Cardiff w Wielkiej Brytanii jest najlepszym europejskim miastem dla imigrantów, według raportu 2023 na temat jakości życia w europejskich miastach.
Cardiff, stolica Walii, jest jedną z najstarszych osad w Wielkiej Brytanii. Znane jest ze swoich doków, historycznych zamków i dumnych tradycji sportowych.
W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Europejską zapytano mieszkańców miast, czy uważają, że ich miasto jest dobrym miejscem dla imigrantów.
Zapytano również, czy ich miasto jest przyjazne dla członków społeczności LGBTQ+, osób starszych i rodzin z dziećmi.
Prawie wszyscy – 95% – mieszkańcy Cardiff uważają, że ich miasto jest doskonałym miejscem dla wymienionych grup osób.
Lizbona w Portugalii zajęła drugie miejsce z wynikiem 90 procent.
Inne miasto w Portugalii, Braga, zajęło trzecie miejsce, uzyskując wynik tylko o jeden procent niższy niż Lizbona.
Dwa inne brytyjskie miasta zostały uznane za najlepsze dla imigrantów. Są to aglomeracja Tyneside w północnej Anglii na siódmym miejscu i szkockie Glasgow na dziesiątym.
Inne najbardziej inkluzywne miasta w pierwszej dziesiątce to Groningen w Holandii, Gdańsk w Polsce, Barcelona w Hiszpanii, Hamburg w Niemczech i Helsinki w Finlandii.
Według badania, miasta preferowane przez imigrantów i rodziny z dziećmi mają również wyższy poziom zadowolenia z lokalnej administracji publicznej.
Jakość życia imigrantów w Unii Europejskiej
Z raportu Quality of Life in European Cities 2023 wynika, że średnio trzech na czterech mieszkańców, czyli 73%, uważa, że ich miasto jest dobrym miejscem do życia dla imigrantów.
„Miasta niebędące stolicami są również postrzegane jako lepsze miejsce do życia dla migrantów i rodzin z małymi dziećmi” – czytamy w oświadczeniu Komisji Europejskiej.
Patrząc na konkretne lokalizacje, miasta w regionach północnych są uważane za lepsze miasta dla imigrantów w 79%.
Z drugiej strony, miasta w krajach wschodnich uzyskały niższe wyniki, a 67% z nich uważa, że ich miasto jest odpowiednie dla osób urodzonych za granicą.
Imigranci wolą mieszkać w miastach
Badanie wykazało, że osoby urodzone za granicą w Unii Europejskiej (UE) częściej mieszkają w miastach niż na obszarach wiejskich.
Imigranci, urodzeni w innym państwie członkowskim UE lub poza UE, również postrzegali miasta jako lepsze miejsca do życia.
„Stanowią oni 15% populacji miast, w porównaniu do 10% w miastach i 6% na obszarach wiejskich”, czytamy w raporcie.
W raporcie wspomniano, że imigranci mogą mieć wyjątkowe potrzeby. Z tego powodu przedkładają oni pewne cechy i udogodnienia miasta nad ogół populacji.
Na przykład imigranci stoją przed większymi wyzwaniami w budowaniu solidnej sieci społecznej i mogą mieć różne potrzeby integracyjne.
Ponadto jakość polityki na szczeblu lokalnym może mieć znaczący wpływ na imigrantów, którzy są bardziej podatni na bezrobocie i przeludnione warunki życia.
Imigranci, zwłaszcza obywatele spoza UE, są również bardziej narażeni na ubóstwo lub wykluczenie społeczne niż obywatele kraju przyjmującego.
Zachowanie mieszkańców miast stołecznych i niestołecznych
Odsetek mieszkańców miast, którzy postrzegają swoje miasto jako korzystne miejsce dla imigrantów, jest podobny do średniej krajowej.
Badanie ujawniło jednak różnicę między postrzeganiem swojego miasta przez mieszkańców miast stołecznych i niestołecznych.
Więcej osób, dokładnie 75%, uważa miasta niebędące stolicami za sprzyjające imigrantom w porównaniu do 70% w przypadku miast stołecznych.
Większość mieszkańców miast niebędących stolicami postrzega swoje miasta jako przyjazne imigrantom.
Z drugiej strony, mniej mieszkańców stolic uważa, że ich miasto jest odpowiednie dla osób urodzonych za granicą.
Wielka Brytania jest jednym z najpopularniejszych krajów, do których ludzie chcą migrować
Wielka Brytania pozostaje jednym z najpopularniejszych krajów docelowych dla migrantów szukających lepszych możliwości w życiu.
Kraj ten przyciąga specjalistów z różnych dziedzin, takich jak finanse, opieka zdrowotna, edukacja i technologia.
W kompleksowej ankiecie z 2023 r. Wielka Brytania została uznana za trzeci najlepszy kraj dla osób poszukujących imigracji, pomimo wyższych kosztów utrzymania.
Wielka Brytania jest również jednym z najbardziej przyjaznych imigrantom miast europejskich.
Niedawno kraj ten znalazł się na ósmym miejscu pod względem łatwości uzyskania obywatelstwa przez osoby spoza UE.
Wynika to z analizy danych imigracyjnych z lat 2009-2021 przeprowadzonej przez unijny urząd statystyczny Eurostat.
Skupiając się na wskaźnikach powodzenia wniosków rezydentów spoza UE w ciągu 12 lat, około trzech na 50 (3,2%) rezydentów otrzymało obywatelstwo Wielkiej Brytanii.
Zaostrzenie polityki imigracyjnej Wielkiej Brytanii
Rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi znaczące zmiany w polityce imigracyjnej w 2024 roku.
Zmiany ograniczą rosnącą ogólną migrację netto w kraju o około 300 000 rocznie i zmniejszą obciążenie usług publicznych.
Oficjalne dane Office for National Statistics (ONS) wskazują, że migracja netto w Wielkiej Brytanii od czerwca 2022 r. do czerwca 2023 r. wyniesie 672 000.
Wśród głównych polityk imigracyjnych znajduje się podniesienie minimalnego rocznego progu dochodów wykwalifikowanych pracowników i osób ubiegających się o wizę rodzinną.
Nowe przepisy zabraniają również pracownikom służby zdrowia i opieki oraz wielu studentom zagranicznym sprowadzania do Wielkiej Brytanii osób pozostających na ich utrzymaniu.
Od 2019 r. kraj odnotował również znaczny wzrost o 930% w wydawaniu wiz dla osób pozostających na utrzymaniu.