UK ETA dla obywateli Dominikany: Kompletny przewodnik

Od czasu opuszczenia UE w lutym 2020 r. brytyjski rząd ciężko pracuje nad cyfryzacją swoich granic i wprowadzeniem nowych systemów przetwarzania wiz podróżnych. W ramach tego procesu Wielka Brytania wkrótce wprowadzi nowy system elektronicznych zezwoleń na podróż (ETA) dla obywateli niektórych krajów, w tym Dominikany. Brytyjska ETA dla obywateli Dominikany zastąpi obecny program bezwizowy i wejdzie w życie pod koniec 2024 roku.

ETA będzie podobna do programów już istniejących w innych krajach, takich jak kanadyjska eTA i amerykańska ESTA. Podróżni z kwalifikujących się krajów będą mogli ubiegać się o ETA przed podróżą do Wielkiej Brytanii. ETA pozwoli podróżnym na pobyt w Wielkiej Brytanii przez 6 miesięcy i będzie ważny na wielokrotne wjazdy.

Obywatele Dominikany planujący podróż do Wielkiej Brytanii powinni zapoznać się z nowym systemem ETA. Niniejszy przewodnik obejmuje wszystko, co obywatele Dominikany powinni wiedzieć o ubieganiu się o brytyjski ETA, w tym wymagania kwalifikacyjne, sposób składania wniosków i dokumenty, które będą musieli złożyć. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje, czy podróż służbową, przeczytaj ten przewodnik przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Dominikany?

Wielka Brytania ma obowiązek wizowy dla obywateli wielu krajów. Uzyskanie wizy brytyjskiej może zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy, w zależności od kraju pochodzenia wnioskodawcy. Istnieje kilka krajów, które są zwolnione z tego wymogu i nie muszą ubiegać się o wizę. Kraje te znajdują się na brytyjskiej liście krajów zwolnionych z obowiązku wizowego.

Republika Dominikańska jest jednym z tych krajów. Począwszy od 2023 r. program zniesienia wiz zostanie rozwiązany i zastąpiony nowym brytyjskim systemem ETA. Oznacza to, że obywatele Dominikany planujący odwiedzić Wielką Brytanię będą musieli ubiegać się o ETA przed opuszczeniem Dominikany. Proces ten jest stosunkowo prosty i można go przeprowadzić całkowicie online.

Jakie są kryteria kwalifikacyjne?

Obecnie istnieją 92 kwalifikujące się kraje, z których wszystkie są zwolnione z obowiązku wizowego. Posiadacze brytyjskich paszportów nie będą musieli ubiegać się o ETA, ponieważ są już obywatelami Wielkiej Brytanii i mają absolutne prawo do wjazdu do Wielkiej Brytanii bez żadnych problemów.

Inne grupy obywateli brytyjskich, którzy nie muszą ubiegać się o ETA, to brytyjscy obywatele zamorscy, brytyjscy poddani i brytyjskie osoby chronione. Posiadacze irlandzkich paszportów również nie będą musieli posiadać ETA, ponieważ są już uprawnieni do wjazdu do Wielkiej Brytanii na mocy umowy o wspólnej strefie podróżowania. Kryteria kwalifikowalności, które będą podstawą decyzji o tym, kto będzie musiał ubiegać się o brytyjski ETA, nie zostały jeszcze sfinalizowane. Obywatele Dominikany będą jednak musieli zacząć planować ubieganie się o ETA w 2023 roku.

Jakie są wymagania dotyczące brytyjskiego ETA dla obywateli Dominikany?

Aby kwalifikować się do brytyjskiego ETA dla obywateli Dominikany, wnioskodawcy muszą posiadać paszport biometryczny, który zawiera elektroniczny chip z informacjami o posiadaczu. ETA są ważne tylko na wizyty krótkoterminowe, a wnioskodawcy muszą zadeklarować cel wizyty w Wielkiej Brytanii podczas ubiegania się o ETA. Trzy główne cele wizyty w Wielkiej Brytanii w ramach ETA to turystyka, biznes i tranzyt.

Kandydaci muszą posiadać niekaralność lub prawie niekaralność, aby uzyskać pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu, że rząd Wielkiej Brytanii bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo i chce chronić swoich obywateli przed osobami z historią przemocy lub przestępstw. Pełną listę wymogów ETA można znaleźć na tej stronie.

Kandydaci, którzy chcą pracować lub pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 180 dni, również będą musieli ubiegać się o wizę. Wymagania dotyczące wizy standardowej są bardziej rygorystyczne niż w przypadku ETA, a proces może trwać ponad 6 tygodni. Istnieją również inne wymagania, które wnioskodawcy muszą spełnić ubiegając się o normalną wizę, takie jak wykazanie, że mają wystarczającą ilość pieniędzy, aby utrzymać się podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda proces ubiegania się o ETA?

Proces ubiegania się o brytyjski ETA powinien być prosty dla większości wnioskodawców. Pierwszym krokiem jest odwiedzenie oficjalnego portalu rządowego. Stamtąd wnioskodawcy będą musieli znaleźć formularz wniosku o ETA. Odwiedzający będą mogli rozpocząć wypełnianie formularza sekcja po sekcji. Oczekuje się, że cały proces zajmie około 10 minut od początku do końca.

Wypełnienie wniosku może być czasochłonne, jeśli wnioskodawcy nie są przygotowani ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami i szczegółami. Aby uniknąć poświęcania niepotrzebnego czasu na proces aplikacji, należy mieć pod ręką następujące elementy:

1. Karta kredytowa lub debetowa ze środkami wystarczającymi na pokrycie opłaty za zgłoszenie (wysokość opłaty nie została jeszcze ustalona).
2. Zaktualizowane dane kontaktowe (w tym adres domowy, adres e-mail i numer telefonu komórkowego).
3. Dane osobowe (takie jak imię i nazwisko oraz data urodzenia).
4. Krytyczne informacje paszportowe.
5. Informacje o miejscu pracy (w tym nazwa pracodawcy, adres i numer telefonu).
6. Przejrzystość i uczciwość przy udzielaniu odpowiedzi na pytania kwalifikacyjne.

Co się stanie, jeśli wniosek zostanie odrzucony?

Oczekuje się, że decyzja w sprawie wniosku o ETA nie zajmie więcej niż 5 dni roboczych, więc jeśli minęło więcej czasu, mogło wystąpić opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku. W większości przypadków decyzja zostanie przekazana w ciągu 72 godzin. Jeśli powód odmowy nie jest od razu jasny, wnioskodawca może skontaktować się z obsługą klienta, aby uzyskać więcej informacji.

Wniosek może zostać odrzucony z powodu błędów lub braków w dokumentacji. W takim przypadku wnioskodawca może wprowadzić niezbędne zmiany i ponownie złożyć wniosek. Nie ma gwarancji, że poprawiony wniosek zostanie zaakceptowany, więc wnioskodawcy mogą również rozważyć złożenie wniosku o zwykłą wizę. Proces ten jest zwykle bardziej czasochłonny i skomplikowany, ale może być jedyną opcją, jeśli ETA nie jest możliwy.

Dlaczego rząd Wielkiej Brytanii wprowadza system ETA?

Gospodarka Wielkiej Brytanii czerpie znaczne korzyści z podróży i turystyki przyjazdowej, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Szacuje się, że w 2021 r. zagraniczni goście i turyści wnieśli do brytyjskiej gospodarki 131,5 mld funtów.

Wprowadzenie systemu ETA jest częścią rządowego planu zwiększenia wartości turystyki przyjazdowej. Dodatkowy przychód uzyskany z opłaty aplikacyjnej zostanie wykorzystany do inwestowania w produkty i usługi, aby poprawić wrażenia odwiedzających i pobudzić brytyjską gospodarkę. Obywatele Dominikany planujący odwiedzić Wielką Brytanię mogą zapoznać się z UK FAQ w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Dominikańczycy odwiedzający Wielką Brytanię na podstawie ETA

Wielka Brytania to kraj pełen historii, kultury i naturalnego piękna. Od tętniącego życiem Londynu po falujące wzgórza szkockich Highlands, każdy znajdzie coś dla siebie. Odwiedzający Dominikę mogą zwiedzić znane na całym świecie zabytki, takie jak Pałac Buckingham, lub podziwiać krajobrazy Krainy Jezior i Kornwalii. Brytyjski ETA dla obywateli Dominikany ułatwia dodanie Wielkiej Brytanii do listy miejsc, które trzeba odwiedzić.