ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Danii: Kompletny przewodnik

Od 2024 r. Wielka Brytania przyjmie nowy system ETA, który będzie miał wpływ na duńskich turystów. Nowy system wymaga, aby wszyscy odwiedzający Wielką Brytanię, którzy nie potrzebują wizy, ubiegali się o pozwolenie na wjazd do kraju w formie ETA. Ten proces online stanie się obowiązkową częścią wjazdu do Wielkiej Brytanii. Z tego przewodnika dowiesz się, co obejmuje ETA dla obywateli Danii, w tym jak, kiedy i gdzie złożyć wniosek.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Danii?

Wielka Brytania uruchomi nowy system ETA w 2024 r., a faza próbna potrwa do 2023 r. ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, jest jak elektroniczne zniesienie wiz i działa jak zezwolenie. Osoby z doświadczeniem w podróżowaniu po USA będą zaznajomione z koncepcją ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Podobnie Dania i UE przyjmują własny system ESTA (europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż) dla osób podróżujących bez wiz spoza UE.

Nowy brytyjski system ETA został ogłoszony jako część szeroko zakrojonych planów imigracyjnych nakreślonych w ustawie o obywatelstwie i granicach. Celem tej ustawy jest zarówno wzmocnienie bezpieczeństwa granic, jak i przejście do pełnej cyfryzacji wjazdu na granicę. Dla duńskich turystów odwiedzających Wielką Brytanię oznacza to konieczność dodatkowego planowania przy wypełnianiu internetowego wniosku o „pozwolenie na podróż” (ETA).

Nowy system ETA obejmie 92 kraje, w tym wszystkie państwa UE i Danię. Kraje te nie wymagają wizy, aby odwiedzić Wielką Brytanię na krótkie pobyty, inaczej znane jako obywatele bez wizy. Obywatele nieposiadający wizy mogą odwiedzać Wielką Brytanię bez wizy między innymi w celach turystycznych na okres do 6 miesięcy. Obejmują one zapisy do szkół, podróże służbowe i spotkania rodzinne. Jeśli odwiedzający spełnia te wymagania, może podróżować bez wizy do Wielkiej Brytanii z ETA. Wiza jest wymagana w przypadku dłuższych podróży, zatrudnienia, małżeństwa lub osiedlenia się.

Jak nowy system ETA wpłynie na duńskich obywateli?

Nowy brytyjski ETA to nowy i dodatkowy krok, który muszą wykonać wszyscy Duńczycy. Duńczycy odwiedzający Wielką Brytanię nie mogą już podróżować z samym paszportem; muszą otrzymać ETA przed przyjazdem. Zmieni to swobodę podróżowania Duńczyków do Wielkiej Brytanii, ponieważ nie będą już mogli wjeżdżać do Wielkiej Brytanii tak łatwo, jak podróżują po UE.

Duńczycy nadal nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii na okres do 180 dni. Zamiast tego muszą oni złożyć wniosek o brytyjski ETA dla obywateli Danii przed podróżą. Bez ETA Duńczycy nie będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii. Aplikacja ETA to krótki proces online, który nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Nie są wymagane żadne fizyczne dokumenty ani osobiste wnioski konsularne, jak opisano poniżej.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Danii

Aplikacja ETA nie została jeszcze w pełni sfinalizowana. Podstawy zostały jednak opublikowane. Po pierwsze, opublikowana została lista obywateli kwalifikujących się do ETA. Znana jest również dalsza lista oczekiwanych wymagań. Ponieważ ETA przechodzi rok próbny, szczegóły te mogą ulec zmianie.

Obywatele Danii muszą złożyć wniosek o ETA online za pośrednictwem oficjalnego portalu Wielkiej Brytanii przed planowaną podróżą. Nie ma potrzeby udawania się do konsulatu lub centrum wizowego, ponieważ wszystko odbywa się online. Wnioskodawca powinien mieć pod ręką następujące informacje podczas przesyłania formularza online:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez kwalifikujący się kraj, taki jak Dania.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe, w tym imię i nazwisko, data urodzenia, zawód i dane kontaktowe.
– Cel i szczegóły organizacji podróży kandydata na terenie Wielkiej Brytanii.
– Karta kredytowa lub debetowa do uiszczenia opłaty za wniosek.

Duńscy kandydaci muszą również podpisać formularz ujawniający, który potwierdza, że kandydat nie ma przeszłości kryminalnej, przestępstw imigracyjnych ani członkostwa w zakazanej grupie lub organizacji. Na te pytania bezpieczeństwa należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Jeśli wnioskodawca zostanie uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, jego wniosek zostanie odrzucony. Kandydaci z przeszłością kryminalną mogą zostać poproszeni o wypełnienie standardowego wniosku wizowego.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Danii

Chociaż czas składania wniosku o ETA jest krótki, jego rozpatrzenie zajmie trochę czasu. Oczekuje się, że czas przetwarzania zajmie od 48 do 72 godzin. Wnioskodawca otrzyma potwierdzenie po zatwierdzeniu ETA.

Ponieważ potencjalny czas rozpatrywania wniosku wynosi 72 godziny, duńscy wnioskodawcy muszą upewnić się, że złożą wniosek z wystarczającym wyprzedzeniem przed planowaną datą podróży. Nieprzedstawienie ważnego ETA doprowadzi do odmowy wjazdu danej osoby, nawet jeśli ETA jest nadal przetwarzany. Jeśli ETA zostanie odrzucona, spodziewany jest proces odwoławczy.

Obywatele Danii nie muszą ubiegać się o ETA w Danii, ale mogą to zrobić cyfrowo z dowolnego miejsca poza Wielką Brytanią. Umożliwia to przekraczanie granic i wyjazdy w całej Europie, w tym przekraczanie kanału La Manche. Niezależnie od tego, w jaki sposób wnioskodawca planuje wjechać do Wielkiej Brytanii, ważny ETA musi zostać przedstawiony na granicy. Przewoźnicy powinni również sprawdzać pasażerów przed wejściem na pokład. Nieprzedstawienie ETA może skutkować odmową przyjęcia pasażera na pokład w kraju pochodzenia. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii obywatele Danii mogą przejść przez bramki elektroniczne, które skanują i potwierdzają ETA pasażera oraz paszport biometryczny w celu szybkiego dostępu do granicy.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Danii

Brytyjski ETA jest ważny na podróże po Wielkiej Brytanii, umożliwiając Duńczykom odwiedzanie Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej bez dodatkowych formalności. Obejmuje to również większość dependencji koronnych, w tym Wyspę Man, Jersey i Guernsey. Jako członkowie UE, obywatele Danii mogą również podróżować bez wiz do Wielkiej Brytanii przez Republikę Irlandii z ETA. Podróżni mogą zapoznać się z sekcją UK ETA FAQ, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Duński w Wielkiej Brytanii

Obywatele Danii mogą podróżować bez wiz po Wielkiej Brytanii i muszą jedynie ubiegać się o ETA przed wyruszeniem w podróż. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Wielką Brytanię w celach turystycznych, biznesowych czy rodzinnych, duńscy goście mają 6 miesięcy od daty wjazdu na zwiedzanie kraju. Istnieje wiele portów wjazdowych dla duńskich podróżnych, z bezpośrednimi lotami z Kopenhagi, Billund, Aarhus i Aalborg do miast w całej Wielkiej Brytanii.