Burmistrz Londynu chce swobody przemieszczania się w Unii Europejskiej (UE), zwalniając młodych ludzi z ograniczeń dotyczących pracy i podróżowania po Brexicie.
Sadiq Khan powiedział, że młodzi obywatele Wielkiej Brytanii powinni mieć swobodę przemieszczania się w UE po wyjściu Zjednoczonego Królestwa (UK) z bloku.
Jego zdaniem celem jest zmniejszenie szkód gospodarczych i kulturowych spowodowanych Brexitem.
„Twardy Brexit rządu wyrządził szkody w całym Londynie, a młodzi ludzie zostali najbardziej dotknięci na wiele sposobów” – powiedział Khan.
Dodał: „Młodym ludziom nie tylko trudniej jest wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy, ale także błędna decyzja rządu o opuszczeniu programu Erasmus znacznie utrudniła studentom studiowanie za granicą”.
Erasmus+ to program UE wspierający edukację, szkolenia, młodzież i sport w Europie.
Program oferuje młodym ludziom możliwość podróżowania i zdobywania doświadczenia zawodowego, studiowania lub szkolenia w innym kraju.
Młodzi ludzie mogą uczestniczyć w projekcie od dwóch dni do 30 dni lub od dwóch tygodni do roku, w zależności od rodzaju projektu.
Najnowszy raport Cambridge Econometrics ujawnia, że Brexit spowodował utratę prawie 300 000 miejsc pracy w Londynie.
Raport, zlecony przez City Hall, wykazał również, że kosztowało to stołeczną gospodarkę 30 miliardów funtów.
Burmistrz Khan, który ubiega się o trzecią kadencję w tegorocznych wyborach, podzielił się swoimi pomysłami z Observerem i został zgłoszony przez The Guardian .
Swoboda przemieszczania się w UE dla młodych ludzi
Burmistrz Londynu opowiada się za swobodą przemieszczania się w UE. Pozwoli to młodym ludziom studiować, podróżować i zapełniać wolne miejsca pracy w kluczowych sektorach gospodarki.
Khan powiedział, że nie jest zwolennikiem powrotu do UE, ale popiera specjalną umowę z krajami UE dotyczącą„mobilności młodzieży„.
Jest on również otwarty na zniesienie przepisów wizowych, które ograniczają podróże i możliwość pracy w innych krajach europejskich po Brexicie.
Khan podkreślił: „Jestem przekonany, że poparłbym program mobilności młodzieży, który przyniósłby nam korzyści gospodarcze, kulturowe i społeczne”.
„Chociaż Wielka Brytania może nie być już częścią UE, Londyn jest i zawsze będzie miastem europejskim”, dodał.
Naomi Smith z internacjonalistycznego think tanku Best for Britain powiedziała, że „wzajemny program mobilności młodzieży z UE jest korzystny dla obu stron”.
Dodała, że może to być „koło ratunkowe dla brytyjskich firm, które wciąż cierpią z powodu poważnych niedoborów siły roboczej”.
Dyrektor zarządzający organizacji branżowej Seasonal Businesses in Travel, Charles Owen, przyznał, że program mobilności młodzieży „nie jest magiczną kulą”.
Jednak „może to zmniejszyć presję związaną z niedoborem siły roboczej” i zapobiec zamknięciu niektórych firm na dobre.
Badanie programów mobilności młodzieży z UE
Nie jest to pierwszy raz, gdy brytyjscy urzędnicy rządowi poruszają kwestię programu mobilności młodzieży z UE.
W lipcu 2023 r. były minister gabinetu Partii Konserwatywnej i Unionistycznej oraz czołowy zwolennik Brexitu George Eustice poparł podobny pomysł.
Eustice wezwał rząd Wielkiej Brytanii do rozpoczęcia dwustronnych negocjacji z krajami UE. Głównym celem jest zaoferowanie młodym obywatelom UE prawa do dwuletniej wizy pracowniczej w Wielkiej Brytanii.
Zasugerował, że umowy powinny być wzajemne. Młodzi obywatele Wielkiej Brytanii mogą również mieszkać i pracować przez dwa lata w państwach członkowskich UE, z którymi zawarto umowy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że bada pomysł programu mobilności młodzieży z państwami członkowskimi UE.
Złagodzenie przepisów wizowych po Brexicie
Swoboda przemieszczania się przestała obowiązywać obywateli Wielkiej Brytanii po Brexicie. Zgodnie z przepisami wizowymi po Brexicie, obywatele Wielkiej Brytanii mogliby spędzić tylko 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie w strefie Schengen UE.
Obywatele Wielkiej Brytanii nie potrzebują wizy na krótkie podróże do strefy Schengen. Wkrótce muszą oni uzyskać ETIAS lub europejską informację o podróży i zezwolenie na podróż do połowy 2025 roku.
Z kolei obywatele UE odwiedzający Wielką Brytanię nie potrzebują wizy w przypadku krótkich podróży trwających maksymalnie sześć miesięcy.
Od 2024 r. będą jednak wymagać brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).
Przedłużone pobyty lub określone cele, takie jak praca, nadal będą wymagały odpowiedniej wizy brytyjskiej lub wizy Schengen.
Mimo to, ostatnio złagodzono zasady po Brexicie dla wybranych osób.
W grudniu 2023 r. rząd brytyjski uprościł podróże dla francuskich wycieczek szkolnych po drastycznym spadku liczby wycieczek edukacyjnych po Brexicie.
Dzieci będące obywatelami UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii mogą teraz korzystać ze swoich krajowych dowodów tożsamości podczas wycieczek szkolnych do Wielkiej Brytanii.
Dzieci spoza UE nadal będą musiały podróżować na podstawie swoich paszportów, ale nie będą już potrzebować brytyjskiej wizy turystycznej.
Według doniesień, w styczniu 2024 r. Niemcy rozważają zniesienie wymogów paszportowych dla podróży edukacyjnych.
Jego celem jest uczynienie podróży do Niemiec bardziej dostępnymi i atrakcyjnymi dla studentów z Wielkiej Brytanii.
Dodaj komentarz