Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Saint Lucian

Do 2024 r. w Wielkiej Brytanii zostanie wprowadzony nowy system ETA. Ten program zezwoleń na podróż ma zastąpić obecny program zniesienia wiz i będzie miał wpływ na podróżnych z wielu różnych krajów, w tym z Saint Lucia. Czytaj dalej, aby zapoznać się z kompletnym przewodnikiem po nowym ETA, w tym jak się o niego ubiegać, czego się spodziewać po nowym systemie i wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Saint Lucian?

Doświadczeni podróżnicy mogą być już zaznajomieni z amerykańskim ESTA lub kanadyjskim ETA, programami, które zainspirowały nowy brytyjski system ETA. Systemy te tworzą cyfrowe zezwolenia na podróż, które dają rządowi większą kontrolę i nadzór nad tym, kto wjeżdża do kraju. To z kolei pomaga zapewnić większe bezpieczeństwo na granicy. Brytyjska ETA, czyli elektroniczna autoryzacja podróży, jest jedną z inicjatyw w ramach większego rządowego planu cyfryzacji granic kraju. Ma on zastąpić obecny brytyjski system bezwizowy.

ETA służy raczej jako cyfrowe zezwolenie na podróż niż wiza. Posiadacze ETA mają pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i mogą pozostać w kraju przez okres do sześciu miesięcy. ETA nie zastępuje wizy. Podróżni, którzy potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii – na przykład ci, którzy przyjeżdżają do kraju w celu podjęcia pracy – nadal będą jej potrzebować po wejściu w życie nowego systemu ETA. Wniosek o ETA jest znacznie prostszy niż wniosek wizowy i można go wypełnić online.

Jak wpłynie to na podróżnych z Saint Lucian?

Wielka Brytania zawarła porozumienia o zniesieniu wiz z 92 krajami. Lista ta obejmuje członków Wspólnoty Narodów, takich jak Saint Lucia. W rezultacie podróżni z Saint Lucia nie potrzebują obecnie nic więcej poza paszportem, aby wjechać do Wielkiej Brytanii i nie muszą ubiegać się o żadne dodatkowe dokumenty. Program ETA to zmieni. W przyszłości obywatele Saint Lucia będą musieli posiadać ETA, a także paszport, jeśli chcą podróżować do Wielkiej Brytanii.

Jako członek Wspólnoty Narodów, Saint Lucia ma silne powiązania z Wielką Brytanią, a podróże między tymi dwoma krajami są powszechne. Podróżni z Saint Lucia mają wiele różnych powodów, dla których przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii. Powody te mogą być następujące:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Kierunki studiów
– Odwiedzanie przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Saint Lucian obejmuje wszystkie powody wymienione na tej liście. Podróżni muszą wypełnić jeden formularz zgłoszeniowy. Każdy wypełni ten sam formularz zgłoszeniowy, niezależnie od powodu podróży. Z zatwierdzonym ETA, mieszkańcy Saint Lucians mogą przebywać w Wielkiej Brytanii do sześciu miesięcy.

Wprowadzenie ETA nie będzie miało wpływu na system wizowy. W związku z tym podróżni z Saint Lucian, którzy obecnie potrzebują wizy, nadal będą musieli się o nią ubiegać. Na przykład, osoby, które chciałyby osiedlić się na stałe w Wielkiej Brytanii, spędzić tam więcej niż sześć miesięcy lub podjąć tam pracę (na okres długo- lub krótkoterminowy) nie są objęte ETA i będą musiały ubiegać się o wizę. Jest to całkowicie odrębny proces od aplikacji ETA.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Saint Lucian

Formularz wniosku o ETA będzie dostępny do wypełnienia online. Ponieważ ostatecznym celem programu ETA jest cyfryzacja granic Wielkiej Brytanii, nie będzie wersji offline formularza.

Przypomina się odwiedzającym, aby przed planowaniem podróży zapoznali się z opublikowaną listą wymagań dotyczących wniosku o ETA. Informacje te mogą ulec zmianie, ponieważ system nie został jeszcze sfinalizowany. Niektóre szczegóły, takie jak koszt opłaty za aplikację ETA, wciąż czekają na potwierdzenie. Chociaż wymagania te mogą się nieznacznie zmienić, nadal dają podróżnym z Saint Lucia przegląd tego, czego mogą oczekiwać od systemu ETA. Wymagania obejmują:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez jeden z krajów znajdujących się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Cel wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Ujawnienie przeszłości kryminalnej, przestępstw imigracyjnych i członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w jakichkolwiek zakazanych grupach lub organizacjach.

Ostatni punkt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jednym z celów systemu ETA jest lepsza ochrona granic Wielkiej Brytanii. W związku z tym kontrola bezpieczeństwa jest częścią procesu aplikacyjnego. Podróżni z Saint Lucia, którzy w przeszłości lub obecnie mają powiązania z organizacjami terrorystycznymi, gangami lub przestępczością zorganizowaną, zostaną odrzuceni, jeśli zostaną uznani za zagrażających bezpieczeństwu Wielkiej Brytanii i jej obywateli.

Zanim wniosek będzie mógł zostać rozpatrzony, musi zostać poprawnie wypełniony, a opłata za wniosek uiszczona w całości. Opłatę tę można uiścić online za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Saint Lucian

Oczekuje się, że linie lotnicze i inni przewoźnicy uczynią zatwierdzony ETA warunkiem przewozu do Wielkiej Brytanii. Mając to na uwadze, podróżni powinni upewnić się, że wypełniają swój wniosek z dużym wyprzedzeniem, pozostawiając dużo czasu na jego przetworzenie przed rozpoczęciem podróży. Oczekuje się, że przedstawią zatwierdzony brytyjski ETA dla obywateli Saint Lucian dwukrotnie – najpierw na lotnisku odlotu i ponownie, gdy przejdą kontrolę graniczną po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Pasażer, który nie posiada ETA do okazania urzędnikom, może nie zostać wpuszczony na pokład.

Rozpatrzenie wniosku o ETA może zająć do 72 godzin. W przypadku odrzuconych wniosków wprowadzony zostanie system odwoławczy. Jeśli odwołanie nie powiedzie się, wnioskodawca może mieć dodatkową szansę, ponieważ może ubiegać się o wizę na podróż do Wielkiej Brytanii. Jest to znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Saint Lucian

Posiadając ETA, obywatel Saint Lucian może przebywać w Wielkiej Brytanii przez okres do sześciu miesięcy. W tym czasie mogą zapisać się na studia, ale nie mogą pracować. Mogą oni swobodnie przemieszczać się między Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną, czyli czterema krajami wchodzącymi w skład Zjednoczonego Królestwa. ETA nie zezwala jednak na wjazd do Republiki Irlandii, która jest niepodległym krajem.

Wielka Brytania nie należy do Unii Europejskiej ani wspólnej strefy podróżowania Schengen, a ETA nie jest ważna w żadnym innym kraju. Mieszkańcy Saint Lucians, którzy chcieliby odwiedzić inne kraje europejskie, będą musieli zapoznać się z odpowiednimi wymogami wjazdowymi. Unia Europejska opracowuje obecnie własny elektroniczny system zezwoleń na podróż, znany jako ETIAS.