Przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Antigui i Barbudy

Wielka Brytania wprowadza nowy program autoryzacji podróży, który będzie miał wpływ na wielu odwiedzających. ETA, która zastąpi obecny system zniesienia wiz, zostanie wdrożona do 2024 roku. Podróżni z Antigui i Barbudy planujący wizytę w Wielkiej Brytanii powinni zapoznać się z tym nowym systemem. Przeczytaj przewodnik po nowym systemie ETA i dowiedz się, jak wpłynie on na obywateli Antigui i Barbudy.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Antigui i Barbudy?

System Elektronicznej Autoryzacji Podróży ( ETA) to wysiłek brytyjskiego rządu mający na celu cyfryzację granic kraju. Osoby często podróżujące mogą być już zaznajomione z takimi programami, w tym amerykańskim ESTA lub kanadyjskim ETA. Systemy te są inspiracją dla ETA, który będzie działał w bardzo podobny sposób.

W rzeczywistości ETA służy jako cyfrowe zezwolenie, przyznające posiadaczowi pozwolenie na wizytę w Wielkiej Brytanii. Należy pamiętać, że ETA nie jest wizą. Zamiast tego zastępuje on obecny program bezwizowy dla obywateli Antigui i Barbudy. Gdy system ETA wejdzie w życie, rząd brytyjski będzie mógł mieć większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi z kraju. Tworzy on bardziej rygorystyczny proces kontroli dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii.

Jak ETA wpływa na obywateli Antigui i Barbudy?

Obecnie w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch bezwizowy dla obywateli 92 krajów. Lista ta obejmuje kraje Wspólnoty Narodów, takie jak Antigua i Barbuda. Gdy program ETA zostanie uruchomiony, będzie to miało wpływ na podróżnych z tych krajów. Będą musieli ubiegać się o ETA przed wjazdem do Wielkiej Brytanii, ponieważ stary system zniesienia wiz nie będzie już obowiązywał.

Brytyjski ETA dla obywateli Antigui i Barbudy będzie wydawany podróżnym wjeżdżającym do Wielkiej Brytanii z wielu różnych powodów. Mogą one obejmować:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Należy zauważyć, że ETA nie obejmuje gości, którzy chcą pracować podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

Po wydaniu ETA obywatelowi Antigui i Barbudy może on pozostać w kraju przez okres do sześciu miesięcy. Jeśli chcą zostać na dłużej lub planują pracować w Wielkiej Brytanii, będą musieli ubiegać się o oddzielną wizę.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Antigui i Barbudy

Pojawiły się informacje na temat systemu ETA. Może to ulec zmianie, a dokładniejszy przegląd programu zostanie opublikowany bliżej daty jego rozpoczęcia. Jednak obecnie dostępne informacje dają podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać.

Lista wymagań dla ETA została opublikowana. Obecnie obejmuje ona:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe – obejmują różne dane, takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Niektóre szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.

Oprócz tych informacji od podróżnych oczekuje się ujawnienia kilku kluczowych szczegółów dotyczących ich przeszłości. Kandydaci zostaną zapytani, czy byli karani, czy kiedykolwiek popełnili jakiekolwiek przestępstwa imigracyjne oraz czy są lub kiedykolwiek byli członkami zakazanej organizacji. Pytania te mają na celu wyeliminowanie podróżnych, którzy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii; jeśli wnioskodawca zostanie uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa, jego wniosek o ETA zostanie odrzucony.

Podróżni będą musieli złożyć wniosek o ETA online. ETA jest systemem całkowicie cyfrowym, więc nie będą dostępne żadne alternatywy w formie papierowej.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Antigui i Barbudy

Przed podróżą odwiedzający powinni w całości wypełnić formularz wniosku o ETA. Będą również musieli uiścić bezzwrotną opłatę. Dopóki opłata nie zostanie uiszczona, wniosek nie zostanie uznany za kompletny. Opłata musi zostać uiszczona w całości przed rozpatrzeniem wniosku.

Podróżni muszą mieć wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie wniosku o ETA. Oczekuje się, że czas przetwarzania ETA wyniesie do 72 godzin. Konieczne jest, aby odwiedzający mieli wypełniony ETA, zanim udadzą się na lotnisko, aby rozpocząć podróż do Wielkiej Brytanii, więc powinni wypełnić wniosek z dużym wyprzedzeniem.

Przewiduje się, że przewoźnicy uznają wypełniony ETA za warunek przewozu. Bez ETA pasażerowie mogą nie zostać wpuszczeni na pokład i nie będą mogli rozpocząć podróży. Będą musieli okazać zatwierdzony ETA na lotnisku odlotu i ponownie po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Antigui i Barbudy

Gdy podróżny otrzyma brytyjski ETA dla obywateli Antigui i Barbudy, może spędzić do sześciu miesięcy na terenie kraju. W tym czasie mogą swobodnie podróżować po Wielkiej Brytanii. Chociaż Wielka Brytania składa się z czterech krajów, nie ma wewnętrznej kontroli granicznej. Oznacza to, że podróżni mogą przemieszczać się między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną bez żadnych kontroli lub dodatkowych formularzy do wypełnienia. Republika Irlandii jest niepodległym krajem, więc nie jest objęta brytyjską ETA.

ETA jest ważny tylko dla Wielkiej Brytanii. Obywatele Antigui i Barbudy, którzy planują odwiedzić inne kraje europejskie, będą musieli sprawdzić indywidualne wymagania wjazdowe przed podróżą.

Obywatele Antigui i Barbudy w Wielkiej Brytanii

Jako że Antigua i Barbuda jest krajem należącym do Wspólnoty Narodów, łączą ją silne więzi z Wielką Brytanią. W Wielkiej Brytanii mieszka około 4 000 osób urodzonych na Antigui i Barbudzie. Liczba ta może wydawać się niewielka, ale sama Antigua i Barbuda liczy mniej niż 100 000 mieszkańców.

Obywatele Antigui i Barbudy często przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, aby odwiedzić swoich przyjaciół i rodzinę, studiować, wyjechać w podróż służbową lub na wakacje. Najpopularniejszymi miejscami docelowymi są duże miasta, takie jak Londyn, a między Londynem a Antiguą codziennie odbywają się bezpośrednie loty.