ETA w Wielkiej Brytanii dla obywateli Seszeli: Co musisz wiedzieć

System ETA, nowy brytyjski program cyfrowych zezwoleń na podróż, ma wejść w życie do 2024 roku, zastępując obecny system zniesienia wiz. Po jego wprowadzeniu obywatele Seszeli będą musieli posiadać ETA, zanim będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii. Niniejszy przewodnik wyjaśnia, czym jest ETA, jak działa system i jak można ubiegać się o ETA.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Seszeli?

W ostatnich latach cyfrowe zezwolenia na podróż zostały wprowadzone w wielu krajach na całym świecie. Doświadczeni podróżni mogą już mieć doświadczenie z tymi systemami, które obejmują ESTA w Stanach Zjednoczonych i ETA w Kanadzie. ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, to brytyjska wersja tego dokumentu. Jest on wdrażany jako część większego planu rządu brytyjskiego mającego na celu cyfryzację granic kraju. Program zapewni większy nadzór nad podróżnymi wjeżdżającymi do kraju i ułatwi sygnalizowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa.

ETA nie jest wizą. Zamiast tego zastąpi on obecny brytyjski program bezwizowy. Wniosek o ETA jest znacznie prostszy niż wniosek wizowy i można go wypełnić całkowicie online. Po zatwierdzeniu wniosku podróżnego o ETA, ma on pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii i spędzenie tam do sześciu miesięcy.

Jak wpłynie to na podróżnych z Seszeli?

Wielka Brytania zawarła umowy o zniesieniu wiz z 92 krajami. Jako członek Wspólnoty Narodów, Seszele znajdują się na tej liście. Podobnie jak obywatele innych krajów Wspólnoty Narodów, obecnie podróżni z Seszeli nie potrzebują żadnych dokumentów poza paszportem, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Po wprowadzeniu nowego systemu ulegnie to zmianie. Goście z Seszeli nie będą potrzebować wizy brytyjskiej, ale będą musieli ubiegać się o brytyjski ETA.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których podróżni z Seszeli odwiedzają Wielką Brytanię. Mogą one obejmować:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Kierunki studiów
– Odwiedzanie przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

Proces ubiegania się o brytyjski ETA dla obywateli Seszeli pozostanie taki sam, niezależnie od powodu podróży. Wszyscy podróżni muszą wypełnić jeden formularz zgłoszeniowy.

Istnieją pewne wyjątki, a mianowicie podróżni z Seszeli, którzy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii. Jeśli obywatel Seszeli chce pracować w Wielkiej Brytanii (tymczasowo lub długoterminowo), mieszkać tam na stałe lub spędzić tam więcej niż sześć miesięcy, będzie potrzebował odpowiedniej wizy. Proces ubiegania się o wizę do Wielkiej Brytanii jest całkowicie niezmieniony przez wprowadzenie systemu ETA i pozostanie odrębny.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Seszeli

Podróżni z Seszeli będą musieli ubiegać się o ETA za pomocą formularza online. Ponieważ system ETA jest cyfrowy, alternatywy offline nie będą dostępne. Kandydaci muszą uiścić opłatę w ramach procesu aplikacyjnego. Opłata nie podlega zwrotowi i można ją uiścić online za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Przygotowując się do podróży, podróżni powinni zapoznać się z opublikowaną listą wymogów ETA. Niektóre szczegóły nie zostały jeszcze potwierdzone, takie jak ostateczna cena aplikacji ETA. Inne informacje mogą ulec zmianie, ponieważ system nie został jeszcze sfinalizowany. Ogólnie rzecz biorąc, lista wymagań da podróżnym wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać i jak przygotować się do złożenia wniosku o ETA. Niektóre wymagania obejmują następujące elementy:

– Ważny paszport biometryczny wydany przez jeden z krajów znajdujących się na liście kwalifikujących się.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– Dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Cel wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Szczegóły dotyczące planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres podczas pobytu w kraju.
– Karta debetowa lub kredytowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Ujawnienie rejestru karnego, przeszłych przestępstw imigracyjnych i członkostwa (w przeszłości lub obecnie) w jakichkolwiek zakazanych grupach lub organizacjach.

Jednym z powodów wprowadzenia systemu ETA jest bezpieczeństwo. Podróżni będą proszeni o ujawnienie poufnych informacji na temat swojej przeszłości w celu ochrony granicy. Jeśli wnioskodawca zostanie uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, jego wniosek zostanie odrzucony.

Formularz wniosku musi być prawidłowo wypełniony, a opłata uiszczona w całości przed rozpatrzeniem wniosku.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Seszeli

Odkąd cyfrowe zezwolenia na podróż zostały wprowadzone w innych krajach, często stały się one warunkiem przewozu. To samo prawdopodobnie stanie się w Wielkiej Brytanii, więc podróżni będą musieli wypełnić wniosek o ETA odpowiednio wcześnie, dając wystarczająco dużo czasu na jego przetworzenie i zatwierdzenie przed rozpoczęciem podróży.

Przewidywany czas przetwarzania ETA wynosi do 72 godzin. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, podróżny ma teraz pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii. Będą oni musieli okazać brytyjski ETA dla obywateli Seszeli przy bramce wejściowej na lotnisku wylotu i ponownie podczas kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii.

Wnioski mogą zostać odrzucone. W takim przypadku wnioskodawca ma kilka dostępnych opcji. Będzie istniał system odwołań w przypadku odrzuconych wniosków. Jeśli odwołanie również zostanie odrzucone, podróżny może zamiast tego ubiegać się o wizę. Jest to znacznie dłuższy proces i nie jest tak prosty jak ETA.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Seszeli

Gdy podróżny z Seszeli uzyska ETA, może spędzić do sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii. W tym okresie nie mogą pracować, ale mogą zapisać się na studia, jeśli chcą. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą cztery kraje, w tym Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Posiadacze ETA mogą swobodnie przemieszczać się między tymi obszarami. Nie mają oni jednak pozwolenia na wjazd do Republiki Irlandii, która jest niepodległym krajem.

ETA jest ważna tylko w Wielkiej Brytanii. Ponieważ Wielka Brytania nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej ani częścią strefy Schengen, ETA nie ma statusu prawnego w innych krajach europejskich. Podróżni z Seszeli, którzy chcieliby odwiedzić inne części Europy, będą musieli sprawdzić odpowiednie wymagania wjazdowe przed rozpoczęciem podróży. Unia Europejska jest obecnie w trakcie opracowywania własnego cyfrowego zezwolenia na podróż, ETIAS, które ma wejść w życie mniej więcej w tym samym czasie, co brytyjski ETA.