Francuska Wysoka Rada odrzuca prawo do automatycznej wizy długoterminowej dla brytyjskich właścicieli domów

| 29 stycznia, 2024
Francuska Wysoka Rada odrzuca automatyczne prawo do wizy długoterminowej dla brytyjskich właścicieli domów

Obywatele brytyjscy posiadający francuskie domy muszą nadal przestrzegać 90-dniowych przepisów wizowych Unii Europejskiej (UE).

Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła 25 stycznia 2024 r. propozycję złagodzenia 90-dniowych wymogów wizowych po Breicie dla brytyjskich właścicieli drugich domów.

Conseil Constitutionnel jest najwyższym organem władzy konstytucyjnej we Francji. Zapewnia przestrzeganie zasad i przepisów konstytucyjnych w kraju.

Poprawka jest częścią kontrowersyjnej ustawy imigracyjnej, którą obie izby francuskiego parlamentu przyjęły w grudniu 2023 roku.

Pozwoliłoby to obywatelom brytyjskim, którzy posiadają nieruchomości we Francji, na uzyskanie prawa do wizy długoterminowej bez żadnych formalności.

Ustawa omijałaby 90-dniowy obowiązek wizowy nałożony przez UE na obywateli państw trzecich. Obywatele państw trzecich obejmują teraz obywateli Zjednoczonego Królestwa (UK) po Brexicie.

Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła prawie jedną trzecią proponowanej ustawy imigracyjnej.

Rada odrzuciła również m.in. zaostrzenie dostępu do świadczeń socjalnych i zasad łączenia rodzin oraz wprowadzenie kwot imigracyjnych.

Dlaczego prawo do automatycznej wizy długoterminowej zostało zniesione?

Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła automatyczne prawo do wizy długoterminowej dla brytyjskich właścicieli drugich domów ze względów proceduralnych.

Rada orzekła, że propozycja ta nie była wystarczająco podobna do pierwotnego brzmienia ustawy. Argumentował również, że nie było to powiązane, nawet pośrednio.

Nazywani również lesa sages lub „mądrymi”, członkowie wykorzystali artykuł 45 francuskiej konstytucji, aby uzasadnić swoje orzeczenie.

Stwierdził, że warunki pobytu we Francji dla niektórych obywateli brytyjskich „nie miałyby miejsca w ustawie, ponieważ zostałyby wprowadzone w pierwszym czytaniu”.

Pierwotny tekst rządu sprzed roku nie zawierał automatycznego prawa do wizy długoterminowej dla brytyjskich właścicieli domów.

Senator Martine Berthet dodała ją jako poprawkę, którą następnie senatorowie przyjęli jako nowy artykuł ustawy.

The Local powołując się na francuskiego eksperta ds. konstytucji, Thibauda Muliera, poinformował, że uzasadnienie art. 45 koncentruje się na „dodatkach legislacyjnych” lub artykułach niezwiązanych z zamierzonym celem ustawy.

Propozycja musiałaby być również zgodna z pierwotnymi powodami wprowadzenia ustawy. Ustawa imigracyjna została zaproponowana w celu „kontrolowania imigracji i poprawy integracji”.

Rada stwierdziła, że przepisy dotyczące brytyjskich właścicieli drugich domów „nie mają związku, nawet pośredniego, z żadnym innym przepisem”.

„W związku z tym, bez przesądzania przez Radę Konstytucyjną o zgodności treści tych przepisów z innymi wymogami konstytucyjnymi, należy uznać, że ponieważ zostały one przyjęte zgodnie z procedurą sprzeczną z konstytucją, są one zatem sprzeczne z konstytucją” – orzekła francuska Wysoka Rada.

Francuska Rada Konstytucyjna nie wyraziła jednak opinii na temat tego, czy propozycja automatycznej wizy narusza francuską konstytucję.

Nie ma jednak prawa do odwołania się od decyzji Rady Konstytucyjnej.

Złagodzenie unijnych przepisów wizowych dla brytyjskich właścicieli domów we Francji

Po tym, jak ustawodawcy dodali przepis dla brytyjskich właścicieli domów we Francji, ci, którzy byli mu przeciwni, szybko go usunęli. Stało się to jeszcze zanim ustawa po raz pierwszy trafiła do Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Francuscy posłowie argumentowali, że posiadanie nieruchomości we Francji nie jest wystarczającą podstawą do uzasadnienia zwolnienia z obowiązku wizowego. Może to być również postrzegane jako faworyzowanie grupy osób ze względu na ich sytuację finansową.

Mimo to, ustawodawcy ponownie włączyli niejasno sformułowany przepis do ustawy imigracyjnej przed jej uchwaleniem.

„Wiza długoterminowa jest wydawana automatycznie obywatelom brytyjskim posiadającym drugi dom we Francji. Są oni zatem zwolnieni z konieczności ubiegania się o wizę długoterminową” – czytamy w poprawce.

Zasadniczo przywróciłoby to brytyjskich właścicieli domów we Francji do zasad sprzed Brexitu. Ustawa pozwoliłaby im pozostać we francuskich domach przez ponad 90 dni.

Brytyjscy właściciele domów mogą przebywać we Francji tylko do 90 dni

Poprawka Francji do ustawy imigracyjnej była potencjalnie świetną wiadomością dla obywateli Wielkiej Brytanii posiadających nieruchomości we Francji przed Brexitem.

Raporty wykazały również wzrost liczby wyszukiwań francuskich nieruchomości przez obywateli Wielkiej Brytanii. Liczba Brytyjczyków poszukujących francuskich domów do kupienia była sześciokrotnie wyższa niż zwykle.

Zgodnie z przepisami wizowymi po Brexicie, UE uznaje obywateli brytyjskich za obywateli państw trzecich.

Obywatele Wielkiej Brytanii mogą przebywać we Francji lub innym państwie strefy Schengen bez wizy maksymalnie przez 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Osoby posiadające nieruchomości we Francji nie mogą również odwiedzać innych krajów UE, jeśli spędziły już 90 dni w swoich francuskich domach.

Muszą ubiegać się o wizę lub zezwolenie na pobyt, aby przedłużyć swój pobyt lub odwiedzić inne kraje strefy Schengen.