Dowiedz się więcej o brytyjskim ETA przed wizytą w Bangor City

Jako najstarsze miasto w Walii, Bangor ma bogatą historię i poszukiwane widoki na Cieśninę Menai, co czyni go interesującym miastem dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Jego nadmorskie położenie i lokalne zabytki, w tym molo Garth Pier i katedra w Bangor, przyciągają turystów i podróżnych przejeżdżających w drodze do Irlandii promem z Holyhead do Dublina. Dla tych, którzy planują podróż do Bangor, przewodnik po mieście i ważne informacje dotyczące nowych brytyjskich wymogów ETA można znaleźć poniżej.

Historia Bangor

Bangor, miasto katedralne w Gwynedd, którego początki sięgają początków VI wieku, jest pierwotnym miejscem klasztoru św. Deiniola, założonego przez celtyckiego świętego Deiniola. Do XVIII wieku Bangor pozostawało niewielką osadą. Dopiero w 1718 r. stało się ono miastem pocztowym w związku z chęcią ustanowienia lepszej komunikacji między Anglią a Irlandią poprzez korytarz Londyn-Holyhead-Dublin.

Bangor odnotowało znaczny wzrost w latach siedemdziesiątych XIX wieku dzięki przemysłowi wydobywczemu łupków w pobliskim mieście Bethesda, które stało się jednym z największych kamieniołomów łupków na świecie. Ulepszenia trasy między Londynem a Holyhead w 1826 r. poprzez drogę A5, która biegnie przez centrum miasta i przez Menai Suspension Bridge, również przyczyniły się do wzrostu[1].

Status miasta Bangor

Ze względu na swoją długoletnią katedrę, Bangor używa tytułu „miasta” na podstawie starożytnych praw normatywnych. Chociaż przyszłe badania rządowe wykazały, że korporacja miejska Bangor wymarła, lokalne zainteresowanie zyskało wystarczające poparcie, aby uzyskać statut założycielski w 1883 roku, co pomogło zachować jego starożytny status. Królowa potwierdziła ten „miejski” status w 1974 roku. Według większości wskaźników Bangor jest uważane za jedno z najmniejszych miast w Wielkiej Brytanii[1].

Bangor dzisiaj

Dziś Bangor liczy ponad 18 000 mieszkańców i jest najbardziej znane ze swoich lokalnych zabytków, takich jak Menai Suspension Bridge, Garth Pier i Bangor Cathedral. W Bangor znajduje się również najdłuższa w Walii ulica High Street o długości 1,265 km.

Miasto jest siedzibą Uniwersytetu Bangor, który pomógł ustanowić Bangor najbardziej kosmopolityczną osadą w Gwynedd ze względu na dużą populację studentów[1].

Punkty orientacyjne w mieście Bangor do odwiedzenia

Katedra w Bangor

https://goo.gl/maps/csasH8Yw8YjAcRxEA

Katedra w Bangor, będąca imienniczką miasta katedralnego i pierwotnym miejscem klasztoru św. Deiniola, jest jednym z najważniejszych zabytków Bangor. Jego historia sięga VI wieku, a sama katedra pochodzi z XII wieku. Przeszedł serię renowacji po tym, jak został zniszczony przez najazdy Normanów, angielskiego króla Jana i Owaina Glyna Dŵra, walijskiego przywódcy rebeliantów z początku XV wieku.

Katedra w Bangor została wpisana na listę zabytków klasy I, co czyni ją budynkiem o wyjątkowym znaczeniu[2].

Garth Pier

https://goo.gl/maps/Gemc4sVpYVqHnsLb9

Pomimo niewielkich rozmiarów Bangor jest domem dla drugiego najdłuższego molo w Walii. Mierząc 460 m długości, Garth Pier posiada również tytuł 9. najdłuższego molo na Wyspach Brytyjskich. Otwarte 14 maja 1896 r. molo Garth zostało zaprojektowane jako promenada z myślą o wczasowiczach.

Obecnie dostęp do molo jest bezpłatny, a latem pozostaje ono otwarte do godziny 21:00. Jego doskonała lokalizacja i długość pozwalają odwiedzającym obserwować lokalne ptaki morskie, takie jak ostrygojady, kuliki, krwawodzioby i czaple małe podczas odpływu.

Garth Pier posiada również kilka kiosków wynajmowanych lokalnym małym firmom, w tym kawiarniom, pracowniom artystów i tradycyjnej nadmorskiej herbaciarni. Przy promenadzie ustawiono pamiątkowe ławki i miejsca do siedzenia, gdzie odwiedzający spacerują i wyprowadzają swoje psy[3].

Most wiszący Menai

https://goo.gl/maps/ysjo6RkkSpVMMP1ZA

Bangor jest domem dla pierwszego na świecie dużego mostu wiszącego, Menai Suspension Bridge. Zbudowany w 1826 roku most o długości 417 metrów łączy wyspę Anglesey z kontynentalną częścią Walii i do dziś obsługuje ruch drogowy.

Odwiedzający, którzy chcą przejechać przez zabytkowy most klasy II, przekonają się, że powolna jazda jest najlepszym sposobem na podziwianie krajobrazów po obu stronach[4].

Nowy brytyjski ETA dla Bangor City

Począwszy od 2023 r. Wielka Brytania wdroży nowy cyfrowy system autoryzacji podróży o nazwie UK ETA(Electronic Travel Authorisation), który będzie wymagał złożenia wniosku od podróżnych, którzy obecnie mogą wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy. Nowy system będzie wymagał brytyjskiego ETA dla Bangor i wpłynie na podróżnych, którzy chcą odwiedzić wszystkie inne części Wielkiej Brytanii spoza Wielkiej Brytanii.

Co to jest brytyjski ETA?

Brytyjskie elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA)[5] to brytyjskie zezwolenie na wjazd wymagane przez wszystkich zagranicznych podróżnych wjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Podobnie jak amerykański Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA), brytyjski ETA sprawdza dane wnioskodawcy w kilku bazach danych bezpieczeństwa przed wydaniem elektronicznego zezwolenia na podróż.

Kto musi ubiegać się o brytyjski ETA?

Wszyscy zagraniczni podróżni, którzy obecnie mogą wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy, będą musieli ubiegać się o brytyjski ETA przed wizytą w Wielkiej Brytanii w jakimkolwiek charakterze, w tym w celach biznesowych, naukowych, medycznych lub turystycznych.

Brytyjski ETA dla Bangor jest wymagany dla podróżnych odwiedzających miasto z kwalifikującego się kraju obcego przez okres krótszy niż 6 miesięcy.

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania brytyjskiego ETA?

Posiadacze paszportów brytyjskich i irlandzkich będą zwolnieni z konieczności ubiegania się o brytyjski ETA.

Jak długo trwa ubieganie się o brytyjski ETA?

Wniosek o elektroniczne zezwolenie na podróż można złożyć online przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że wniosek o ETA zostanie rozpatrzony w ciągu 48-72 godzin.

Aby złożyć wniosek, wnioskodawcy będą potrzebować ważnego paszportu biometrycznego z kwalifikującego się kraju, ważnego adresu e-mail, karty kredytowej lub debetowej do uiszczenia opłaty oraz pewnych danych osobowych i dotyczących podróży[6].

Kiedy brytyjski system ETA wejdzie w życie?

Wielka Brytania rozpocznie wdrażanie nowego systemu elektronicznej autoryzacji podróży w 2023 lub 2024 roku. Od dnia rozpoczęcia programu podróżni z 90 różnych krajów będą wymagać brytyjskiego ETA przed wjazdem do Wielkiej Brytanii.

Jak brytyjski system ETA wpływa na osoby podróżujące z wizą lub bez wizy do Wielkiej Brytanii?

W przypadku podróżnych, którzy obecnie nie potrzebują wizy, aby podróżować do Wielkiej Brytanii, nowy system elektronicznej autoryzacji podróży będzie wymagał złożenia wniosku o brytyjską ETA podczas wizyty na dowolny okres do 6 miesięcy. Wniosek wizowy będzie nadal wymagany od podróżnych, którzy planują pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy lub chcą tam pracować.

Gdzie mogę znaleźć najnowsze informacje o brytyjskim ETA?

Aby uzyskać najnowsze aktualizacje brytyjskiego elektronicznego systemu autoryzacji podróży, podróżni mogą odwiedzić stronę internetową rządu Wielkiej Brytanii[7].

Przed podróżą do historycznego miasta katedralnego Bangor, aby odkryć jego zabytki i główne atrakcje z pierwszej ręki, podróżni muszą poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z najbardziej aktualnymi wymogami dotyczącymi podróży w Wielkiej Brytanii. Od 2024 r. ubieganie się o brytyjski ETA dla Bangor będzie standardem dla wszystkich zagranicznych podróżnych, którzy chcą odwiedzić najstarsze miasto w Walii.

Źródła:
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Bangor,_Gwynedd
[2] https://www.visitsnowdonia.info/bangor
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Garth_Pier
[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Menai_Suspension_Bridge
[5] https://www.gov.uk/guidance/electronic-travel-authorisation-eta
[6] https://www.etauk.uk/
[7] https://www.gov.uk/government/publications/nationality-and-borders-bill-electronic-travel-authorisation-factsheet/nationality-and-borders-bill-electronic-travel-authorisation-factsheet