Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Malty

Przed rokiem 2024 Wielka Brytania wdroży nowy system ETA. Zastąpi on obecny program bezwizowy i będzie miał wpływ na maltańskich podróżnych odwiedzających Wielką Brytanię. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak będzie funkcjonował system ETA, co podróżni muszą zrobić przed rozpoczęciem podróży i jak ubiegać się o ETA.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Malty?

Program ETA oznacza elektroniczną autoryzację podróży. Jest to nowy system rządowy zainspirowany podobnymi systemami, które zostały wprowadzone w innych krajach w ostatnich latach, takimi jak amerykański ESTA lub kanadyjski ETA. W ramach planu brytyjskiego rządu dotyczącego cyfryzacji granic, daje to władzom większy nadzór nad osobami wjeżdżającymi do kraju i umożliwia skuteczniejsze monitorowanie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa.

ETA nie jest wizą. Zamiast tego zastępuje on obecny system bezwizowy. Proces składania wniosku można przeprowadzić całkowicie online i jest on znacznie prostszy i szybszy niż w przypadku wniosku wizowego. Podróżni posiadający ETA mają pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i spędzenie w tym kraju do sześciu miesięcy.

Jak ETA wpływa na maltańskich podróżnych?

Jako członek Wspólnoty Narodów, Malta znajduje się na liście 92 krajów, które zawarły porozumienia o zniesieniu wiz z Wielką Brytanią. Oznacza to, że obywatele Malty nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. W obecnym systemie nie muszą oni wypełniać żadnych formularzy ani formalności przed podróżą. Zmieni się to po wprowadzeniu ETA, ponieważ maltańscy podróżni będą musieli ubiegać się o ETA przed rozpoczęciem podróży.

Wielu maltańskich podróżników odwiedza Wielką Brytanię z różnych powodów, ponieważ oba kraje łączą silne więzi historyczne. Niektóre z powodów, dla których przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii to

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Niezależnie od powodu wizyty w Wielkiej Brytanii, podróżny będzie musiał uzyskać brytyjski ETA dla obywateli Malty. Formularz ETA nie zmienia się w zależności od celu podróży. To samo dotyczy wszystkich podróżnych.

Niektórzy obywatele Malty będą musieli uzyskać wizę przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Dotyczy to osób, które chcą pracować w Wielkiej Brytanii, spędzić tam więcej niż sześć miesięcy lub zamieszkać w tym kraju na stałe. Wprowadzenie systemu ETA nie zmienia brytyjskiego programu wizowego. Ubieganie się o wizę jest całkowicie niezależne od ubiegania się o ETA.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Malty

Formularz wniosku o ETA należy wypełnić online. Nie są dostępne żadne alternatywy w formie papierowej, ponieważ system ten jest całkowicie cyfrowy.

Podróżnym z Malty zaleca się zapoznanie się z listą wymogów ETA przed planowaniem podróży, aby mieć pewność, że mają wszystko, czego potrzebują. Niektóre z wymagań, aby ubiegać się o aplikację ETA, obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe – obejmują różne dane, takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Niektóre szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Opłata za aplikację ETA.
– Ujawnienie przeszłości kryminalnej, przestępstw imigracyjnych lub członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w zakazanej grupie lub organizacji.

Ostatnia pozycja na tej liście została uwzględniona, ponieważ ETA jest częściowo zaprojektowana jako system bezpieczeństwa. Podróżni, którzy zostaną oznaczeni jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, zostaną odrzuceni.

Informacje te nie zostały jeszcze sfinalizowane i mogą ulec zmianie do czasu wprowadzenia systemu ETA. Jednakże, chociaż niektóre drobne szczegóły mogą ulec zmianie, zapewnia podróżnym ogólny przegląd tego, czego można się spodziewać po formularzu zgłoszeniowym.

W ramach procesu aplikacyjnego wnioskodawcy muszą uiścić opłatę. Cena nie została jeszcze ustalona, ale opłata ta jest bezzwrotna i musi zostać uiszczona w całości przed rozpatrzeniem wniosku.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Malty

Przewoźnicy posiadają amerykańską ESTA i kanadyjską ETA jako warunek przewozu, więc oczekuje się, że zrobią to samo z brytyjską ETA. Oznacza to, że pasażerowie będą musieli wypełnić wniosek przed rozpoczęciem podróży. Jeśli pasażer nie może okazać brytyjskiego ETA dla obywateli Malty na lotnisku wylotu, może odmówić mu się wejścia na pokład.

Oczekuje się, że rozpatrzenie wniosku o ETA zajmie do 72 godzin. Podróżni powinni mieć to na uwadze podczas składania wniosku i upewnić się, że mają wystarczająco dużo czasu na jego rozpatrzenie przed rozpoczęciem podróży.

Jeśli wniosek podróżnego o ETA zostanie odrzucony, nie będzie on mógł wjechać do Wielkiej Brytanii. Mają jednak kilka opcji. Po pierwsze, mogą odwołać się od decyzji. Odwołania mogą zostać odrzucone. W takim przypadku wnioskodawcy powinni ubiegać się o wizę. Jest to dłuższy i bardziej złożony proces.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Malty

Po zatwierdzeniu wniosku o ETA obywatele Malty mogą spędzić w Wielkiej Brytanii do sześciu miesięcy. Nie mogą tam pracować, ale mogą zapisywać się na studia i swobodnie poruszać się po kraju. Nie ma kontroli granicznej między czterema krajami: Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną, co oznacza, że maltańscy podróżni z ETA mogą poruszać się między tymi obszarami według własnego uznania.

Obywatele Malty w Wielkiej Brytanii

Malta była kolonią brytyjską do 1974 r. i pozostaje członkiem Wspólnoty Narodów. Do 1962 r. istniało bardzo niewiele ograniczeń dotyczących migracji Maltańczyków do Wielkiej Brytanii. Spowodowało to serię fal migrantów, a dziś w kraju pozostaje duża maltańska diaspora. Chociaż wielu maltańskich migrantów wróciło później do swojego kraju, ich obecność w Wielkiej Brytanii jest nadal silna. W 2001 r. spis ludności wykazał ponad 30 000 osób urodzonych na Malcie w Wielkiej Brytanii, a także wielu obywateli brytyjskich pochodzenia maltańskiego.

Ze względu na historyczne więzi między tymi dwoma krajami, tysiące obywateli Malty odwiedza Wielką Brytanię każdego roku. W 2019 r. ponad 190 000 osób odwiedziło Maltę w Wielkiej Brytanii. Oprócz turystyki, wielu Maltańczyków odwiedza Wielką Brytanię, aby zobaczyć się z przyjaciółmi lub krewnymi, którzy tam mieszkają. Ponieważ obywatele Malty mówią po angielsku, Wielka Brytania jest również popularnym celem podróży dla studentów. Wzajemna umowa zdrowotna Malty z Wielką Brytanią, która pozostała w mocy nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, oznacza, że niektórzy Maltańczycy podróżują w celu leczenia. Wszyscy ci podróżni będą potrzebować brytyjskiego ETA, gdy nowy system wejdzie w życie.