Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Francji

Obecnie podróż do Wielkiej Brytanii z Francji jest tak prosta, jak złapanie pociągu. Zmieni się to jednak wraz z wprowadzeniem nowego brytyjskiego systemu ETA. Obywatele Francji będą musieli ubiegać się o elektroniczne zezwolenie przed podróżą. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o brytyjskim ETA dla obywateli Francji w tym kompletnym przewodniku.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Francji?

Brytyjska elektroniczna autoryzacja podróży, znana jako ETA, to nowy system wprowadzany przez brytyjski rząd w celu cyfryzacji granic kraju. Niektórzy podróżni mogą mieć już doświadczenie z podobnymi programami istniejącymi w krajach takich jak Kanada i Stany Zjednoczone. Ten cyfrowy system daje brytyjskim władzom jaśniejszy obraz tego, kto wjeżdża i wyjeżdża z kraju, a także tworzy bardziej skuteczny proces kontroli w celu zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa.

ETA nie jest wizą. Francuscy podróżni nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii i nie zmieni się to w nowym systemie. W rzeczywistości ETA jest cyfrowym zezwoleniem. Po jej przyznaniu podróżny otrzymuje pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii.

Jak ETA wpływa na francuskich podróżnych?

Wielka Brytania posiada listę 92 krajów, z którymi podpisała umowę o zniesieniu wiz. Obywatele tych krajów nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii, ale zgodnie z nowym systemem będą potrzebować ETA. Lista ta obejmuje państwa członkowskie Unii Europejskiej, takie jak Francja.

Francuscy podróżnicy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z wielu różnych powodów. Ci, którzy podróżują na krótki czas – który definiuje się jako krótszy niż sześć miesięcy – będą musieli ubiegać się o ETA przed rozpoczęciem podróży. Powody podróży mogą być następujące:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Obywatele Francji, którzy chcą spędzić więcej niż sześć miesięcy w Wielkiej Brytanii lub pracować w tym kraju, nie będą objęci ETA. Zamiast tego będą musieli ubiegać się o wizę, wyjaśniając swoje zamiary. System składania wniosków wizowych jest całkowicie oddzielony od ETA. Jest dłuższa i bardziej skomplikowana. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów wiz, w zależności od potrzeb podróżnego. Specjalne wnioski wizowe są dostępne dla młodych obywateli Francji, którzy chcą pracować jako au pair w Wielkiej Brytanii, co jest bardzo częstym wyborem.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Francji

Ponieważ system ETA nie został jeszcze wdrożony, informacje na jego temat nie zostały jeszcze sfinalizowane. Niektóre informacje zostały ujawnione, ale mogą one ulec zmianie. Niemniej jednak dobrym pomysłem dla podróżnych jest zapoznanie się z opublikowanymi szczegółami, ponieważ dają one dobre wyobrażenie o tym, czego obywatele Francji mogą oczekiwać od brytyjskiego programu ETA. Podróżni powinni zacząć od zapoznania się z opublikowaną listą wymogów ETA. Wymagania obejmują:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów. Paszport Hong Kong SAR jest akceptowalny, ale paszport chiński nie.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe – obejmują dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Informacje o przeszłości, w tym szczegóły dotyczące rejestru karnego, przestępstw imigracyjnych lub członkostwa w zakazanych grupach lub organizacjach.

Część systemu ETA została zaprojektowana w celu odizolowania podróżnych, którzy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii. Ostatni punkt danych pozwala władzom to zrobić. Jeśli wnioskodawca zostanie oznaczony jako potencjalne ryzyko, jego wniosek o ETA zostanie odrzucony.

Podróżni będą musieli ukończyć proces składania wniosku o ETA online. Jest to część w pełni cyfrowego systemu, więc papierowe alternatywy nie będą dostępne.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Francji

Podróżni będą musieli złożyć wniosek o ETA, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na jego przetworzenie. Oczekuje się, że potrwa to do 72 godzin. Zatwierdzony ETA może stanowić warunek przewozu, więc podróżnym można odmówić wejścia na pokład, jeśli nie są w stanie okazać brytyjskiego ETA dla obywateli Francji przed rozpoczęciem podróży.

W ramach wniosku podróżni będą musieli uiścić opłatę aplikacyjną. Opłata ta nie podlega zwrotowi i musi zostać uiszczona w całości, zanim wniosek zostanie uznany za kompletny i gotowy do rozpatrzenia.

ETA będzie wymagany niezależnie od tego, w jaki sposób francuski podróżny wjeżdża do Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego, czy przybywa samolotem, promem czy tunelem pod kanałem La Manche. Będą oni musieli okazać go na lotnisku wylotu, w porcie lub na stacji i ponownie po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Wnioski o ETA mogą zostać odrzucone. Jeśli tak się stanie, wnioskodawcy mogą odwołać się od decyzji. W razie potrzeby mogą oni ubiegać się o wizę, ale jest to znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Francji

Zatwierdzony ETA daje podróżnemu pozwolenie na spędzenie do sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii. W tym czasie mogą oni swobodnie przemieszczać się między czterema krajami składowymi: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną. Nie ma wewnętrznej kontroli granicznej oddzielającej te kraje.

Obywatele francuscy w Wielkiej Brytanii

Francję i Wielką Brytanię łączą bliskie więzi historyczne. Podczas gdy oba kraje często były rywalami w wojnie, dziś łączą je silne relacje. Francuski jest najczęściej nauczanym językiem obcym w Wielkiej Brytanii, podczas gdy angielski jest najpopularniejszy we Francji. Bliskość geograficzna oznacza, że między tymi dwoma krajami odbywa się wiele podróży z różnych powodów. Nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, pozostaje ona popularnym celem podróży dla francuskich turystów.

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 100 000 osób urodzonych we Francji. Największym obszarem zamieszkałym przez francuską diasporę jest Londyn. Ponadto każdego roku Wielką Brytanię odwiedza od 3 do 4 milionów francuskich turystów, a około 14 000 francuskich studentów studiuje na brytyjskich uniwersytetach. Wielu francuskich podróżników przyjeżdża również do Wielkiej Brytanii, aby zapisać się na krótkoterminowe kursy językowe lub zaangażować się w działalność biznesową.