ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Bułgarii: Co musisz wiedzieć

Kiedy nowy system ETA wejdzie w życie, zmieni proces podróżowania do Wielkiej Brytanii dla wielu odwiedzających, w tym obywateli Bułgarii. Od 2024 r. Bułgarzy będą musieli ubiegać się o ETA przed wjazdem do kraju. Niniejszy przewodnik wyjaśnia, jak działa system ETA, jak się o niego ubiegać i jak wpłynie on na Bułgarów, którzy chcą podróżować do Wielkiej Brytanii.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Bułgarii?

ETA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży, opiera się na podobnych programach, które istnieją już w innych krajach. W szczególności jest on inspirowany kanadyjską ETA i amerykańską ESTA. ETA ma na celu zapewnienie brytyjskiemu rządowi większego nadzoru nad osobami przybywającymi do kraju i ułatwienie sprawdzania zagrożeń dla bezpieczeństwa. Stanowi on integralną część większej inicjatywy mającej na celu cyfryzację granic Wielkiej Brytanii.

Obywatele Bułgarii nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii na krótki okres czasu. To się nie zmieni: ETA nie jest wizą i ma znacznie prostszy, szybszy proces składania wniosków. Służy jako cyfrowe zezwolenie na podróż. Gdy podróżnemu zostanie wydany brytyjski ETA dla obywateli Bułgarii, otrzymuje on pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii.

Jak ETA wpływa na bułgarskich podróżnych?

Wielka Brytania posiada listę 92 krajów, które objęte są programem bezwizowym. Obywatele tych krajów nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Są to podróżni, którzy będą musieli ubiegać się o ETA, gdy nowy system wejdzie w życie. Bułgaria, jako państwo członkowskie UE, znajduje się na tej liście.

Niektórzy Bułgarzy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii, w tym każdy, kto planuje pozostać tam dłużej niż sześć miesięcy lub zamieszkać tam na stałe. Ponadto wszyscy Bułgarzy, którzy chcą pracować w Wielkiej Brytanii – nawet jeśli zamierzają pozostać tam tylko tymczasowo – będą musieli ubiegać się o wizę. Proces ubiegania się o wizę jest niezależny od ETA.

Bułgarzy, którzy planują spędzić w Wielkiej Brytanii mniej niż sześć miesięcy, nie będą potrzebować wizy, ale będą potrzebować zatwierdzonego ETA. Istnieje wiele powodów, dla których Bułgarzy mogą zdecydować się na podróż do Wielkiej Brytanii, a ubieganie się o ETA będzie teraz częścią tego procesu. Powody te mogą być następujące:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Bułgarii

Obecnie opublikowano kilka informacji na temat nadchodzącego systemu ETA. Informacje te mogą ulec zmianie w miarę finalizowania programu. Zapewnia podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać po pełnym wprowadzeniu systemu ETA.

Formularz zgłoszeniowy ETA jest formularzem online. Podróżni nie będą mogli złożyć wniosku w żaden inny sposób, ponieważ ETA jest częścią całkowicie cyfrowego systemu.

Przed podróżą wnioskodawcy powinni zapoznać się z listą wymagań dotyczących ETA. Pomoże im to przygotować się do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i upewnić się, że mają wszystko, czego potrzebują. Niektóre z wymagań programu ETA obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów. Bułgaria znajduje się na tej liście.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe – obejmują dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Niektóre szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.

Oprócz tych danych osobowych, kandydaci będą musieli ujawnić, czy byli karani, czy kiedykolwiek byli członkami zakazanej grupy lub organizacji oraz czy w przeszłości popełnili jakiekolwiek przestępstwa imigracyjne. Dane te zostaną wykorzystane do sprawdzenia potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Podróżni, którzy stanowią zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, otrzymają decyzję o odrzuceniu wniosku o ETA.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Bułgarii

Składając wniosek o ETA, wnioskodawcy będą musieli uiścić bezzwrotną opłatę. Opłatę można uiścić online i musi ona zostać uiszczona w całości przed rozpatrzeniem wniosku.

Oczekuje się, że przetworzenie ETA zajmie do 72 godzin. Podróżni powinni wziąć pod uwagę ten czas przetwarzania podczas planowania podróży do Wielkiej Brytanii. Przewoźnicy prawdopodobnie uczynią zatwierdzony ETA warunkiem przewozu. Oznacza to, że pasażer, który nie jest w stanie okazać brytyjskiego ETA dla obywateli Bułgarii na lotnisku wylotu, nie będzie mógł podróżować.

Podróżni będą musieli ponownie okazać ETA przy wjeździe do Wielkiej Brytanii i przejściu przez kontrolę graniczną. Podróżni wjeżdżający do Wielkiej Brytanii innymi środkami transportu, takimi jak tunel pod kanałem La Manche z Francji, również będą musieli okazać ETA, zanim zostaną wpuszczeni do kraju. Podróżni, których wniosek o ETA został odrzucony, mogą odwołać się od tej decyzji. Jeśli im się to nie uda, mogą ubiegać się o wizę wjazdową do Wielkiej Brytanii, ale jest to dłuższy i bardziej skomplikowany proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Bułgarii

Gdy Bułgar otrzyma ETA, może swobodnie podróżować po Wielkiej Brytanii. Nie ma wewnętrznej kontroli granicznej oddzielającej Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną, co oznacza, że odwiedzający mogą dowolnie przemieszczać się między tymi czterema krajami. Zachęcamy bułgarskich podróżnych do zapoznania się ze stroną UK ETA FAQ, aby uzyskać więcej informacji.

Bułgarzy w Wielkiej Brytanii

Ponieważ w Wielkiej Brytanii mieszka około 100 000 Bułgarów, wielu z nich przyjeżdża do tego kraju, aby odwiedzić przyjaciół i członków rodziny, którzy się tam osiedlili. Największa społeczność bułgarska w Wielkiej Brytanii ma swoją siedzibę w stolicy kraju, Londynie, który jest również najpopularniejszym miejscem dla turystów. Oprócz odwiedzania przyjaciół i rodziny, bułgarscy podróżni do Wielkiej Brytanii mogą przyjeżdżać na studia lub po prostu na krótkie wakacje.