Brytyjski ETA dla obywateli Vanuatu: Kompletny przewodnik

Od 2024 r. turyści z Vanuatu chcący odwiedzić Wielką Brytanię będą musieli przygotować się na nowy brytyjski system ETA. To nowe zezwolenie na podróż dotyczy obywateli, takich jak obywatele Vanuatu, którzy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię. Obywatele Vanuatu muszą złożyć wniosek o jego wydanie przed podróżą do Wielkiej Brytanii i będzie on obowiązkowy przy wjeździe. W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego o tym, jak działa nowy brytyjski ETA dla obywateli Vanuatu i jak przebiega proces składania wniosków.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Vanuatu?

Wielka Brytania w pełni uruchomi swój nowy system ETA w 2024 roku. ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, to cyfrowy system zezwoleń na podróż, który jest obowiązkowy dla większości obywateli nieposiadających wizy. System działa podobnie do innych krajowych systemów zezwoleń na wjazd i zniesienia wiz, takich jak amerykański ESTA (Electronic System for Travel Authorization) i australijski ETA (Electronic Travel Authority).

Brytyjski system ETA został opracowany jako część szerszej polityki podróży nakreślonej w ustawie o obywatelstwie i granicach z 2022 roku. Ustawa ta ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic Wielkiej Brytanii, kontrolę liczby migrantów i cyfryzację procesu wjazdu. Goście z Vanuatu muszą ubiegać się o nowy ETA online w celu weryfikacji po przylocie z ważnym paszportem biometrycznym.

Nowe brytyjskie zasady ETA będą miały wpływ na 92 kraje bezwizowe na całym świecie, w tym Vanuatu i inne kraje oceaniczne. Te 92 kraje zazwyczaj nie wymagają wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię na krótki pobyt w charakterze turysty lub gościa podejmującego działania ogólnie dozwolone przez wizę standardową. Dzięki brytyjskiemu ETA obywatele Vanuatu mogą podróżować bez wiz do Wielkiej Brytanii przez okres do 6 miesięcy.

Jak nowy system ETA wpłynie na obywateli Vanuatu?

Obywatele Vanuatu muszą teraz ubiegać się o pozwolenie w formie ETA przed rozpoczęciem podróży do Wielkiej Brytanii. Wcześniej taki krok nie był konieczny, ponieważ podróżni otrzymywali 6 miesięcy przy wjeździe za okazaniem paszportu. Chociaż nie ma to wpływu na rodzaj lub długość podróży do Wielkiej Brytanii, do których mają dostęp obywatele Vanuatu, oznacza to, że przed zezwoleniem na wjazd należy wykonać dodatkowy krok.

Obywatele Vanuatu nadal nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię. Będą oni jednak musieli złożyć wniosek o brytyjski ETA dla obywateli Vanuatu. Wniosek ten można wygodnie wypełnić online i nie wymaga on żadnych fizycznych dokumentów ani osobistych wizyt w konsulacie lub centrum wizowym. Wnioskodawca musi poczekać na potwierdzenie ETA przed przybyciem do Wielkiej Brytanii z paszportem.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Vanuatu

Brytyjski system ETA znajduje się w fazie testowej i może jeszcze ulec zmianie. Znane są jednak podstawowe informacje o aplikacji. Ogłoszono listę wszystkich obywateli kwalifikujących się do ETA, w tym Vanuatu.

Obywatele Vanuatu muszą złożyć wniosek o ETA online za pośrednictwem oficjalnego brytyjskiego portalu przed przybyciem do Wielkiej Brytanii. Sam proces aplikacji nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Opublikowano listę wymagań określającą informacje, które należy przedstawić podczas procesu składania wniosku. Koszty nie zostały jeszcze ustalone. Może to ulec zmianie w miarę publikowania ETA, ale możesz spodziewać się przesłania następujących informacji, aby uzyskać ETA:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez kwalifikujący się kraj, taki jak Vanuatu.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, w tym imię i nazwisko, data urodzenia i dane kontaktowe.
– Cel i szczegóły organizacji podróży na terenie Wielkiej Brytanii, takie jak rezerwacje hotelowe.
– Karta kredytowa lub debetowa do uiszczenia opłaty za wniosek ETA.

ETA pracuje również nad wzmocnieniem bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii poprzez sprawdzanie kandydatów pod kątem wcześniejszych przestępstw. Kandydat musi ujawnić informacje o przeszłości kryminalnej, przestępstwach imigracyjnych lub członkostwie w zakazanych organizacjach. Kandydaci uznani za stwarzających zagrożenie dla Wielkiej Brytanii otrzymają odmowę ETA na tym etapie.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Vanuatu

Aplikacja ETA będzie szybka do wypełnienia, a jej złożenie zajmie nie więcej niż 10 minut. Po ukończeniu, wnioskodawca musi poczekać na przetworzenie i potwierdzenie ETA. Może to potrwać od 48 do 72 godzin. Chociaż Wielka Brytania dąży do zminimalizowania czasu oczekiwania, mogą wystąpić opóźnienia i odrzucenia wniosków. Po zatwierdzeniu ETA wnioskodawcy zostanie wysłana wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Zaleca się, aby wnioskodawcy z Vanuatu złożyli ETA co najmniej 72 godziny przed planowaną datą podróży, jeśli nie wcześniej. Ponieważ ETA jest obecnie obowiązkowy do wjazdu do Wielkiej Brytanii, opóźnienia lub spóźnione zgłoszenia zagrażają pozwoleniu wnioskodawcy na wjazd do Wielkiej Brytanii. Jeśli wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie, spodziewany jest proces odwoławczy.

Linie lotnicze podróżujące bezpośrednio do Wielkiej Brytanii powinny sprawdzać pasażerów, aby upewnić się, że posiadają ważne ETA. Nieprzedstawienie ETA może skutkować odmową przyjęcia pasażera na pokład. Wszyscy pasażerowie przybywający do Wielkiej Brytanii, zarówno drogą powietrzną, morską, jak i pociągiem, są zobowiązani do okazania ETA ochronie granicznej po przylocie. Lotniska posiadają usprawnione bramki elektroniczne, w których można skanować paszporty w celu potwierdzenia ETA dla cyfrowego dostępu do granicy.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Vanuatu

Brytyjski ETA jest ważny na podróże po całym Zjednoczonym Królestwie i terytoriach zależnych Korony, dając obywatelom Vanuatu prawo do podróżowania po Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej bez dodatkowych formalności. Mogą również podróżować na Wyspę Man, Jersey i Guernsey, wśród innych terytoriów zależnych. Obywatele Vanuatu nie potrzebują również paszportów, aby odwiedzić Republikę Irlandii, ale podróż do innych krajów europejskich będzie wymagać wizy Schengen.

Vanuatu w Zjednoczonym Królestwie

Obywatele Vanuatu mają dostęp do ruchu bezwizowego do Wielkiej Brytanii z ETA. Wielka Brytania i Vanuatu mają wzajemne ustalenia dotyczące podróży, częściowo ze względu na członkostwo w Commonwealth of Nations, a oba kraje nadal rozwijają relacje. Podróżnych z Vanuatu zachęcamy do zapoznania się ze stroną UK ETA FAQ w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Pomimo niewielkiej populacji Vanuatu wynoszącej 315 700 osób, Wielka Brytania pozostaje atrakcyjnym celem podróży z wieloma atrakcjami kulturalnymi, które przemawiają do obywateli Vanuatu, w tym kolekcją Vanuatu w British Museum. Nie ma bezpośrednich lotów między Vanuatu a Wielką Brytanią. Popularne trasy z międzylądowaniem przebiegają jednak przez Australię i Nową Zelandię.