UK ETA dla obywateli Austrii: Kompletny przewodnik

Od wielu lat w Wielkiej Brytanii obowiązuje program bezwizowy. System ten zostanie jednak wkrótce zastąpiony nowym programem ETA. Od 2024 r. austriaccy podróżni odwiedzający Wielką Brytanię będą musieli ubiegać się o ETA przed rozpoczęciem podróży. Niniejszy przewodnik zawiera przegląd nowego systemu ETA i wyjaśnia, w jaki sposób wpłynie on na austriackich podróżnych, a także czego można się spodziewać po procesie składania wniosków.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Austrii?

Nowy system ETA (Electronic Travel Authorisation) to cyfrowy program, który zastąpi obecny system zniesienia wiz. Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, który wprowadził taki system. Podobne programy istnieją już w Stanach Zjednoczonych (ESTA) i Kanadzie (ETA), a Unia Europejska również pracuje nad stworzeniem własnego nowego systemu (ETIAS).

Zasadniczo ETA jest cyfrowym zezwoleniem, które daje posiadaczowi pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. To nie to samo co wiza, ponieważ proces ubiegania się o ETA jest szybszy i prostszy niż w przypadku wizy. Jest on wprowadzany w ramach programu brytyjskiego rządu mającego na celu cyfryzację granic kraju. Dzięki wdrożeniu systemu ETA rząd będzie miał większy nadzór nad wjazdami i wyjazdami, co pozwoli mu skuteczniej eliminować niepożądanych gości.

Kto musi ubiegać się o ETA?

W ramach obecnego systemu obywatele 92 krajów mogą wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy. Podróżni z tych krajów, w tym z Austrii, będą musieli ubiegać się o ETA, jeśli chcą odwiedzić Wielką Brytanię po wejściu w życie nowego systemu.

Austria jest członkiem Unii Europejskiej i korzysta ze swobody przemieszczania się z innymi państwami członkowskimi UE. Ponieważ Wielka Brytania nie jest już częścią UE, nie dotyczy jej swoboda przemieszczania się. Obywatele Austrii będą musieli ubiegać się o ETA, jeśli chcą odwiedzić Wielką Brytanię, podobnie jak obywatele innych krajów europejskich.

Osoby ubiegające się o ETA mogą podróżować z wielu różnych powodów, w tym:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Odwiedzanie przyjaciół lub rodziny
– Opieka medyczna

Posiadając ważny brytyjski ETA dla Austrii, podróżny może pozostać w tym kraju do sześciu miesięcy. Nie mogą pracować podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Osoby, które chcą pozostać na dłużej lub pracować w kraju, będą musiały przejść osobny proces ubiegania się o wizę, tak jak ma to miejsce obecnie.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Austrii

Dopóki system nie wejdzie w życie, informacje na jego temat są ograniczone. Rząd opublikował jednak kilka szczegółów na temat planowanego programu, dając podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać.

Przed podróżą zaleca się odwiedzającym zapoznanie się z opublikowaną listą wymagań dotyczących ETA. Chociaż może on ulec zmianie, daje ogólny przegląd tego, czego podróżni będą potrzebować, w tym:

– Ważny paszport biometryczny z jednego z krajów znajdujących się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne zdjęcie cyfrowe spełniające kryteria zdjęcia paszportowego.
– dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Niektóre szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Informacje o historii kryminalnej lub wcześniejszych wykroczeniach.

Ostatni punkt danych jest bardzo ważny. Kandydaci będą musieli ujawnić, czy są karani, czy popełnili jakiekolwiek przestępstwa imigracyjne oraz czy są lub kiedykolwiek byli członkami zakazanej organizacji lub grupy. Pytania te zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. Wnioskodawcy, którzy zostaną uznani za stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, otrzymają decyzję odmowną.

Proces aplikacji ETA jest dostępny wyłącznie online. Jest to system cyfrowy, więc nie będą dostępne żadne alternatywy w formie papierowej.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Austrii

Do wniosku o ETA dołączona jest bezzwrotna opłata. Opłatę należy uiścić w całości w ramach procesu składania wniosku. Dopóki opłata nie zostanie uiszczona, wniosek jest uważany za niekompletny i nie zostanie rozpatrzony.

Podróżni powinni mieć wystarczająco dużo czasu na przetworzenie ETA przed rozpoczęciem podróży. Oczekuje się, że czas przetwarzania zajmie do 72 godzin, co podróżni będą musieli wziąć pod uwagę. Powinni być w stanie wykazać zatwierdzony ETA, gdy dotrą do lotniska wylotu, portu lub stacji. Przewoźnicy mogą uczynić ETA warunkiem przewozu, więc pasażerowie, którzy przybędą na lotnisko bez ETA, nie zostaną wpuszczeni na pokład.

Posiadanie zatwierdzonego ETA będzie wymogiem, niezależnie od tego, w jaki sposób podróżny zamierza wjechać do Wielkiej Brytanii. Podczas gdy większość odwiedzających Wielką Brytanię przylatuje do kraju samolotem, możliwe jest również przybycie statkiem, pociągiem lub samochodem. Pasażerowie podróżujący tunelem pod kanałem La Manche z Francji będą musieli okazać ETA przed wjazdem.

Po przybyciu do kraju pasażerowie ponownie będą musieli okazać wypełniony brytyjski ETA dla obywateli Austrii.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Austrii

Podróżny z wypełnioną brytyjską ETA dla obywateli Austrii może swobodnie poruszać się po Wielkiej Brytanii, spędzając tam do sześciu miesięcy. Wielka Brytania składa się z czterech krajów: Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna. Nie ma wewnętrznych kontroli granicznych, więc odwiedzający mogą podróżować między tymi czterema krajami według własnego uznania, korzystając z dowolnego środka transportu. Nie będą potrzebne żadne dodatkowe formularze.

Obywatele Austrii mają swobodę przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej. Jedyna granica lądowa Wielkiej Brytanii znajduje się z Republiką Irlandii, państwem członkowskim UE, więc Austriacy mogą swobodnie wjeżdżać do tego kraju. Mogą również przejeżdżać z Wielkiej Brytanii do Francji bez żadnych dodatkowych zezwoleń.

Austriacy w Wielkiej Brytanii

Każdego roku z Austrii do Wielkiej Brytanii przyjeżdża ponad 300 000 osób. Odwiedzający przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych. Inni odwiedzający podróżują do Wielkiej Brytanii w celach biznesowych lub na studia. Wielka Brytania od dawna jest popularnym kierunkiem dla tych, którzy chcą dogłębnie uczyć się języka angielskiego.

Historycznie rzecz biorąc, wielu austriackich migrantów w Wielkiej Brytanii pochodziło ze społeczności żydowskiej i uciekło do Wielkiej Brytanii w latach trzydziestych XX wieku. Doprowadziło to do powstania austriackich społeczności w dzielnicach Londynu, takich jak Golders Green. Obecnie w Wielkiej Brytanii przebywa około 20 000 austriackich migrantów. Największe grupy znajdują się w Londynie i na południowym wschodzie. Z tego powodu wielu obywateli Austrii często podróżuje do Wielkiej Brytanii, aby odwiedzić rodzinę i przyjaciół.