Nowe badania wykazały, że większość obywateli Zjednoczonego Królestwa (UK) nadal nie ma pojęcia o systemie wjazdu/wyjazdu (EES).
EES to nowy zautomatyzowany system kontroli granicznej Unii Europejskiej (UE). Ma on zostać uruchomiony w listopadzie tego roku.
Zamiast stemplowania paszportów na granicy UE, EES będzie rejestrować wjazdy i wyjazdy za pomocą danych biometrycznych.
Będzie to miało wpływ na wszystkich podróżnych spoza UE, w tym posiadaczy wiz krótkoterminowych i obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego, takich jak obywatele Wielkiej Brytanii.
Prawie dwie trzecie, czyli 63 procent, obywateli Wielkiej Brytanii nadal nie wie o EES i o tym, jak wpłynie ona na podróże do strefy Schengen.
Tak wynika z ankiety EES przeprowadzonej przez Co-op Insurance z udziałem 2000 dorosłych Brytyjczyków.
Prawie jedna czwarta (22%) stwierdziła, że „zniechęciłaby się” do odwiedzenia bloku UE z powodu EES.
Graham Ward-Lush, szef działu podróży w Co-op Insurance, powiedział, że stres podczas podróży nie jest niczym niezwykłym.
Zwykle wynika to z „nawigowania w szybkim tempie, które wiąże się z przebywaniem na lotnisku i śledzeniem różnych procesów”.
Badanie EES wykazało, że 27% osób uważa kontrole bezpieczeństwa na lotniskach za najbardziej stresującą część wakacyjnej podróży.
„Wraz z wprowadzeniem nowych zmian w zakresie bezpieczeństwa na lotniskach ważne jest, aby podróżni wiedzieli, czego się spodziewać, aby mogli odpowiednio zaplanować” – powiedział Ward-Lush, jak donosi TTG Media.
Ankieta EES dotycząca możliwych długich opóźnień podczas podróży
Według ankiety EES, 38% respondentów stwierdziło, że możliwość dużych opóźnień sprawiłaby, że ponownie rozważyliby wizytę w strefie Schengen.
Kilku urzędników ds. podróży i transportu ostrzegło brytyjską Komisję Nadzoru Europejskiego przed długimi kolejkami na granicy między Wielką Brytanią a UE.
Na przykład port w Dover poinformował Europejską Komisję Nadzoru o możliwych 14-godzinnych opóźnieniach z powodu EES.
Wynika to z faktu, że pasażerowie muszą najpierw wysiąść ze swoich samochodów lub autokarów na przejściach dla pojazdów, aby zarejestrować się w systemie EES.
Wynikający z tego korek spowodowany kolejką pojazdów miałby również poważny wpływ na lokalne firmy.
Eurostar może być również zmuszony do ograniczenia liczby pasażerów na londyńskiej stacji kolejowej St. Pancras, aby zapobiec długim czasom oczekiwania.
Na stacjach kolejowych brakuje miejsca na zainstalowanie dodatkowych kiosków EES w celu ułatwienia nowych zautomatyzowanych odpraw granicznych.
Urzędnicy ds. podróży i transportu przewidują, że opóźnienia będą większe na granicach Francja-Wielka Brytania z powodu ogromnego natężenia ruchu pasażerskiego.
Spodziewają się również długich kolejek na granicach z „połączonymi kontrolami”, gdzie kontrole graniczne UE są przeprowadzane po stronie Wielkiej Brytanii.
Inną główną przyczyną opóźnień jest wymaganie od podróżnych rejestracji danych biometrycznych przed funkcjonariuszem straży granicznej.
UE opracowuje aplikację, która ma temu zaradzić. Wiele osób nie jest jednak przekonanych, że może to przyspieszyć ten proces.
Jak unijna usługa EES wpływa na brytyjskich podróżnych
Zgodnie z polityką UE, podróżni muszą zarejestrować dane twarzy i odcisków palców w systemie EES przed funkcjonariuszem granicznym przy pierwszym wjeździe do strefy Schengen.
Podczas kolejnych wizyt mogą używać odcisków palców lub skanów twarzy, aby potwierdzić swoją zgodę i zarejestrować swoje wejście i wyjście.
EES będzie przechowywać paszporty i dane biometryczne podróżnych przez trzy lata lub do momentu wygaśnięcia ważności ich paszportów.
Będzie odświeżać i przechowywać ich dane przez kolejne trzy lata za każdym razem, gdy odwiedzą strefę Schengen.
Jeśli odwiedzą UE po trzech latach, kiedy ich dane wygasną, muszą ponownie zarejestrować się przed urzędnikiem granicznym.
Około połowa (46%) respondentów ankiety EES stwierdziła, że nie podoba im się pomysł przechwytywania lub przechowywania ich danych biometrycznych w systemie.
Przygotuj się na większe wymagania dotyczące podróży po Brexicie
Po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię obywatele brytyjscy są uznawani za obywateli państw trzecich lub spoza UE.
Obywatele Wielkiej Brytanii nie potrzebują wizy, aby odwiedzić strefę Schengen na krótkie wycieczki. Muszą jednak przestrzegać zasad podróży dla obywateli spoza UE.
Obejmuje to rejestrację w EES oraz, do połowy 2025 r., uzyskanie ETIAS przed podróżą do strefy Schengen.
ETIAS, czyli europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż, jest unijnym odpowiednikiem brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).
Oba są cyfrowymi zezwoleniami na podróż, które pozwalają uprawnionym osobom odwiedzić Wielką Brytanię lub strefę Schengen bez wizy.