Home Office ogłasza nowe zmiany dla posiadaczy wstępnego statusu osiedlenia EUSS

| 24 maja, 2024
Home Office ogłasza nowe zmiany dla posiadaczy wstępnego statusu osiedlenia EUSS

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Zjednoczonego Królestwa (UK) ogłosiło nowe zmiany w Systemie Osiedleńczym Unii Europejskiej (EUSS).

Zmiany, ogłoszone 21 maja, zapewnią, że „wszystkie osoby, którym przyznano status wstępnie osiedlonego w ramach unijnego programu osiedleńczego, będą mogły nadal łatwo udowodnić swoje prawa”, stwierdzono w komunikacie prasowym.

Dodano, że zapewnią one również „większą jasność dla tych, którzy są zobowiązani do sprawdzania statusu imigracyjnego, takich jak pracodawcy i właściciele nieruchomości”.

Zmiany pomagają wdrożyć wyrok Sądu Najwyższego z grudnia 2022 r. w sprawie kontroli sądowej wniesionej przez Niezależny Organ Monitorujący (IMA) w odniesieniu do umów o prawach obywatelskich.

Wysoki Trybunał orzekł, że osoby posiadające status osoby osiedlonej nie tracą prawa do życia w Wielkiej Brytanii na mocy umowy o wystąpieniu, jeśli nie złożą ponownie wniosku o EUSS.

Po spełnieniu warunków osoby, którym przyznano status osoby osiedlonej w ramach EUSS, powinny automatycznie uzyskać prawo stałego pobytu na mocy umowy o wystąpieniu.

„Uważamy, że nasze ramy prawne są zgodne z wyrokiem” – napisał poseł Tom Pursglove, minister stanu ds. legalnej migracji i granic w liście do Lorda Rickettsa, przewodniczącego Komisji Spraw Europejskich.

„Kontynuowaliśmy jednak ścisłą współpracę z IMA w zakresie wdrażania, aby zapewnić, że wprowadzone przez nas zmiany działają w praktyce” – dodał.

Czym jest system rozliczeń UE

Program Osiedleńczy UE umożliwia obywatelom krajów Unii Europejskiej (UE), a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii oraz członkom ich kwalifikujących się rodzin dalsze zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Podtrzymuje umowę o wystąpieniu, która potwierdza, że obywatele spoza UE mieszkający w Wielkiej Brytanii mają takie same prawa jak obywatele brytyjscy, a także obywatele Wielkiej Brytanii i ich kwalifikujący się członkowie rodzin w każdym kraju UE, do którego się przeprowadzili lub w którym mieszkają.

Ma ona zastosowanie do obywateli UE w Wielkiej Brytanii i obywateli brytyjskich w UE od 31 grudnia 2020 r., czyli od końca okresu przejściowego Brexitu.

W ramach Programu Osiedleńczego UE wykwalifikowani obywatele spoza UE mają prawo do dożywotniego pobytu i mogą swobodnie studiować, pracować i podróżować między Wielką Brytanią a UE.

Osoby posiadające status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej w ramach EUSS są zwolnione z nowego brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).

To zwolnienie z ETA można udowodnić za pomocą internetowego cyfrowego rejestru imigracji do Wielkiej Brytanii(eVisa), który powinien być powiązany z paszportem.

Nowe zmiany w systemie rozliczeń UE

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło dalsze zmiany, aby wzmocnić swoje wsparcie dla wdrożenia wyroku Sądu Najwyższego z 2022 roku.

Ogłosił on trzy nowe zmiany w systemie rozliczeń UE:

1. Uczynienie dat wygaśnięcia niewidocznymi dla sprawdzających

Po pierwsze, usunie datę wygaśnięcia wstępnie ustalonego statusu z profili cyfrowych wyświetlanych stronom trzecim.

Oznacza to, że pracodawcy i wynajmujący nie będą widzieć, kiedy kończy się status osoby wstępnie osiedlonej podczas sprawdzania online prawa danej osoby do pracy lub wynajmu.

Data wygaśnięcia będzie również niewidoczna dla osób trzecich podczas przeglądania lub potwierdzania statusu imigracyjnego.

2. Koniec z powtarzającymi się kontrolami prawa do pracy lub prawa do wynajmu

Po drugie, Home Office nie będzie już wymagać od stron trzecich przeprowadzania powtórnych kontroli posiadaczy statusu osoby osiedlonej.

Oznacza to, że kontrolerzy nie muszą przeprowadzać więcej kontroli prawa do pracy lub prawa do wynajmu, jeśli dana osoba pozostaje w tej samej pracy lub umowie najmu.

W swoim piśmie Pursglove uznał ryzyko związane z „ciągłą widocznością daty wygaśnięcia” i „wymogiem ponownego sprawdzenia statusu”.

Przyznał, że może to mieć negatywny wpływ na posiadaczy statusu osoby osiedlonej.

3. Przedłużenie statusu osoby osiedlonej do 5 lat

Po trzecie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydłuży okres przedłużenia statusu osoby osiedlonej do pięciu lat.

„Zapewni to posiadaczom statusu pre-settled dodatkową gwarancję ich ciągłych praw” – napisał Pursglove.

Dodaje ona kolejne trzy lata przedłużenia dla posiadaczy statusu osoby osiedlonej, którzy jeszcze nie złożyli wniosku lub nie uzyskali statusu osoby osiedlonej.

Od września 2023 r. Home Office przyznaje dwuletnie automatyczne przedłużenia posiadaczom statusu osoby osiedlonej.

Wdrożenie nowych zmian w systemie rozliczeń UE

Według the3million, zmiany są „potencjalnie dobrą wiadomością”, ale należy je traktować „z przymrużeniem oka”.

The3Million to grupa non-profit, która działa na rzecz praw obywateli spoza Wielkiej Brytanii mieszkających w Wielkiej Brytanii.

„W tym samym czasie, gdy te środki zostaną wprowadzone, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało, że zacznie przyglądać się ograniczeniu statusu wstępnego osiedlenia”, napisała na swoim koncie X.

Grupa non-profit ostrzegła, że jeśli obywatele spoza Wielkiej Brytanii nie będą w stanie przedstawić dowodów na to, że mieszkają w Wielkiej Brytanii od pięciu lat „w terminie narzuconym przez Home Office, pozostaną bez dokumentów”.

The3Million zapytał również, czy posiadacze statusu pre-settled mogą nadal korzystać z kodów akcji, aby udowodnić swój status, czy też muszą korzystać z usług sprawdzania pracodawcy/wynajmującego.

Dodatkowo podniosła kwestię wdrożenia nowych zmian.

Pismo Pursglove stwierdza, że zmiany i związane z nimi wytyczne zostaną zaktualizowane „w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa również, czy konieczne są poprawki do powiązanych przepisów w celu wyjaśnienia tych zmian.

Jeszcze w tym roku planowane jest automatyczne podniesienie statusu osób ze statusem wstępnie osiedlonych do statusu osiedlonych po pięciu latach.