Francja unieważnia ograniczenia dla brytyjskich właścicieli domów po Brexicie

| 22 grudnia, 2023
Francja unieważnia ograniczenia dla brytyjskich właścicieli domów po Brexicie

Francuscy posłowie przyjęli ustawę imigracyjną, która może potencjalnie zwolnić brytyjskich właścicieli drugich domów z przepisów wizowych po Brexicie.

W dniu 19 grudnia 2023 r. francuscy ustawodawcy zatwierdzili wysoce kontrowersyjną ustawę, która zaostrza przepisy imigracyjne. Nastąpiło to po tym, jak został on odrzucony i zwrócony do ponownego opracowania i poprawienia.

Jednym z przepisów ponownie wprowadzonych do nowej ustawy imigracyjnej jest artykuł, który przyznaje automatyczne wizy długoterminowe brytyjskim właścicielom drugich domów.

„Wiza długoterminowa jest wydawana automatycznie obywatelom brytyjskim posiadającym drugi dom we Francji. W związku z tym są oni zwolnieni z konieczności ubiegania się o wizę długoterminową” – czytamy w artykule nowo przyjętego francuskiego prawa imigracyjnego.

Dalej czytamy: „Warunki, w jaki sposób będzie to stosowane, zostaną wyjaśnione dekretem w Conseil d’Etat”.

Przepis dotyczący obywateli Wielkiej Brytanii, którzy posiadają nieruchomości we Francji, został usunięty z projektu ustawy, zanim po raz pierwszy trafił on do Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Posłowie argumentowali, że posiadanie nieruchomości we Francji nie jest wystarczającą podstawą do uzasadnienia zwolnienia z obowiązku wizowego. Może to być również postrzegane jako faworyzowanie grupy osób ze względu na ich sytuację finansową.

Inne przepisy zawarte w nowym ustawodawstwie imigracyjnym Francji obejmują m.in. nałożenie bardziej rygorystycznych zasad dotyczących świadczeń, zwłaszcza dla niepracujących cudzoziemców, surowsze warunki łączenia rodzin i ograniczenia dotyczące wniosków o pozwolenie na pobyt.

Co to oznacza dla brytyjskich właścicieli domów we Francji?

Nowo przyjęta francuska ustawa imigracyjna to potencjalnie świetna wiadomość dla obywateli Wielkiej Brytanii posiadających nieruchomości we Francji.

Obywatele brytyjscy kupowali nieruchomości we Francji, zanim Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię Europejską (UE) lub Brexit.

Jednak po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię mogli oni przebywać w swoich francuskich domach tylko przez okres krótszy niż 90 dni lub trzy miesiące w dowolnym 180-dniowym okresie.

Nie mogli również odwiedzać innych krajów UE po spędzeniu 90 dni we własnym francuskim domu. Jest to zgodne z polityką UE dotyczącą odwiedzania obywateli państw trzecich.

Obywatele Wielkiej Brytanii muszą ubiegać się o wizę lub zezwolenie na pobyt, aby pozostać dłużej w swoich francuskich rezydencjach lub odwiedzić inne kraje strefy Schengen.

Z drugiej strony, brytyjskie zasady podróżowania pozwalają wszystkim odwiedzającym z krajów UE na wizytę do sześciu miesięcy bez wizy.

Wraz z przyjęciem przez Francję nowej ustawy imigracyjnej, brytyjscy właściciele domów być może nie będą musieli przechodzić przez formalności wizowe. Są to długie, skomplikowane i wymagające procedury.

Co dalej po przyjęciu ustawy?

Zmiana, jak przedstawiono w projekcie ustawy, zasadniczo przywróciłaby brytyjskich właścicieli drugich domów do zasad sprzed Brexitu, wyjaśnia The Local .

Jednakże, chociaż francuski parlament przyjął ustawę, musi ona jeszcze przejść kilka kroków, zanim stanie się obowiązującym prawem.

Po pierwsze, musi on zostać przedłożony Radzie Konstytucyjnej w celu zapewnienia zgodności z francuską konstytucją.

Następnie sprawa zostanie przekazana Radzie Stanu w celu wyjaśnienia, w jaki sposób zwolnienie będzie stosowane.

Każdy z tych organów może odrzucić wniosek, powołując się na obawy dotyczące prawa UE lub francuskiej konstytucji.

Zakładając jednak, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, ustawa ma wejść w życie w 2024 roku.

Możliwe komplikacje dla brytyjskich właścicieli nieruchomości we Francji

Francja może ustalać własne zasady dotyczące wiz i pozwoleń na pobyt, ale zmiana zasady 90 dni może mieć wpływ na inne kraje UE.

Aby zmienić politykę UE, taką jak zasada 90 dni, wszystkie państwa członkowskie muszą głosować za jej modyfikacją.

Nie jest również jasne, w jaki sposób obywatele brytyjscy posiadający drugi dom we Francji mogliby udowodnić swoje zwolnienie z przepisów wizowych po przybyciu na granicę.

Francuscy posłowie nie określili również, jakie dokumenty będą stanowić dowód obywatelstwa Wielkiej Brytanii lub własności nieruchomości we Francji.

Nowe prawo może być również szczególnie skomplikowane w związku z wprowadzeniem nowego unijnego systemu kontroli wjazdu/wyjazdu w październiku 2024 r.

Może to mieć również wpływ na nadchodzące elektroniczne zezwolenie na podróż w UE, Europejski System Autoryzacji Podróży i Informacji (ETIAS). Ma to nastąpić w połowie 2025 roku.

Więzi między Wielką Brytanią a Francją

Ze względu na bliskość obu krajów, Wielka Brytania i Francja mają wyjątkowe relacje.

Obywatele brytyjscy posiadają 86 000 nieruchomości we Francji, zgodnie z danymi francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (Insee).

Ankieta przeprowadzona przez Connexion wykazała, że wielu z 1300 brytyjskich właścicieli domów wydaje około 3000 euro miesięcznie we Francji.

Brytyjscy właściciele drugich domów we Francji również wyrazili chęć częstszego odwiedzania swoich francuskich rezydencji. Przed Brexitem spędzali oni zazwyczaj pół roku we Francji.

W grudniu 2023 r. rząd Wielkiej Brytanii zmienił swoje zasady podróżowania po Brexicie, aby umożliwić uczniom francuskich wycieczek szkolnych odwiedzanie ich z krajowymi dowodami tożsamości.

Studenci spoza UE przekraczający granicę brytyjsko-francuską nie będą potrzebować wiz turystycznych, ale nadal muszą posiadać paszporty.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak liczba wizyt edukacyjnych w Wielkiej Brytanii drastycznie spadła, wpływając na gospodarkę.