Kompletny przewodnik po brytyjskim ETA dla obywateli Grecji

Wielka Brytania jest w trakcie przygotowywania nowego systemu zezwoleń na podróż, który zastąpi obecny program bezwizowy. Będzie to miało wpływ na podróżnych z wielu różnych krajów, w tym z Grecji. W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ETA, w tym co należy zrobić przed podróżą i jak się o nią ubiegać.

Jaki jest brytyjski ETA dla obywateli Grecji?

Elektroniczna Autoryzacja Podróży, znana jako ETA, to nowy program, który jest częścią planu brytyjskiego rządu mającego na celu cyfryzację granic Wielkiej Brytanii. System ten jest całkowicie nowy w Wielkiej Brytanii, ale opiera się na programach, które już istnieją w innych krajach. Podróżni, którzy mają doświadczenie z kanadyjską ETA lub amerykańską ESTA, będą mieli dobre wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać po brytyjskiej ETA, ponieważ jest ona bardzo podobna do tych programów.

Obywatele Grecji nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii. Nie zmieni się to w nowym systemie. Będą oni jednak musieli uzyskać ETA przed podróżą. ETA jest zasadniczo cyfrowym zezwoleniem, które daje podróżnemu pozwolenie na wjazd do kraju. W przeciwieństwie do wizy, proces składania wniosku jest prosty i trwa krótko.

Jak ETA wpływa na greckich podróżnych?

Obecnie istnieje lista 92 krajów objętych brytyjskim programem bezwizowym. Obywatele tych krajów mogą podróżować do Wielkiej Brytanii bez ubiegania się o wizę. Jednak w nowym systemie będą oni musieli ubiegać się o ETA przed podróżą. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, Grecja znajduje się na tej liście.

Wielu Greków przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, ale są też inne powody, dla których mogą podróżować. Brytyjski ETA dla obywateli Grecji pozwoli im spędzić do sześciu miesięcy w tym kraju. Obejmuje osoby podróżujące z różnych powodów, które mogą obejmować:

– Turystyka
– Podróże służbowe
– Krótkoterminowe kursy lub programy studiów
– Wizyty u przyjaciół i rodziny
– Opieka medyczna

ETA nie obejmuje obywateli Grecji, którzy chcą osiedlić się na stałe w Wielkiej Brytanii, pracować tam lub spędzić tam więcej niż sześć miesięcy. Podróżni ci muszą obecnie ubiegać się o wizę i nie zmieni się to w nowym systemie. Proces ubiegania się o wizę pozostanie całkowicie oddzielony od programu ETA. Wielu młodych Greków przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, aby pracować jako au pair. Istnieją specjalne wizy, o które będą musieli się ubiegać, ponieważ ETA nie daje pozwolenia na pracę w Wielkiej Brytanii.

Ubieganie się o brytyjski ETA dla obywateli Grecji

Ponieważ system ETA nie został jeszcze sfinalizowany, informacje na jego temat mogą ulec zmianie. Niektóre szczegóły zostały ujawnione, ale nie są one jeszcze ostateczne. Niemniej jednak dają one greckim podróżnikom zarys systemu, zapewniając ogólne pojęcie o tym, czego się spodziewać. Przed podróżą zaleca się odwiedzającym zapoznanie się z opublikowaną listą wymagań dotyczących ETA. Obejmują one:

– Ważny paszport biometryczny z kraju znajdującego się na liście kwalifikujących się krajów.
– Aktualne cyfrowe zdjęcie paszportowe.
– dane osobowe. Obejmuje to dane takie jak data urodzenia, informacje o zatrudnieniu, dane kontaktowe itp.
– Powód wizyty podróżnego w Wielkiej Brytanii.
– Podstawowe informacje o planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, takie jak adres odwiedzającego podczas pobytu w kraju.
– Karta kredytowa lub debetowa do uiszczenia opłaty za aplikację ETA.
– Informacje o przeszłości, w tym szczegóły dotyczące rejestru karnego, przestępstw imigracyjnych i członkostwa w zakazanych grupach lub organizacjach.

System ETA został zaprojektowany, aby pomóc w eliminacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Podróżni zostaną poproszeni o podanie szczegółów dotyczących ich przeszłości, aby rząd mógł zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Jeśli wnioskodawca zostanie uznany za potencjalnie niebezpiecznego lub stwarzającego zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i jej mieszkańców, jego wniosek zostanie odrzucony.

Greccy podróżni będą musieli wypełnić wniosek o ETA online. Nie będą dostępne żadne alternatywy papierowe, ponieważ system został zaprojektowany jako całkowicie cyfrowy. Kandydaci z Grecji będą również musieli uiścić opłatę za wniosek o ETA online.

Przetwarzanie brytyjskiego ETA dla obywateli Grecji

Przed rozpatrzeniem wniosku wnioskodawca musi uiścić opłatę. Opłata ta nie podlega zwrotowi. Po uiszczeniu pełnej opłaty i wypełnieniu formularza, wniosek o ETA przejdzie do etapu przetwarzania.

Oczekuje się, że rozpatrzenie wniosku o ETA zajmie do 72 godzin. Greccy podróżni muszą wziąć to pod uwagę podczas tworzenia swoich planów. Przewoźnicy mogą uczynić zatwierdzony ETA warunkiem przewozu. Oznacza to, że pasażerowie, którzy nie są w stanie okazać brytyjskiego ETA dla obywateli Grecji na lotnisku wylotu, mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

Podczas gdy większość Greków odwiedzających Wielką Brytanię podróżuje samolotem, niektórzy mogą również wjechać do kraju promem lub statkiem wycieczkowym lub przekraczając tunel pod kanałem La Manche z Francji. Niezależnie od tego, w jaki sposób wjadą do Wielkiej Brytanii, przed podróżą będą musieli okazać ETA. Oczekuje się, że po przylocie ponownie pokażą swój ETA.

Istnieje wiele powodów, dla których wniosek o ETA może zostać odrzucony. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, wnioskodawca może odwołać się od decyzji. Alternatywnie, mogą oni być zmuszeni do ubiegania się o wizę. Jest to bardziej skomplikowany proces z dłuższym czasem przetwarzania.

Podróżowanie z brytyjskim ETA dla obywateli Grecji

Z zatwierdzonym ETA, grecki podróżny może spędzić do sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo składa się z czterech krajów: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Między tymi krajami nie ma kontroli granicznej, więc podróżny z Grecji z ETA może swobodnie przemieszczać się między nimi, korzystając z dowolnego środka transportu.

Obywatele greccy w Wielkiej Brytanii

Londyn jest najpopularniejszym celem podróży Greków odwiedzających Wielką Brytanię. Częściowo można to wytłumaczyć dużą społecznością grecką. Grecka diaspora w Wielkiej Brytanii dramatycznie wzrosła w ostatnich latach, z 26 000 w 2008 r. do 73 000 w 2021 r. Wielu Greków wyemigrowało do Wielkiej Brytanii ze względu na skutki kryzysu finansowego z 2008 roku, który był szczególnie dotkliwy w południowej Europie.

Ze względu na dużą społeczność grecką w Wielkiej Brytanii, wielu odwiedzających przyjeżdża tu, aby spotkać się z przyjaciółmi i rodziną. Wielka Brytania jest również popularnym miejscem dla greckich studentów, zarówno tych, którzy zapisują się na brytyjskie uniwersytety, jak i tych, którzy chcą studiować krótkoterminowe kursy językowe. Oczywiście Wielka Brytania jest również atrakcyjnym celem turystycznym, a duża liczba Greków podróżuje wyłącznie w celach wypoczynkowych. Niektóre z najczęściej odwiedzanych miast to Londyn i Edynburg.