Kompletny przewodnik po nowym brytyjskim ETA dla obywateli Bahamów

Każda osoba podróżująca do Wielkiej Brytanii od 2024 roku będzie musiała zapoznać się z nowym systemem ETA. Ten nadchodzący program zastąpi obecny system zniesienia wiz. Podróżni z Bahamów, podobnie jak goście z wielu innych krajów, muszą ubiegać się o ETA przed wjazdem do kraju. W tym przewodniku dowiesz się, jak to zrobić i czego możesz oczekiwać od nowego systemu.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Bahamów?

ETA oznacza Elektroniczną Autoryzację Podróży i jest nowym systemem dla Wielkiej Brytanii. Jest on jednak oparty na programach istniejących w innych krajach. W szczególności jest on bardzo podobny do ESTA w Stanach Zjednoczonych i ETA w Kanadzie. Brytyjska ETA jest częścią rządowego programu cyfryzacji granic kraju. Gdy nowy system wejdzie w życie, rząd będzie mógł mieć większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi z kraju. Stworzy to bardziej rygorystyczny proces kontroli podróżnych.

Brytyjski ETA dla obywateli Bahamów ma formę zezwolenia cyfrowego. Posiadacz ETA otrzymał pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i może pozostać w kraju przez okres do sześciu miesięcy. To nie to samo co wiza, a proces składania wniosku jest znacznie prostszy i szybszy niż w przypadku wizy.

Jak ETA wpływa na obywateli Bahamów?

Podobnie jak inne kraje Wspólnoty Narodów, Bahamy zawarły z Wielką Brytanią umowę o zniesieniu wiz. Oznacza to, że obywatele Bahamów mogą wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy. Podróżni z Bahamów, podobnie jak podróżni z wielu innych krajów, zostaną objęci nowym programem ETA. Nadal nie będą potrzebować wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię, ale będą musieli ubiegać się o ETA.

Brytyjski ETA dla obywateli Bahamów będzie wydawany odwiedzającym przybywającym do kraju na krótki okres (mniej niż sześć miesięcy) w wielu różnych celach. Powody te mogą być następujące:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Zabiegi medyczne

Istnieją wyjątki od tego systemu, a niektórzy obywatele Bahamów będą musieli ubiegać się o wizę, jeśli przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcą spędzić w Wielkiej Brytanii więcej niż sześć miesięcy, będą musieli ubiegać się o wizę. To samo dotyczy osób, które chciałyby pracować w Wielkiej Brytanii. Proces ubiegania się o wizę jest całkowicie niezależny od ETA.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Bahamów

Obecnie wszystkie szczegóły programu ETA nie zostały jeszcze sfinalizowane, a aspekty systemu mogą ulec zmianie w miarę zbliżania się daty rozpoczęcia. Pojawiły się jednak pewne informacje. Daje to podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać po procesie składania wniosku o ETA.

Aby dowiedzieć się więcej o systemie, odwiedzający powinni zapoznać się z listą wymagań ETA. Wszyscy podróżni, którzy zamierzają udać się do Wielkiej Brytanii, powinni z wyprzedzeniem przygotować się na te wymagania. Niektóre z tych wymagań ETA obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, które obejmują datę urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.
– Ujawnienie informacji o karalności, przestępstwach imigracyjnych i członkostwie (w przeszłości lub obecnie) w zakazanych grupach lub organizacjach.

Ostatni punkt na liście ma na celu pomóc w eliminacji zagrożeń bezpieczeństwa. Podróżni, którzy zostaną uznani za stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i jej obywateli, otrzymają odmowę wydania ETA.

Podróżni będą musieli złożyć wniosek o ETA online. Jest to w pełni cyfrowy system, więc nie będą dostępne żadne alternatywy w formie papierowej.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Bahamów

Zanim wniosek o ETA zostanie rozpatrzony, wnioskodawcy będą musieli uiścić opłatę. Opłata nie podlega zwrotowi i musi zostać uiszczona w całości. Po uiszczeniu opłaty i kompletnym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego aplikacja przejdzie do etapu przetwarzania.

Zatwierdzenie lub odmowa ETA może potrwać do 72 godzin. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, podróżni będą mogli odwołać się od tej decyzji. Zamiast tego może być konieczne złożenie wniosku o wizę. Jest to dłuższy i bardziej skomplikowany proces, który może zająć znacznie więcej czasu.

Oczekuje się, że przewoźnicy uczynią zatwierdzony ETA warunkiem przewozu. Dlatego pasażerowie powinni upewnić się, że wypełnili wniosek z dużym wyprzedzeniem przed podróżą. Jeśli nie będą w stanie okazać zatwierdzonego ETA na lotnisku odlotu, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Bahamów

Po zatwierdzeniu wniosku o ETA podróżny ma pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii przez okres do sześciu miesięcy. Nie mogą pracować w kraju. Wielka Brytania składa się z czterech krajów: Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Posiadacz ETA może swobodnie podróżować między tymi czterema krajami, korzystając z dowolnego środka transportu. ETA nie obejmuje Republiki Irlandii, która jest niepodległym krajem.

ETA jest ważny tylko dla Wielkiej Brytanii. Bahamczycy, którzy chcą odwiedzić inne kraje europejskie w ramach swojej podróży, powinni zapoznać się z odpowiednimi wymogami wjazdowymi. Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani strefy Schengen. Zachęcamy podróżnych do zapoznania się ze stroną UK ETA FAQ w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Bahamczycy w Wielkiej Brytanii

Bahamy uniezależniły się od Wielkiej Brytanii w 1973 roku. Pozostaje krajem należącym do Wspólnoty Narodów i utrzymuje bliskie stosunki z Wielką Brytanią. Wielu Bahamczyków decyduje się odwiedzić Wielką Brytanię ze względów turystycznych, podczas gdy inni przyjeżdżają odwiedzić przyjaciół i rodzinę, którzy się tam osiedlili.