Wyjaśnienie dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Belgii

W 2022 r. Wielka Brytania ogłosiła aktualizację ustawy o obywatelstwie i granicach dotyczącą poważnej zmiany w procesie imigracyjnym. Do końca 2024 r. wszystkie środki kontroli granicznej zostaną zdigitalizowane, a wszyscy zagraniczni goście odwiedzający Wielką Brytanię będą wymagać zatwierdzonego ETA (elektronicznego zezwolenia na podróż).

Nowy program podróży jest podobny do tych, które funkcjonują w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Będzie on miał zastosowanie do granic wszystkich czterech krajów Wielkiej Brytanii: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Jaki jest cel brytyjskiego ETA?

Kluczowym czynnikiem jest bezpieczeństwo i kontrola granic Wielkiej Brytanii. Przed wprowadzeniem tych przepisów istniały osoby o określonym statusie imigracyjnym i podróżni, którzy nie potrzebowali wiz, aby wjechać do Wielkiej Brytanii na krótki pobyt. Brytyjskie służby graniczne i organy ścigania nie były i nie są w stanie szybko i dokładnie ocenić potencjalnych gości jako potencjalnego zagrożenia przed ich przybyciem do Wielkiej Brytanii.

Nowy brytyjski program ETA zapewni większą kontrolę nad granicami. Służby imigracyjne będą wiedziały, kto dokładnie wjeżdża do Wielkiej Brytanii, a także będą w stanie zablokować wjazd osobom postrzeganym jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kto potrzebuje ETA?

Wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, osoby posiadające określone statusy chronione i obywatele Republiki Irlandii są zwolnieni z konieczności posiadania brytyjskiego ETA, nawet jeśli nie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Obecna lista kwalifikowalności określa, że obywatele 92 różnych krajów będą wymagać ETA.

Lista obejmuje wszystkich odwiedzających z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, którzy obecnie nie potrzebują wizy. Obejmuje również obywateli Australii, Nowej Zelandii, USA i Kanady. Nie ma żadnych wyłączeń wiekowych. Podróżni w każdym wieku będą potrzebować ważnego ETA.

Jakie podróże są objęte ETA?

Brytyjski ETA obejmuje każdy powód podróży. Jeśli przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii na wakacje, w podróż służbową, na studia lub na leczenie na okres krótszy niż sześć miesięcy, musisz złożyć wniosek o ETA. Brytyjski ETA dla obywateli Belgii będzie wymagany, chyba że chcesz pracować w Wielkiej Brytanii lub planujesz spędzić tam więcej niż sześć miesięcy – w takim przypadku będziesz musiał ubiegać się o wizę.

Na razie nie ma żadnych zmian w procesie ubiegania się o wizę. W przeciwieństwie do ETA, który jest dostępny online, wnioski wizowe muszą być składane osobiście w ambasadzie lub konsulacie Wielkiej Brytanii.

Jak ubiegać się o brytyjski ETA?

Jedyną dostępną opcją ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Belgii jest złożenie wniosku online. Nie ma alternatywnych sposobów na złożenie wniosku.

Zaleca się złożenie wniosku o ETA z dużym wyprzedzeniem przed planowaną datą podróży. Proces wprowadzania wniosku jest szybki i łatwy, ale jego przetworzenie zajmie od 48 do 72 godzin. Nie będziesz mógł wjechać do Wielkiej Brytanii bez ważnego ETA, więc możesz uznać za niewskazane rezerwowanie i potwierdzanie planów podróży do czasu zatwierdzenia ETA.

Wszystkie granice i punkty wjazdu będą objęte programem. Tak więc, niezależnie od tego, czy podróżujesz samolotem, drogą morską czy Eurostarem, ETA jest wymagany. Próba uzyskania brytyjskiego ETA podstępem lub oszustwem będzie przestępstwem.

Wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Belgii

Zanim program zostanie sfinalizowany i w pełni wprowadzony, mogą nastąpić zmiany w jego procesie, ale zestaw brytyjskich wymagań ETA został już opublikowany. Wymagania brytyjskiego ETA są następujące:

– Podróżny musi posiadać ważny paszport biometryczny.
– Podróżny musi posiadać ważny adres e-mail.
– Ujawnienie osobistych danych identyfikacyjnych.
– Informacje o celu wizyty i planach podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.
– Ujawnienie informacji o karalności lub przeszłości imigracyjnej oraz informacji dotyczących członkostwa w zakazanych organizacjach.

Oczekuje się, że kandydaci poinformują o swoim adresie podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, niezależnie od rodzaju zakwaterowania. Jeśli planujesz podróżować po okolicy, możesz zostać poproszony o podanie przewidywanego planu podróży wraz z adresami. Wraz z wnioskiem należy uiścić opłatę za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Zgłoszenia bez pełnej płatności nie będą rozpatrywane.

Jak przyznawany jest ETA?

Nie ma żadnych dokumentów papierowych ani fizycznej dokumentacji, chociaż istnieje wiadomość e-mail z potwierdzeniem, którą można wydrukować w razie potrzeby. Zatwierdzony ETA jest elektronicznie powiązany z paszportem biometrycznym i zostanie zweryfikowany w punkcie wjazdu do Wielkiej Brytanii po zeskanowaniu przez urzędników kontroli granicznej.

Zatwierdzone ETA są zgłaszane do bazy danych zaawansowanych informacji o pasażerach. Zgodnie z nowymi przepisami, przewoźnicy zachowają odpowiedzialność za sprawdzenie, czy ich pasażerowie posiadają ważne dokumenty uprawniające do wjazdu do Wielkiej Brytanii, zanim wpuszczą ich na pokład swoich samolotów. ETA umożliwia posiadaczowi swobodne podróżowanie po całej Wielkiej Brytanii przez cały okres ważności ETA.

Ważność ETA

ETA jest ważny przez sześć miesięcy od daty wydania lub daty wygaśnięcia powiązanego paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jeśli ETA wygaśnie w trakcie Twojego pobytu, będziesz musiał złożyć wniosek o nowy ETA, aby kontynuować wizytę.

Możesz odwiedzać Wielką Brytanię wielokrotnie na podstawie tego samego ETA, dopóki jest on ważny. Po jego wygaśnięciu należy złożyć wniosek o nowy ETA. Jeśli chcesz/potrzebujesz przedłużyć swój pobyt powyżej sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii, być może będziesz musiał opuścić kraj, aby ubiegać się o wizę.

Więcej informacji na temat brytyjskiego ETA dla obywateli Belgii można znaleźć w sekcji często zadawanych pytań dotyczących ETA.