Komisja Europejska zaproponowała Radzie Europejskiej rozpoczęcie negocjacji z Wielką Brytanią (UK) w sprawie wzajemnej umowy o mobilności młodzieży.
Umowa ma na celu umożliwienie młodym obywatelom UE i Wielkiej Brytanii większej swobody przemieszczania się w celu studiowania, pracy i życia odpowiednio w Wielkiej Brytanii i UE.
Maroš Šefčovič, wiceprezes wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, powiedział, że zmniejszona mobilność jest jednym z najważniejszych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Dodał, że miało to największy wpływ na młodych ludzi. Ograniczyło to ich możliwości poznawania życia i angażowania się w wymianę kulturalną, edukacyjną, badawczą i szkoleniową.
Šefčovič powiedział, że propozycja Komisji ma na celu „odbudowanie mostów między młodymi Europejczykami po obu stronach kanału La Manche”.
„Dziś robimy pierwszy krok w kierunku ambitnego, ale realistycznego porozumienia między UE a Wielką Brytanią, które rozwiązałoby tę kwestię” – powiedział Šefčovič w oświadczeniu opublikowanym 18 kwietnia 2024 roku.
Technicznie rzecz biorąc, jest to tylko propozycja Komisji, która zostanie omówiona przez Radę Europejską.
Jeśli Rada wyrazi zgodę, Komisja Europejska może rozpocząć negocjacje w sprawie umowy o mobilności młodzieży z Wielką Brytanią.
Proponowana umowa o mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE
Proponowany przez Komisję program mobilności młodzieży byłby otwarty dla obywateli Wielkiej Brytanii i UE w wieku od 18 do 30 lat.
Zgodnie z dokumentem informacyjnym Komisji, zakwalifikowani uczestnicy mogliby pozostać w kraju docelowym przez okres do czterech lat.
Warunki kwalifikowalności obejmują posiadanie ważnego dokumentu podróży, ważnego kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowodu posiadania środków finansowych na utrzymanie.
Warunki te muszą pozostać niezmienne przez cały okres pobytu uczestnika w kraju docelowym.
Propozycja ta stanowiłaby również podstawę do odrzucania wniosków. Na przykład, osoby mogą zostać odrzucone, jeśli zostaną uznane za zagrożenie dla „porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego i zdrowia publicznego”.
Mobilność nie podlegałaby systemowi kwot i nie byłaby ograniczona do konkretnego celu.
W briefie stwierdzono, że beneficjenci „powinni być w stanie podejmować różne działania w tym okresie, takie jak studia, szkolenia, praca lub podróże”.
Propozycja ta umożliwiłaby jednak uczestnikom z Wielkiej Brytanii jedynie mieszkanie, pracę, naukę i podróżowanie w kraju docelowym. Nie pozwoliłoby to na mobilność wewnątrz UE.
Podróże do 90 dni w innych państwach członkowskich UE będą podlegać zasadom strefy Schengen lub prawu danego państwa.
Proponowane porozumienie w sprawie mobilności młodzieży nie miałoby wpływu na istniejące ścieżki wizowe lub zezwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii i UE.
Przeciwdziałanie barierom mobilności, zapewnienie równego traktowania
Komisja Europejska ujawniła, że Wielka Brytania „wykazała zainteresowanie” porozumieniem w sprawie mobilności młodzieży. Potwierdziła, że „[reached] skontaktowała się z wieloma państwami członkowskimi”.
Wniosek ma na celu rozwiązanie tego wspólnego problemu państw członkowskich w sposób ogólnounijny.
„Tylko podejście na poziomie UE zapewni, że wszystkie państwa członkowskie będą traktowane jednakowo w odniesieniu do mobilności młodych ludzi do Wielkiej Brytanii” – stwierdziła Komisja.
Proponowane brytyjsko-unijne porozumienie w sprawie mobilności młodzieży odnosi się również do barier w mobilności studentów i stażystów.
Po pierwsze, ma ona na celu zapewnienie sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich uczestników UE w zakresie czesnego za studia wyższe.
Brexit spowodował, że wielu studentów z UE nie ma już prawa do czesnego w domu. Muszą teraz płacić czesne za granicą lub za granicą. Wniosek ma na celu przezwyciężenie tej nierówności.
Innym jest to, że chociaż uczestnicy musieliby płacić za wizy i pozwolenia na pobyt, „nie powinny one być nieproporcjonalne lub nadmierne”.
Wniosek zapewniłby również, że obywatele UE mogliby podejmować szkolenia w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli są one związane ze studiami w UE.
Zgodnie z prawem brytyjskim stażysta jest zazwyczaj uważany za pracownika. Obywatele UE mogą ubiegać się o staże, jeśli spełniają określone wymogi dotyczące wiz pracowniczych.
Obejmuje to spełnienie wymogów wizowych, takich jak określony próg wynagrodzenia i dodatkowa opłata imigracyjna.
Osoby, które kwalifikują się do porozumienia w sprawie mobilności młodzieży, nie podlegałyby takim wymogom.
Inne apele o porozumienie w sprawie mobilności młodzieży między Wielką Brytanią a UE
W styczniu 2024 r. burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał młodych ludzi do swobodniejszego przemieszczania się między UE a Wielką Brytanią.
Nalegał, aby rząd Wielkiej Brytanii zawarł z UE umowę o wzajemnej mobilności młodzieży. Pozwoliłoby to młodym ludziom studiować, podróżować i zapełniać wolne miejsca pracy w kluczowych sektorach gospodarki.
Khan podkreślił: „Jestem przekonany, że poparłbym program mobilności młodzieży, który przyniósłby nam korzyści gospodarcze, kulturowe i społeczne”.
W lipcu 2023 r. były minister gabinetu Partii Konserwatywnej i Unionistycznej oraz czołowy zwolennik Brexitu George Eustice poparł podobny pomysł.
Sondaż przeprowadzony w 2023 r. przez grupę kampanii Best for Britain wykazał, że 68% z 10 000 wyborców popiera program wzajemnej mobilności młodzieży z UE.
Sondaż wykazał również, że 61 procent respondentów poparło ponowną integrację Wielkiej Brytanii z programem Erasmus.
Naomi Smith, szefowa Best for Britain, powiedziała, że „wzajemny program mobilności młodzieży z UE jest korzystny dla obu stron”.
Luke Petherbridge, dyrektor ds. publicznych Stowarzyszenia Brytyjskich Biur Podróży (ABTA), zgodził się z tym, jak podaje The Independent.
„Z dużym zadowoleniem przyjmujemy dzisiejsze ogłoszenie i wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do gotowości do rozpoczęcia negocjacji”, powiedział.
Jednak według BBC rząd Wielkiej Brytanii nie jest zainteresowany ofertą UE dotyczącą ogólnounijnego porozumienia w sprawie mobilności młodzieży.
„Nie wprowadzamy ogólnounijnego programu mobilności młodzieży – swobodne przemieszczanie się w ramach UE zostało zakończone i nie ma planów jego wprowadzenia” – powiedział rzecznik rządu dzień po tym, jak propozycja UE pojawiła się w wiadomościach.
Brytyjski rząd jest bardziej otwarty na program mobilności młodzieży dla poszczególnych krajów zamiast umowy, która miałaby zastosowanie we wszystkich 27 państwach członkowskich UE.
Wielka Brytania posiada obecnie wizę w ramach programu mobilności młodzieży, która pozwala młodym osobom z 13 krajów, takich jak Australia i Nowa Zelandia, studiować lub pracować w Wielkiej Brytanii przez maksymalnie dwa lata.