Francja wyda cyfrowe wizy Schengen na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

| 5 stycznia, 2024
Francja wyda cyfrowe wizy Schengen na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Francja stanie się pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskiej (UE), które zaoferuje możliwość składania wniosków wizowych Schengen online.

Francuski rząd ustanowił internetowy proces składania wniosków o 70 000 cyfrowych wiz Schengen. Jest to zgodne z przyszłą strategią wizową UE.

Nowy system cyfrowy przewiduje gwałtowny wzrost liczby wniosków wizowych. Obejmują one sportowców, urzędników i gości nadchodzących Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 roku.

„[The system] jest rzeczywiście konieczne, aby zagwarantować wydawanie wiz w terminach zgodnych z udaną organizacją Igrzysk”, stwierdziło francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w 2024 roku zaplanowano we Francji odpowiednio od 26 lipca do 11 sierpnia i od 28 sierpnia do 8 września 2024 roku.

Francja jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich po raz pierwszy od stulecia. Po raz pierwszy w historii będzie domem dla Igrzysk Paraolimpijskich.

Rząd uznał wizy cyfrowe za niezbędne do skuteczniejszego zarządzania tłumami podczas nadchodzących igrzysk. Oczekuje się około 1,5 miliona widzów.

Uproszczenie wiz dla uczestników igrzysk olimpijskich

System„Konsulatu Olimpijskiego” rządu francuskiego rozpoczął działalność 1 stycznia 2024 roku. Koncentruje się wyłącznie na rozpatrywaniu wniosków wizowych na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w 2024 roku.

System spodziewa się obsłużyć aplikacje od 15 000 międzynarodowych sportowców, 9 000 dziennikarzy i delegacji z zagranicznych krajów uczestniczących w nadchodzących wydarzeniach sportowych.

Celem jest uproszczenie procesu ubiegania się o wizę. Ma to również na celu uniknięcie zamieszania spowodowanego obecnymi zaległościami w przetwarzaniu plików we francuskich centrach wizowych na całym świecie.

Nowo uruchomiony system Konsulatu Olimpijskiego działa za pośrednictwem portalu France-Visas.

Portal wyda karty akredytacyjne ze zintegrowanymi wizami cyfrowymi zamiast fizycznych stempli wizowych.

Sportowcy i urzędnicy posiadający ważne wielokrotne wizy Schengen nie będą musieli ubiegać się o oddzielną francuską wizę Schengen na Igrzyska Olimpijskie.

Chociaż osoby te mogą korzystać z istniejącej wielokrotnej wizy Schengen, nadal będą potrzebować akredytacji na igrzyska.

Usprawnia to proces dla posiadaczy wiz, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo.

Cyfryzacja procesu ubiegania się o wizę Schengen

Rada UE po raz pierwszy zatwierdziła cyfryzację procesu ubiegania się o wizę Schengen w listopadzie 2023 roku.

Wiza Schengen to zezwolenie na pobyt krótkoterminowy umożliwiające podróżowanie po krajach strefy Schengen UE przez maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni.

Wspólna strefa Schengen obejmuje 23 kraje członkowskie UE oraz kraje sąsiadujące, takie jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

Nowa internetowa platforma wizowa Schengen nosi nazwę European Union Visa Application Platform lub EU VAP. Ma on zostać uruchomiony w 2026 roku.

Prawie wszystkie wnioski o cyfrowe wizy Schengen będą składane za pośrednictwem EU VAP. Jest to niezależne od planów lub celów podróży wnioskodawcy.

Osobiste spotkania nie będą już konieczne. Jedynymi wyjątkami są osoby składające wniosek po raz pierwszy lub osoby z nieprawidłowymi danymi biometrycznymi.

Osoby zakwalifikowane do ubiegania się o wizę online będą mogły wypełnić wniosek wizowy, odpowiedzieć na pytania związane z podróżą i przesłać wymagane dokumenty na platformie EU VAP.

Platforma automatycznie przekaże wnioski do odpowiednich krajów członkowskich w celu ich rozpatrzenia.

Kandydaci będą również mogli uiszczać opłaty wizowe za pośrednictwem bramki powiązanej z EU VAP. Płatności będą przekazywane bezpośrednio do państwa członkowskiego.

Cyfrowa przyszłość podróży

Oprócz cyfryzacji wniosków wizowych Schengen, UE wdroży również środki cyfrowe w celu zabezpieczenia swoich granic.

Oczekiwana ogromna frekwencja na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jest istotnym czynnikiem opóźniającym wdrożenie przez UE nowego systemu wjazdu/wyjazdu (EES).

EES to zautomatyzowany system graniczny, który rejestruje wjazdy i wyjazdy elektronicznie zamiast stemplowania paszportów po przybyciu na granicę.

Począwszy od października 2024 r. podróżni zwolnieni z obowiązku wizowego i osoby wymagające wizy krótkoterminowej, aby wjechać do strefy Schengen, będą musiały złożyć na granicy odciski palców i dane biometryczne twarzy.

Nowy unijny elektroniczny system zezwoleń na podróż, European Travel and Information and Authorization (ETIAS), zostanie uruchomiony w połowie 2025 roku.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do strefy Schengen, muszą uzyskać ETIAS.

Eksperyment Francji z wizą cyfrową w 2024 r. może być znaczącym krokiem w kierunku stworzenia bardziej wydajnego cyfrowego systemu imigracyjnego UE.

Przy otwartych granicach wewnętrznych strefy Schengen koordynacja polityki imigracyjnej ma kluczowe znaczenie. Wizy cyfrowe umożliwiają sprawniejsze egzekwowanie przepisów i wymianę informacji między państwami członkowskimi.

Jeśli się powiedzie, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu mogą zademonstrować korzyści płynące z cyfryzacji z pierwszej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *