Komisarz UE wzywa Wielką Brytanię do złagodzenia przepisów wizowych dla naukowców i badaczy

| 15 lutego, 2024
Komisarz UE wzywa Wielką Brytanię do złagodzenia przepisów wizowych dla naukowców i badaczy

Unia Europejska (UE) planuje zwrócić się do rządu Wielkiej Brytanii (UK) o złagodzenie przepisów wizowych dla naukowców.

Podczas spotkania w Londynie 12 lutego 2024 r. brytyjscy liderzy nauki, biznesu i badań byli zachęcani do skorzystania z finansowania w ramach programu Horyzont Europa.

Dzieje się tak pomimo obaw związanych z kosztami i wizami dla europejskich naukowców, którzy chcą pracować w Wielkiej Brytanii.

Iliana Ivanova, komisarz UE ds. badań i innowacji, obawia się, że wysokie opłaty wizowe mogą zniechęcić brytyjskich naukowców do przystąpienia do programu Horyzont.

„Mamy pewne trudności z europejskimi badaczami udającymi się do Wielkiej Brytanii ze względu na pewne kwestie wizowe, a także wyższe koszty” – powiedziała Ivanova w wywiadzie dla The Financial Times.

Jednak Michelle Donelan, brytyjska sekretarz stanu ds. nauki, innowacji i technologii, odrzuciła twierdzenia, że Wielka Brytania ma trudności z rekrutacją uczestników.

Podzieliła się, że „kluczowym przesłaniem” od naukowców, innowatorów i firm było to, czy projekt był zgodny z ich interesami i pomógł w rozwoju brytyjskiej gospodarki.

Obywatele Wielkiej Brytanii mogą ponownie prowadzić programy naukowe UE

Horyzont Europa to główny program finansowania badań i innowacji w UE. Obecnie ma on budżet w wysokości 93 mld euro na lata 2021-2027, a uczestniczy w nim prawie 90 krajów.

W 2020 r. Wielka Brytania opuściła program Horyzont po Brexicie. Jednak w zeszłym roku zawarła umowę z UE, aby ponownie przystąpić do UE w styczniu 2024 roku.

Oznacza to, że brytyjskie instytucje mogą ponownie przewodzić konsorcjom i być znaczącymi postaciami, tak jak miało to miejsce przed opuszczeniem programu.

Kraje uczestniczące w programie Horizon przekazują fundusze, które są następnie rozdzielane między osoby lub organizacje na podstawie zasług.

Osoby lub organizacje mogą następnie wykorzystać dotację do zbadania takich tematów, jak zmiany klimatu, postępy w medycynie i sztuczna inteligencja.

Horizon zajmuje się również zrównoważonymi celami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), takimi jak między innymi ubóstwo, żywność, energia i edukacja.

Generuje zaawansowaną wiedzę i technologię, prowadząc do tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i konkurencyjności przemysłowej.

Wysokie koszty opłat wizowych w Wielkiej Brytanii i surowe przepisy wizowe UE uważane za bariery

W październiku 2023 r. rząd brytyjski podniósł opłaty za wizy pracownicze i turystyczne o 15%.

Rząd podniósł również liczbę wiz rodzinnych, osiedleńczych i obywatelskich o 20%, a wiz studenckich o 35%.

W lutym 2024 r. dopłata imigracyjna National Health Service (NHS) również wzrosła o 66%, z 624 GBP do 1035 GBP rocznie.

Royal Society, czyli brytyjska Narodowa Akademia Nauk, skrytykowała wysokie opłaty wizowe dla międzynarodowych naukowców.

Przytoczył on „wstępne koszty wizowe do 10 razy wyższe niż średnie opłaty w innych wiodących krajach naukowych”.

Campaign for Science and Engineering, niezależny rzecznik nauki i inżynierii w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że koszty początkowe wzrosły o 57,3 procent.

Z ich obliczeń wynika, że w przypadku naukowców przybywających do Wielkiej Brytanii na podstawie pięcioletniej wizy Global Talent, koszt ten wzrósł z 3 743 GBP do 5 890 GBP.

Wiza Global Talent to brytyjska wiza pracownicza dla utalentowanych osób ze środowisk akademickich, kultury i sztuki oraz technologii cyfrowych.

Z drugiej strony, przywileje zawodowe obywateli Wielkiej Brytanii różnią się w poszczególnych państwach członkowskich UE, a niektóre z nich wymagają pozwolenia na pobyt nawet w przypadku płatnych wykładów.

Według urzędników zaznajomionych z wewnętrznymi dyskusjami, kilka państw członkowskich UE zażądało zniesienia dopłat zdrowotnych dla imigrantów.

Inne państwa członkowskie zasugerowały zawarcie kompleksowej umowy o mobilności z Wielką Brytanią dla sektora badań i rozwoju.

Obie propozycje mają na celu ułatwienie przepływu naukowców i promowanie współpracy między UE a Wielką Brytanią.

Naukowcy i badacze zachęcani do korzystania z programu Horizon

Wśród kwestii związanych z przepisami wizowymi, kosztami i dodatkowymi opłatami zdrowotnymi, przywódcy Wielkiej Brytanii i UE zachęcają naukowców, badaczy i inne utalentowane osoby do składania wniosków.

„Moje przesłanie do brytyjskich naukowców i innowacyjnych firm jest proste i jasne: aplikujcie!”. powiedziała Ivanova w oświadczeniu.

Podkreśliła, że wiele osób współpracowało z europejskimi partnerami w celu rozwoju nauki, kariery akademickiej i biznesu.

Komisarz UE dodał: „Z niecierpliwością czekam na kolejnych brytyjskich beneficjentów programu Horyzont Europa w nadchodzących latach”.

Brytyjski minister nauki Donelan dołączył do Ivanova w promowaniu Horizon, dodając, że otworzył on świat możliwości dla naukowców.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, wraz z naszymi europejskimi kolegami, aby wykorzystać ten moment i wszystko, co może on zrobić, aby pomóc naszym najbystrzejszym umysłom zapewnić miejsca pracy, wzrost gospodarczy i przełomowe rozwiązania, które uczynią życie lepszym dla nas wszystkich” – powiedział Donelan.

Brytyjskie firmy, które skorzystały z finansowania w ramach programu Horyzont, to Nova Innovation (17 milionów funtów na energię pływów) i The Floow (3 miliony funtów na badania nad bezpieczeństwem drogowym).