy

Podróżni będą musieli najpierw okazać zatwierdzony ETA w miejscu odlotu. Większość Litwinów wybiera podróż samolotem, a bezpośrednie loty łączą Wilno z kilkoma różnymi lotniskami w Wielkiej Brytanii. Jednak niektórzy mogą również przeprawić się przez tunel pod kanałem La Manche, który łączy Wielką Brytanię z Francją lub wpłynąć statkiem. Niezależnie od tego, w jaki sposób podróżni przybywają do Wielkiej Brytanii, będą musieli okazać ETA.

Po przylocie podróżni będą musieli ponownie okazać swój ETA podczas przechodzenia przez kontrolę graniczną w Wielkiej Brytanii.

Z zatwierdzonym ETA podróżni mogą wjechać do Wielkiej Brytanii i spędzić tam do sześciu miesięcy. W Wielkiej Brytanii nie ma wewnętrznych kontroli granicznych. Oznacza to, że podróżni mogą swobodnie przemieszczać się między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną.

Litwini w Wielkiej Brytanii

Po przystąpieniu Litwy do Unii Europejskiej w 2004 r. nastąpiła migracja Litwinów do Wielkiej Brytanii na dużą skalę. Mimo że Wielka Brytania opuściła już UE, duża litewska społeczność pozostała. Mieszka tam ponad 150 000 Litwinów, a większość z nich mieszka w Londynie. Wielu Litwinów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, aby odwiedzić przyjaciół i rodzinę, która się tam osiedliła. Inni przyjeżdżają studiować lub spędzić wakacje.