Zjednoczone Królestwo (UK) będzie nadal przyjmować spóźnione wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej w Unii Europejskiej (UE) od „nieświadomych” obywateli UE przebywających w kraju przed Brexitem.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmienia zasadę, którą wprowadziło w sierpniu 2023 r. w odniesieniu do spóźnionych wniosków o udział w Programie Osiedleńczym Unii Europejskiej (EUSS), The Guardian donosi.
Zasada ta uniemożliwiała osobom, które omyłkowo złożyły wniosek o status stałego rezydenta po referendum w sprawie Brexitu, złożenie spóźnionego wniosku EUSS z powodu „braku świadomości”.
Zablokowano również wnioski od osób, które błędnie polegały na swoich kartach stałego pobytu, aby udowodnić swój status imigracyjny.
Te karty pobytu straciły ważność po upływie terminu wyznaczonego na czerwiec 2021 r. dla EUSS.
Zaktualizowane wytyczne, opublikowane 16 stycznia 2024 r., zezwalają teraz na spóźnione wnioski EUSS od wykwalifikowanych obywateli UE, którzy są „nieświadomi” programu.
Stwierdzono w nim, że spóźnione wnioski EUSS od osób posiadających karty stałego pobytu „stanowią uzasadniony powód” opóźnienia.
Jak donosi The Guardian, odwrócenie decyzji nastąpiło po tym, jak obywatele UE ponieśli druzgocące konsekwencje.
Czym jest brytyjski system rozliczeń z UE?
Brytyjski system rozliczeń z UE pomaga wdrożyć i utrzymać umowę o wystąpieniu.
Umowa o wystąpieniu zabezpiecza prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii i obywateli Wielkiej Brytanii w UE po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu w dniu 31 grudnia 2020 r.
Obejmuje również osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii lub dowolnego państwa członkowskiego UE podczas wspomnianego okresu przejściowego.
Umowa stanowi, że osoby te mają takie same prawa jak obywatele kraju, do którego się przeprowadziły lub w którym mieszkają.
Mają oni dożywotnie prawo pobytu i mogą swobodnie studiować, pracować i podróżować między Wielką Brytanią a UE.
Podobnie jak obywatele brytyjscy, osoby posiadające status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej w ramach EUSS są zwolnione z nowego brytyjskiego elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA).
Jak działa system rozliczeń UE
Brytyjski rząd uruchomił program osiedleńczy UE, aby udokumentować prawie sześć milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.
EUSS w wersji cyfrowej nie zawiera dokumentów ani kart pobytu. Zawiera jedynie cyfrowy zapis ich statusu.
W związku z tym obywatele UE posiadający dokument stałego pobytu lub biometryczną kartę pobytu EOG nadal musieli ubiegać się o EUSS.
EUSS przyznaje status osoby osiedlonej wnioskodawcom, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii od pięciu lat lub dłużej. Daje im to prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony.
Z drugiej strony, EUSS przyznaje status osoby osiedlonej osobom, które mieszkają w Wielkiej Brytanii krócej niż pięć lat.
Pozwala im to pozostać w kraju przez okres do pięciu lat. Następnie mogą ubiegać się o status osoby osiedlonej.
Program EUSS został zamknięty w czerwcu 2021 r., ale spóźnione wnioski były nadal rozpatrywane z uzasadnionych powodów.
Aktualizacje programu EUSS
W sierpniu 2023 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych usunęło „brak wiedzy” o programie osiedleńczym jako uzasadnioną przyczynę spóźnionych wniosków.
Spowodowało to znaczne trudności dla obywateli UE, którzy ubiegali się o karty stałego pobytu po referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku.
To samo dotyczy tych, którzy polegali na swoich kartach, aby udowodnić swój status imigracyjny.
We wrześniu 2023 r. rząd Wielkiej Brytanii automatycznie przedłużył status osób wstępnie osiedlonych na kolejne dwa lata.
Gwarantuje to, że żaden posiadacz statusu wstępnie osiedlonego nie straci swojego statusu imigracyjnego.
W 2024 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza automatycznie zmienić osoby posiadające status osoby osiedlonej na status osoby osiedlonej po pięciu latach.
Jednak rząd nadal zachęca osoby posiadające status osoby osiedlonej do ubiegania się o status osoby osiedlonej.
Nowa aktualizacja wytycznych mogłaby być bardziej przejrzysta
Pomimo aktualizacji dotyczącej spóźnionych wniosków EUSS, grupa The3million uważa, że jest to tylko częściowe zwycięstwo,
The3Million jest organizacją non-profit dla obywateli UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii w Wielkiej Brytanii.
Został on ustanowiony po referendum w 2016 r. w celu ochrony praw obywateli spoza Wielkiej Brytanii, którzy uczynili z niej swój dom.
Według grupy, zaktualizowane wytyczne mogłyby być bardziej precyzyjne.
Wytyczne nie stwierdzają bezpośrednio, że spóźnione wnioski EUSS od obywateli UE posiadających karty stałego pobytu są dopuszczalne.
Zamiast tego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dostarcza jedynie zawiły przykład, na którym pracownicy mogą opierać swoje decyzje.
„Jesteśmy rozczarowani, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nadal nie akceptuje faktu, że posiadanie karty stałego pobytu EOG samo w sobie jest wystarczającym dowodem na uzasadnione powody do złożenia wniosku z opóźnieniem” – powiedziała Andreea Dumitrache, tymczasowa współzarządzająca the3milllion.
Dodała: „Oczekuje się również, że ludzie będą błagać, zginać kolana i okazywać skruchę z powodu niewiedzy”.
Dumitrache stwierdza ponadto, że wielu innym osobom nie przyznano kart stałego pobytu, ale nadal mogą one mieć prawa wynikające z umowy o wystąpieniu z UE.
Dodaj komentarz